Štvrtok patril vo svojom podstate jedine ECB. Tá mala totiž na programe svoj tradičný mesačný míting, po ktorom mohli nastať výrazné zmeny v jej monetárnej politike. Draghi však na svojej následnej tlačovej konferencii mnohých prekvapil. Samozrejme, zopakoval staré známe formulky o pomaly sa zotavujúcom hospodárstve Európy a pripravenosti ECB konať v prípade potreby, no situácia asi nie je taká dramatická, aby sa merito „potreby\" naplnilo. Základná úroková sadzba totiž zostala na nezmenej úrovni, a to i napriek úbohej miere inflácie v regióne. 0.7 % tempo rastu spotrebiteľských cien je na míle vzdialené inflačnému cieľu, ale ECB vraj nemá nateraz dostatok informácii. Nárast, či pokles inflácie je podľa Draghiho nateraz značne limitovaný. Výkonná rada sa tak rozhodla ešte minimálne mesiac počkať, kým by náhodou niečo spravila. Pravdou zostáva, že v marci zverejňuje centrálna banka svoju predikciu inflácie pre rok 2016, no asi nikoho neprekvapí, ak bude odhad okolo jedného percenta. Snáď sa v marci niečo na chodbách ECB rozhýbe..
Vyčkávaciu taktiku ale vzali pozitívne európske akcie a euro. DAX po piatich dňoch strát konečne zavrel v pluse a nasledovali ho aj ostatné indexy: DAX +1.54 %, CAC +1.71 %, FTSE +1.55 % a EuroStoxx 600 +1.5 %. Po oznámení rozhodnutia ECB a počas tlačovej konferencie dokázalo euro voči doláru posilniť až o 1 %, resp. o 140 bodov a je znova nad 1.36.
Mimochodom na forexe dnes znova oslaboval jen voči americkému doláru, čo vďaka cross rates corelation znamenalo skvelý výsledok pre EURJPY. Tomuto páru sa podarilo vzrásť až o 1.40 % a risk-on nálada doľahla aj na americké parkety. Tie sa totiž aktuálne pohybujú podľa toho, aký silný je v daný deň jen a keďže vo šťvrtok bol slabý, aj americké indexy dokázali uzavrieť v silných ziskoch: Dow +1.21 %, S&P +1.25 % a Nasdaq +1.14 %.
Indexy taktiež ťažili z dobrého výsledku pravidelne zverejňovaných dávok v nezamestnanosti. V uplynulom týždni o dávku požiadalo 331 tisíc Američanov, pričom naposledy to bolo až 348 tisíc. Piatok však bude, čo sa amerického trhu práce, podstatne dôležitejší. Na programe sú totiž miera nezamestnanosti a počet novovytvorených pracovných miest mimo agrárny sektor. Chuťovkou môže byť skutočnosť, že čísla budú po porvýkrát ovplyvnené 10 miliardovým Taperingom.
Autor: Ivor Lehoťan | Junior analytik | www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.8593 | 4.59 % |