Štvrtkové obchodovanie bolo bohaté na mnohé dôležité fundamentálne správy. Niektoré z nich priniesli na trh mierne sklamanie, iné naopak investorov potešili a obnovili ich chuť nakupovať. Európske benchmarky vo väčšine prípadov skončili so stratami. Celý deň sa v ich prípadoch niesol v znamení snahy vymazať počiatočné straty, spôsobené ešte reakciou na FOMC so stredajšieho večera. Nemecký DAX v úvode strácal až 0.8 %, no nakoniec uzavrel len o 0.07 % nižšie. Dopomohli mu lepšie čísla indexov nákupných manažérov. PMI v sektore služieb poskočil na 54.5 bodov z úrovne 52.9 bodov a vo výrobnom sektore na 52.5 bodov z hranice 51.7 bodov. V oboch prípadoch išlo o prekonanie odhadov, čo DAXu pomohlo vymazať takmer všetky straty. V kontraste s dobrými PMI z Nemecka však stoja tie z Francúzska. Francúzsko je v poslednej dobe bité zo všetkých strán mnohými negatívnymi správami. Po znížení ratingu od agentúry S&P, nezamestnanosťou na rekordných úrovniach v okolí 11 % a pravdepodobne návrate do záporných čísel vývoja HDP v 3. kvartály, ani predstihové indikátory PMI nepotešili. Pokles výrobného PMI na 48.8 bodov, a toho v službách na 47.8 bodov neveštia nič dobré, nakoľko hodnoty pod 50 bodov naznačujú pre nadchádzajúce obdobie ekonomickú recesiu. CAC 40 reagoval spomedzi hlavných európskych indexov najvýraznejšou intradennou stratou -0.34 %. Britský FTSE 100 skončil štvrtkovú seansu na nule.
Na Wall Street dominovali býčí obchodníci a po trojdňovej korekcii poslali akcie opäť do pekných ziskov. Investori prehodnotili svoje obavy ohľadom zníženia nákupu bondov už na decembrovom zasadnutí Fedu, indexy vymazali takmer všetky straty z posledných dní a DJIA pridal aj niečo navyše. Rastom +0.69 % po prvý krát v histórii uzavrel nad 16 000 bodmi, konkrétne 16 010.12 bodov. S&P 500 vzrástol vo štvrtok o +0.81 % a NASDAQ +1.22 %. Z kalendára vyberám žiadosti v nezamestnanosti, ktoré nečakane klesli na 323 tisíc (konsenzus 333), naopak negatívne vyšiel index výroby philadelphského Fedu na úrovni 6.5 bodu, pričom trh čakal 15.8 bodu.
Obchodovať eurodolár v posledných dvoch dňoch spôsobilo mnohým nejednu vrásku na tvári. Vyzerá to tak, že s blížiacimi Vianocami si niekto potrebuje zarobiť na darčeky. Veď ako inak sa dá vysvetliť fakt, že kým v stredu ECB svojim vyhlásením, že v prípade potreby zváži zníženie depozitnej sadzby na -0.1 % poslala euro z 1.355 na takmer 1.34, tak dnes Draghi všetko vyvrátil a povedal, že na postoji ECB k záporným sadzbám sa nič nemení. Euro sa tak zhodnotilo späť k 1.347.
Ing. Miroslav Blahušiak, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7898 | 12.57 % |