Tá začala už počas noci, konkrétne po vyhlásení Bank of Japan. Veľmi očakávané nové stimuly neprišli a BoJ ponechala plán na zvyšovanie monetárnej bázy o 60-70 bln. Jenov ročne, žiadna zmena v nákupoch dlhopisov ani v nákupoch ETF. Market bol prirodzene sklamaný a to vyústilo v prudké zatváranie longov na jenových krosoch a nákupy jenov. Hlavný Carry Driver USDJPY už počas noci klesol ku 102.50, ale tu svoj pokles neskončil. Počas americkej seansy sa mu podarilo vybrať stopky až pod 102.00 a posunul sa smerom ku 101.50. Zaujímavé však bolo to, že prepad USDJPY mal dopad iba na japonský index Nikkei, ktorý stiahol so sebou o dve percentá, no americké benchmarky túto jenovú smršť ignorovali. S otvorením amerických parketov sme síce videli pokusy o sell-off a dobehnutie USDJPY (obchodovanie bolo pomerne schizofrenické), no dip bol rýchlo skúpený a akcie vyštartovali do zelených čísiel. Indexy prerušili svoju trojdňovú sériu prepadov, no rast nebol žiadny úžasný a skôr to vyzerá na konsolidáciu pred pokračovaním prepadu. Indexy svoje zisky nakoniec udržali a zatvárajú v pluse: SPX +0.38%, NDX +0.87% a DJIA +0.06%.
Silný pokles USDJPY vyústil v USD selling. Zelená bankovka bola pod tlakom na celom devízovom trhu. EURUSD sa znova vyšvihol ku 1.3810, kde bol posledných pár pokusov vypredávaný. Uvidíme, či sa mu teraz podarí preraziť túto silnú rezistenciu a pozrie sa k marcovým maximám nad 1.3950. Kábel si taktiež výrazne polepšil a obchodoval sa na 1.6750, čo sú takmer dvojmesačné maximá.
Výpredaje doláru tento krát využili vo svoj prospech aj komodity. Zlato vyskočilo ku 1310 USD (+0.8%) a striebro sa pozrelo k úrovni 20 USD (+0.46%). Výrazne rástla ropa, hlavne po správach o tom, že ukrajinské tanky sa blížia k mestu Lugansk. WTI si pripísala na svoje konto až 2% a zatvára okolo úrovní 102.50, čo sú mesačné maximá.
Ing.
Autor: Peter Bukov | Junior analytik | www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.8295 | 8.17 % |