V piatok ráno sa európski obchodníci zobúdzali so sledovaním masívnych výpredajov na ázijských akciových trhoch. Japonský Nikkei je už zhruba o 2000 jenov (bodov) nižšie z koncoročných maxím a za poslednú seansu stratil až -3.3 %. Japonským firmám a vývoju ich akcií dozaista nepomáha ani aktuálne silný japonský jen, ktorý je využívaný ako safe mena v čase eskalácie napätia na Ukrajine. Po prudkom štvrtkovom prepade pod 102 USDJPY posilňoval jen aj v piatok a ustálil sa až niekde na 101.30 USDJPY.
Napriek konfliktu Rusko-Ukrajina sa v záverečných pár hodinách obchodovania podarilo nemeckým akciám rásť a vymazať aspoň časť celotýždňových ťažkých strát. Akcie tak reagovali na slová ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova o tom, že Rusko nemá žiadne plány na inváziu jeho vojsk na Ukrajinu. Ako si však vysvetliť veľmi čulý pohyb ruských vojenských jednotiek v okolí ukrajinskej hranice? Už to vyzeralo, že sa DAX dostane pod 8900 bodov, čo je mimochodom veľmi blízko 200 dňového kĺzavého priemeru nad 8800 bodmi, ale práve tieto slová investorov mierne upokojili a denný rast o +0.43 % slúži ako malá náplasť na pomerne veľkú ranu býčích investorov. Cez víkend nás čaká referendum o Kryme, výsledok sa zdá byť dopredu jasný, takže úvod budúceho týždňa nás môže zastihnúť opäť v risk off. Ostatné európske benchmarky to tak dobre ako DAX nezvládli a klesli nasledovne: CAC 40 -0.8 %, FTSE 100 -0.40 %, IBEX 35 -1.39 %.
Zdá sa, že hroziaci konflikt v Európe, počasie v USA a ázijské úverové obavy si vybrali svoju daň aj na americkej spotrebiteľskej dôvere. Očakávaný rast spotrebiteľskej klímy podľa UoM na 82 bodov sa nepotvrdil a naopak v marci klesol na 79.9 bodov (najnižšie od novembra 2013) z februárových 81.6 bodov. Negatívne prekvapil aj index výrobných cien, ktorý vo februári poklesol o -0.1 % pri konsenze +0.2 %. Aj tieto dáta boli dôvodom obchodníkov na Forexe nakupovať eurá a predávať doláre, čo sa premietlo v raste a ustálení EURUSD nad úrovňou 1.39.
VIX pred víkendom rástol o 10 % na 18 bodov, americké indexy skončili v červenom teritóriu (SPX -0.28 %, NASDAQ -0.35 %, DJIA -0.26 %), čo opäť najviac využilo zlato, ktoré sa „vznášalo\" aj počas posledného dňa v týždni. Rast o 0.7 % však nastal až po volatilnom obchodovaní. Nič to však nemení na tom, že drahý kov rástol už 6 týždňom v rade, momentálne je stále nad polročnými maximami a ďalší cieľ na 1400 dolároch nie je ďaleko. Víkendové referendum môže so sebou priniesť nové problémy, čo opäť dodá vietor do plachiet rastu ceny zlata.
Miroslav Blahušiak, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.8295 | 8.17 % |