Na piatkové obchodovanie sa bude zrejme ešte dlho spomínať. Všetko to začalo už počas noci v Číne, kde tamojší bankový regulátor nariadil zvýšenie kontroly úverových rizík v krajine v oblasti uhoľného priemyslu. Tento fakt automaticky otvára priestor pre japonský kapitál a hneď sa to odzrkadlilo na silnejúcom japonskom jene. USDJPY počas dňa prelomili silný support na 50 MA, zdolal hranicu 103 USDJPY a vytvoril denné minimá na 102 USDJPY. Znamená to až 250 bodový prepad z týždenných maxím nad 104.50 USDJPY. Japonský jen momentálne funguje aj ako „safe haven\" voči akciovému prepadu a spolu so švajčiarskym frankom, zlatom a dlhopismi zachytávajú odlev kapitálu práve z akciových trhov.
Investori začali vypredávať akcie a meny krajín rozvíjajúcich sa trhov už vo štvrtok a piatok bol pre ne ešte náročnejší. Hlavné indexy v Európe a na Wall Street boli naozaj masívne vypredávané. Posledné dva dni boli pre akcie tak negatívne, že analytici ich začali považovať za možný začiatok tak dlho očakávanej korekcie, ktorá na trhu chýbala celý minulý rok. V sumáre dňa sa dostal S&P 500 pod hranicu 1800 bodov a odpísal si -2.09 %, Dow Jones klesol o -1.96 % (až -318 bodov), zdolal hranicu 16000 bodov a usadil sa na 15 879 bodoch. Akcie v USA klesli najviac od júna 2013 a uzatvorili tak najhorší obchodný týždeň od mája 2012. Na naozaj vysokých objemoch vysellovali obchodníci nemecký DAX o -2.48 % nižšie, pod 9400 bodov a francúzsky CAC dokonca až o -2.79 %.
Posilňovanie japonského jenu a franku z posledných dvoch dní, môže znamenať koniec rastu akcií a korekcia môže byť skutočnosťou. DAX je takmer na 50 MA a SPX uzavrel hlboko pod ním. Pre SPX sa tak otvára cesta k 100 dňovému kĺzavému priemeru (1762 bodov).
Keď sa nedarí akciám, ide to na dlhopisoch. V piatok tak pokračoval rast cien bondov, čo sa logicky rovná poklesu výnosov. Pri nemeckých 10 ročných dlhopisoch klesol výnos na 1.658 % a pri amerických na 2.72 %. Zlato sa pokúšalo zdolať 1270 dolárovú hranicu, ale výraznejšie sa mu to nepodarilo. To, že na trhu panoval naozaj silný „risk off time\" dokazuje nárast indexu strachu (index volatility VIX) na viac ako 3 mesačné maximá v okolí 18 bodov. Pred budúco týždňovým zasadnutím Fedu sa teda máme na čo tešiť.
Ing. Miroslav Blahušiak, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.8593 | 4.59 % |