Utorkové obchodovanie bolo vzrušujúce už od noci, keď sa na trh valili čínske správy jedna za druhou. Čína zverejňovala dáta PMI, oficiálne čísla a aj čísla podľa prieskumu banky HSBC. Oficiálny výsledok vyšiel 50.3 verzus konsenzus 50.1. Stále je tak nad kritickou úrovňou 50. HSBC prieskum však skončil na 48 verzus očakávania 48.1. To tak potvrdilo pokračujúci pokles Čínskej ekonomiky. Dôležitá správa ale prišla z Čínskeho korporátneho trhu. Tam už druhá spoločnosť, konkrétne Xuzhou Zhongsen Tonghao New Board, vyhlásila default a neschopnosť splácať kupóny na emitovaných dlhopisoch. Xuzhou je tak prvým High Yield emitentom, ktorý v krajine zbankrotoval a druhou čínskou spoločnosťou. Situácia sa začína vymykať z pod kontroly a sú pravdepodobné aj ďalšie defaulty podnikov.
Európa tak nemala príliš dôvodov na rast, no ako to už býva zvykom, zlé dáta sú považované za bullish a tak indexy v Európe rástli aj v utorok. Pomohla tomu hlavne slabosť jenu a blížiace sa zasadnutie ECB, kde sa potajme šepká o tom, že ECB by mohla už konečne „niečo“ spraviť. Vyjadrenia guvernérov za posledné dni tomu však nenasvedčujú. Na stranu ECB sa postavil aj CEO Saxo Bank Lars Seier Christensen, ktorý zahájil veľký short na EURUSD a Euro nazval „Currency of Mass Destruction“. Aj z jeho vyjadrenia bolo cítiť potrebu ECB vykonať už „niečo“, pretože deflácia v Eurozóne začína byť pre krajiny veľkým strašiakom, rovnako ako aj rastúca nezamestnanosť a žalostný stav ekonomík.
Americkí obchodníci však vôbec na tieto udalosti nereagovali a stačil im rast USDJPY nad 103.60 aby vytiahli americké indexy na nové maximá. Benchmarky tak zatvárajú v zelenom a býčí trend sa ani náhodou nekončí. DJIA +0.44%,NDX +1.74%, SPX +0.69%.
Komodity sa dostali pod predajný tlak, najviac si odpísala americká ropa WTI, až 2.0% a končí na 99.50. Strácalo aj zlato a zatvára obchodovanie na 1280 USD.
Ing.
Autor: Peter Bukov | Junior analytik | www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.8295 | 8.17 % |