Posledný deň v mesiaci bol zrkadlom prakticky celého uplynulého mesiaca. Rizikové aktíva boli vypredávané, bezpečné prístavy boli vyhľadávané. Kapitál prúdil z akcií do bezpečia a piatok nebol výnimkou. Začiatok londýnskej seansy poslal hlavné európske benchmarky nadol a v červených číslach zostali počas celého zvyšku dňa. Z časti za to mohli aj nie príliš optimistické čísla z ekonomiky eurozóny, keď napríklad maloobchodné tržby v Nemecku poklesli o 2.5 %, pričom konsenzus bol na pluse 1.5 %. Európskym problémom je totiž nizučká inflácia, ktorá aktuálne dosahuje iba 0.7 %, čo je o 0.1 % menej ako bol decembrový údaj. ECB by tak na budúcotýždňovom zasadnutí konečne mohla niečo spraviť, kým sa ešte niečo robiť dá. EURUSD reagoval poklesom o 0.48 % a dostal sa výrazne pod úroveň 1.35. Akciám nepomohla ani „nižšia\" nezamestnanosť v eurozóne, ktorá sa dostala na rovných 12 %.
S príchodom amerických obchodníkov sa straty európskych akcií ešte zvýraznili, veď S&P 500 a Dow Jones v prvých minútach tradingu klesli o 1.24, resp. 1.42 %. Jedine technologický index Nasdaq 100 sa ako tak držal, najmä z dôvodu výborných výsledkov Googlu. Jeho akcie pridávali už v predobchodnej fáze 4 %, a to so sebou potiahlo celý sektor. S postupom času sa však do strát ponoril aj spomínaný index Nasdaq, no na druhej strane časť strát dva hlavné benchmarky dokázali vymazať. Dow spolu s S&P 500 testujú už 100 dňový kĺzavý priemer, Nasdaq je zatiaľ iba na 50 MA, no ich zdolanie môže vyvolať ďalšie výpredaje. Piatkový close v USA bol nasledovný: Dow -0.94 %, S&P -0.57 %, Nasdaq -0.47 %.
Akcie mali totiž v tomto mesiaci hneď niekoľko dôvodov na to, aby zaznamenali najhorší január od roku 2010. Spomalenie ekonomického rastu Číny, pokračujúci Tapering, či nabaľujúce sa problémy emerging markets od Argentíny až po Turecko. To sú dôvody skôr pesimistického sentimentu na akciách. Len na ilustráciu môžeme zhodnotiť vývoj mien emerging markets voči doláru v januári: argentínskej peso oslabilo o 23 %, juhoafrický rand o 6.5 % a turecká líra o 5 %, no nebyť zásahu tureckej centrálnej banky bolo by to až 11 %.
Investori tak hľadajú safe haven, čo môžeme vidieť na poklese crossu USDJPY k úrovni 102, okrem toho je to pokles výnosu amerických 10-ročných dlhopisov z 3 na aktuálnych 2.66 %, či pokles výnosu nemeckých 30-ročných dlhopisov na minimá z augusta 2013.
Autor: Ivor Lehoťan | Junior analytik | www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.8593 | 4.59 % |