Vo štvrtok nebola núdza na zaujímavé trhové pohyby. Hlavnými fundamentmi, ktoré hýbali trhmi bolo zasadnutie ECB, tradičné štvrtkové žiadosti o dávky v nezamestnanosti z USA, či továrenské objednávky takisto zo Štátov. Na poli porazených vyčnieval najmä americký dolár. Ten strácal voči mnohým hlavným menovým párom, čo dokumentuje pokles dolárového indexu pod dôležitých 80 bodov. Za celý deň stratil až 0.55 % a zanoril sa hlbšie pod 79.70 bodov.
ECB ponechala podľa očakávaní sadzby nezmenené, no a Draghi opäť sklamal tých, čo čakali, že sa ECB odhodlá k väčšiemu uvoľneniu menovej politiky. Všetko zostalo len pri sľuboch dlhodobo nízkych sadzieb, slovách o dlhšom období nízkej inflácie, či pripravenosti ECB reagovať na ekonomické podmienky v eurozóne. ECB očakáva v tomto roku mieru inflácie na 1 % (skorej 1.1 %), pre rok 2015 potvrdzuje očakávania jej rastu na 1.3 %, no a pre 2016 čaká rast na 1.5 %. Podľa Draghiho sú inflačné riziká v oboch smeroch obmedzené a v strednodobom období vyvážené. Podľa ECB sa stabilizuje aj nezamestnanosť v menovom bloku. Tieto slová o inflácii znejú dosť metúco a stabilizáciou nezamestnanosti myslel asi stabilizáciu na rekordne vysokých úrovniach. Tak, či onak nepovedal v podstate nič nové a podstatné, čo si euro vysvetlilo po svojom a vydalo sa maximá roku 2014. Pokorená bola poľahky hranica 1.38 a rast eura sa zastavil až na dennom HIGH 1.3873 EURUSD. Je to už nepríjemne blízko decembrových 1.3893, čo samozrejme robí vrásky na čele Nemecku a nemeckým exportérom.
Darilo sa aj komoditným menám ako austrálsky a novozélandský dolár, ktoré na páre s USD zdolali dôležité rezistencie a otvorili si cestu ešte vyššie. Výnimkou je japonský jen, ktorý stratil voči doláru až 0.7 % a je späť nad 103 USDJPY.
Celkovo bola situácia na trhu dosť neprehľadná. Akcie v USA a Európe rástli naozaj len mierne a udržiavali dosiahnuté zisky (DAX +0.01 %, CAC 40 +0.59 %, FTSE 100 +0.19 %, SPX +0.17 %, NASDAQ -0.13 % a DJIA +0.38 %), za to jen strácal až príliš výrazne. To vysvetľuje zrejme nárast ceny zlata, na ktoré sa investori sústredili ako hedging voči dosiahnutým akciovým ziskom. Spotová cena žltého kovu vzrástla o 1 % a opäť sa dostala nad 1350 dolárov za uncu.
Z ekonomického kalendára zaujal z USA pokles žiadostí o dávky v nezamestnanosti na 3-mesačné minimá, a to 323 tisíc. Videli sme tak prepad z najvyššej úrovne v roku 2014 (349 tisíc) zverejnenej v minulom týždni na úroveň najnižšiu. V skutku zaujímavý údaj pred piatkovými NFP a znak toho, že na počasí v USA reálne nie až tak záleží. Tretí mesiac v rade nesplnili očakávania analytikov továrenské objednávky. Tie klesli za január o -0.7 %, pričom konsenzom bolo miernejších -0.4 %.
Ing. Miroslav Blahušiak, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.8295 | 8.17 % |