Európske akciové tituly dokázali v stredu vstúpiť do siedmeho ziskového dňa. Dôvod na ich rast prišiel spoza Atlantiku. Z ekonomického kalendára sme sa dozvedeli, že továrenské objednávky v najväčšej ekonomike sveta dokázali výrazne prevýšiť trhový konsenzus. Za dobrými výsledkami sa skrýva veľmi dobré napredovanie odvetvia dopravy, ktoré poskočilo o slušných 7 %. Z USA sme sa taktiež dozvedeli, že v minulom mesiaci dokázala ekonomika pridať viac pracovných miest ako sa pôvodne očakávalo. Vyzerá to však tak, že v stredu si obchodníci vyberali na akciových tituloch len tie pozitívne správy, keďže počet pridaných miest za marec nedosiahol na trhový konsenzus a továrenské objednávky boli negatívne revidované.
Za spomenutie ešte stojí výsledok najväčšej doručovateľskej služby v Európe, ktorou je Deutsche Post. Tá predpokladá svoj prevádzkový zisk do roku 2020 na úrovni prevyšujúcej 5 mld. eur. Akcie spoločnosti na to zareagovali masívnym denným prilepšením si, atakujúc hranicu 5 %. Nemecký DAX si tak dokázal prilepšiť o +0.20 % a ostatné európske benchmarky takto: Euro Stoxx 50 o + 0.03 % a FTSE 100 +0.10 %.
Ropa si v obchodovaní v stredu prešla hrboľatou cestou. Najprv zamierila na juh na úrovne spred piatich mesiacov. To bolo však pred zverejnením zásob ropy a po prehlásení líbyjských rebelov, že môže dôjsť k dohode o uvoľnení východných prístavov. Brent klesal o takmer -1.50 % a WTI o zhruba -0.90 %. Potom prišla správa o poklese stavu zásob ropy, ktorá zdvihla oba benchmarky zo stredajšieho dna. Býci však boli rýchlo vyhnaní správou z Líbye o úspešnej dohode rebelov a vlády o uvoľnení prístavov v priebehu niekoľkých dní a ropa opäť rástla.
Americké akcie, samozrejme, reagovali na fundamenty vcelku predvídavo. S&P 500 tvoril nové maximá, dolár na páre s eurom posilnil a kovy ako zlato a striebro posilnili. Americké indexy ukončili tiež v zelenom: SPX +0.28 %, NASDAQ +0.20 %, DJIA +0.24 %. Akcie rástli kvôli pozitívnym fundamentom a zlato najmä kvôli náznakom vyššieho dopytu zo strany Číny. Predpokladá sa, že súčasné nízke ceny zlata by mohli zvýšiť čínsky dopyt po zlatých tyčiach.
Lukáš Lóci, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.8295 | 8.17 % |