Štvrtok bol vskutku bohatým dňom na makrodáta. Zostra sa začínalo už počas ázijskej a európskej seansy. Japonsko zverejňovalo obchodnú bilanciu. Tá sklamala a výsledok -1.82 bln. Jenov je hlboko pod konsenzom -1.56 bln. Jenov. Jen však počas noci, aj napriek negatívnym dátam, dokázal posilňovať, čo ťahalo akciové indexy smerom nadol. Po Japonsku nasledovala Čína. Prieskum HSBC výrobného PMI skončil taktiež fiaskom. Číslo 48.3 je v pásme kontrakcie a pokleslo z minulého výsledku 49.5. Jedná sa o najnižšiu úroveň za sedem mesiacov a potvrdzuje slowdown v krajine čínskeho draka.
Následne sa makro štafetový kolík preniesol do Európy. Francúzske ako aj Nemecké PMI sklamali, rovnako ako aj celkové čísla z Eurozóny. Tu už sme však videli silnejšiu reakciu a Euro sa počas Európskej seansy prepadlo až o 70 bodov, pod úroveň 1.37. Akcie ale nereagovali, nakoľko európske indexy otvárali so značnými gapmi smerom nadol a tak sme videli obchodovanie skôr do strany.
Po Európe prišla na rad Amerika. Americké čísla priniesli infláciu a index výroby. Jadrové CPI, ako aj normálne, printli na 0.1% na medzimesačnej báze a potvrdili stále takmer nulový rast inflácie v USA. Horšie však už skončili čísla z priemyslu. Philly Fed skončil na -6.3 verzus očakávania +9.2. Samozrejme, za všetko môže počasie. Bad News boli Good News a akcie na čísla reagovali rastom. Rovnako s nimi rástlo aj zlato, alebo USDJPY. Takýto priebeh sme videli až do konca seansy, európske indexy vymazali svoje straty a tie americké dokázali zatvoriť v silnejších ziskoch: SPX +0.6%, INDU +0.57%, NDX +0.52%.
Svet sa stále sústredí na situáciu na Ukrajine. Tam sa to vôbec neupokojuje a už to začína pripomínať občiansku vojnu. Ukrajinskí politici zatiaľ nereagujú na výzvy z G7 a centrum Kyjeva vyzerá ako po vojne. Budeme veriť v skoré upokojenie situácie a mierové riešenie tohto konfliktu.
Ing.
Autor: Peter Bukov | Junior analytik | www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7540 | 16.53 % |