Kto si myslel, že nový mesiac prinesie znovuzrodenie chúťok investorov k rizikovým aktívam, bol na veľkom omyle. Akcie sa hneď v úvode februára ponorili do hlbokých červených čísel a akciový prepad neustále naberá na obrátkach. Je tak už načase uveriť korekcii? Dôvodov pre odpoveď „áno\" trhy na to rozhodne majú. Za týmito poklesmi môžeme stále hľadať tých istých menovateľov: uťahovanie menovej politiky Fedu, kde zdá sa, že akcie voči tomu nie sú až tak imúnne ako sa po prvom okresaní QE zdalo, odlev kapitálu z Emerging trhov a s tým spojené problémy týchto krajín, pribrzdenie ekonomiky v Číne, čo dokazuje aj v pondelok zverejnený PMI index z nie spracovateľského priemyslu, ktorý klesol na minimá z apríla 2011 a momentálne sa k nim pridáva už aj stará dobrá davová psychóza, kedy začínajú predávať už aj tí, ktorí doteraz ešte zatvárali oči pred negatívnym fundamentom. Ešte pred pár dňami prišla turecká centrálna banka s radikálnym zvýšením sadzieb, ktoré malo všetko napraviť. Bolo to pred pár dňami, kedy si investori povedali, že sú hlúpi, ak sú medvedí na akcie len pre dočasnú slabosť emerging trhov. Veci však odvtedy nešli a nejdú podľa plánu a vtedy podľa mnohých analytikov „dočasný výkyv\" je tak povediac zbúraný, veď EM FX dosiahol nové 5 ročné minimá a to zrejme neznamená znovuobnovenie tokov peňazí do akcií.
Ak ku súčasnej situácii pridáme v pondelok zverejnený zlý údaj indexu aktivity v spracovateľskom sektore ISM, ktorý v januári klesol na 51.3 bodov (odhad 56 bodov z novembrových 57 bodov), intradenný CLOSE dopadne asi takto: Dow Jones -2.07 a prepadol sa pod 200 dňový kĺzavý priemer po prvý krát od októbra 2013, SPX -2.28 %, čo je najstrmší denný prepad od júna 2013, NASDAQ -2.61 % (-107 bodov) a tento technologický index sa prepadol o viac ako 100 sto bodov za jeden deň po prvý krát od roku 2011.
Na forexe sa tiež udialo veľa zaujímavého. Momentálne najdôležitejší a najsledovanejší menový pár USDJPY potvrdil svoju priam dokonalú koreláciu s vývojom akcií, čo znamená že spomínaný výrazný prepad na akciách, využili býky na japonský jen vo svoj prospech a podarilo sa im prekonať kritický support 102 USDJPY, o ktorého zdolanie sa pokúšali už minulý týždeň. Počas dňa sme sa dokonca pozreli až na LOW pod 101 USDJPY. Doláru nepomáha ani rozšírený tapering a jen ako „safe haven\" dominuje na všetkých jenových crossoch. Aj USDJPY a aj EURJPY sa momentálne obchodujú už na, resp. pod 100 dňovými kĺzavými priemermi.
Slabšie ISM z USA využilo euro na posilnenie voči doláru nad 1.353 EURUSD. Zlato získalo až 20 dolárov, dosiahlo denné maximum 1265 dolárov za uncu, no neskôr bolo jemne vypredané k 1257 dolárom. Hedžové fondy taktiež zvýšili bullish stávky na žltý kov najviac od júla 2013. Zaujímavý rekord vytvára meď, ktorá pod ťarchou slabnúcej Číny, ktorá spotrebuje najviac tohto kovu, sa prepadla už 9 dní za sebou, čo je najdlhšia šnúra za posledných 18 rokov.
Ing. Miroslav Blahušiak, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.8593 | 4.59 % |