Štvrtkové obchodovanie bolo vskutku zaujímavé. Volatilia prišla už z Ázijskej seansy, keď sa USDJPY dokázal vrátiť z pod kritického levelu 102.00 a tým pádom potiahol japonský Nikkei (aj americké akciové futures) do zelených čísiel. Londýn tak mal dôvod na pozitívnyopen, no eufória z jenovej slabosti dlho nevydržala. Indexy totiž stále reagujú jednak na jen, ale aj na potenciálne zvyšovanie sadzieb Fedom, ktoré by mohlo prísť už o rok. Do karát akciovým trhom zatiaľ nehrajú ani deflačné tlaky z Európy. Akciám sa tak príliš nedarí a investori začínajú pomaly, ale isto, vyberať zisky z dlhých pozícií.
Jemné risk off prostredie, ktoré sa buduje je vidieť hlavne na dlhopisoch. Americké štátne dlhopisy sú výrazne bidované, ale zatiaľ to platí iba pre stredný a dlhý koniec výnosovej krivky. Výnos na 30 ročných bondoch klesol na 9 mesačné minimá (pod 3.5%) a aj výnos na 10 ročných pokračuje v poklese (aktuálne 2.67%). Dlhopisové 2s10s je tak na úrovni 2.2% (blízko 10 mesačných miním), no 5s30s kleslo už na 1.8%, čo je štvorročné minimum. Výstražný signál pre akciové býky tak znova prichádza z dlhopisových trhov. Forex taktiež začína poukazovať na risk off, dolár začína silnieť, no hlavné dve safehaven meny, frank a jen si začínajú budovať svoju bázu.
Indexy tak majú za sebou, ale aj pred sebou, ťažké chvíle. Hoci nemeckým akciám sa zatiaľ darí rasť vďaka klesajúcemu euru, v USA to už tak ružovo nevyzerá. SPX práve dnes bojoval o zotrvanie v zelenom pásme YTD, čo sa mu vďaka prepadu VIXu zatiaľ podarilo. Neochota indexu VIX klesnúť pod 14 a priblížiť sa ku svojmu silnému supportu 12 je taktiež pre akcie skôr bearish.
Na drahých kovoch sme videli selloff. Zlato sa dostalo pod 1300 USD na 6 týždňové minimá, striebro sa bezpečne usadilo pod 20 USD a meď zatiaľ stále nechce ísť nad 3 USD. Výnimkou bola ropa, ktorá vzrástla nad 101 USD za barel.
Ing.
Autor: Peter Bukov | Junior analytik | www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.8295 | 8.17 % |