Piatkové obchodovanie bolo bezpochyby ovplyvnené dvomi udalosťami. Tesne po otvorení amerických parketov dosiahol akciový index S&P 500 nové historické maximum na úrovni 1883 bodov, no nasledoval prudký výber ziskov. Do konca seansy sa mu už do zelených čísiel nepodarilo dostať a v stratách končia aj jeho dvaja kolegovia: Dow, S&P, Nasdaq. Dôležitým aspektom tohto poklesu mohol byť aj tzv. quadruple witching, čo je situácia, kedy v jeden deň exspirujú všetky futures a opcie jednak na indexy a jednak na konkrétne akcie. V prípade, že market makeri vidia, že by na týchto kontraktoch museli priveľa doplácať, napríklad kvôli prevahe call opcií a long futures kontraktov, zvyknú trh poslať nadol. Práve to je jedným z dôvodov prudkého poklesu na indexoch.
Zaujímavý pohyb bol na čínskom indexe Hang Seng, ktorý sa vo štvrtok dostal do medvedieho trhu, keď od začiatku roka stratil viac ako pätinu hodnoty. V piatok sa mu ale podarilo vzrásť o slušných 2.4 % a obchodovanie s čínskymi akciami tak zostáva veľmi volatilné. Navyše keď k tomu pridáme rošády tamojšej centrálnej banky ohľadom kurzu juanu voči doláru, získame vcelku pekný investorský rébus. Juan sa totiž dostal na úrovne okolo 6.22, kde bol naposledy v marci minulého roka.
Rušno je tiež na menovom páre EURUSD, ktorý po studenej sprche v stredu a vo štvrtok znova začal posilňovať. Slová Yellenovej totiž vyvovali silné výpredaje eura a preferenciu dolára. Ten sa po poklese o viac ako 180 bps. dostal na 1.375, čo je aktuálne lokálne minimum, no v piatok sa EURUSD dostal znova nad 1.38. Zdá sa tak, že pokým neurobí určité opatrenia ECB, euro nadol len tak ľahko nepôjde.
Slovkom sa zmienime ešte o zlate, ktoré takmer dokonale kopíruje spomínaný pár. Po prepade o vyše 70 USD po FOMC sa jemne zdvihlo a aktuálne stojí unca 1333 USD.
Autor: Ivor Lehoťan | Junior analytik | www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.8295 | 8.17 % |