Cena ropy v dolároch sa dostala minulý týždeň na nové maximum. Odhad bol však pôvodne opačný, prečo sa očakávania nenaplnili?
Cena ropy minulý týždeň výrazné posilnila, Brent už prelomil úroveň 90 $/B a WTI je na najlepšej ceste prelomiť túto hranicu tiež. Ceny ropy teda prelomili svoj dlhodobý interval medzi 80 - 85 $/B. Prekvapivým faktorom bola agresia ECB pri nákupoch EU dlhopisov, nečakané dobré správy o svetovom hospodárstve, no najviac sa za momentálnym rastom podpísalo studené počasie severnej pologule, ktoré spôsobuje zvýšenie spotreby energii.
Dá sa na rope očakávať ešte nejaký výrazný pohyb do konca roku?
Naďalej počasie a neistota v ekonomike budú tými najdôležitejšími faktormi ceny energii či ostatných komodít. Akékoľvek výrazné zmeny v týchto 2 premenných budú mať výrazný vplyv na ceny primárnych surovín.
Drahé kovy skoro nepretržite zdražujú. Do akej miery je to spôsobené zvyšovaním peňažnej zásoby v USA?
Hranica 1400 USD/u pri zlate bola minulý týždeň opäť prekonaná a zvyšujúce sa intervencie svetových centrálnych bánk nasvedčujú zvýšeniu nákupov drahých kovov z dôvodov budúcich obáv, či už o hospodársky rast, ako aj o hodnotu súčasných peňazí a teda peňažných zásob. V tomto prípade hovoríme o protiinflačných dôvodoch k nákupu drahých kovov.
Je nejaká súvislosť medzi rastom cien uhlia a zemného plynu?
Existuje tu určitá korelácia, no o priamej závislosti nehovoríme. Inými slovami, rast/pokles plynu nespôsobuje rast/pokles uhlia. Vidíme však, že pokiaľ rastie plyn, tak taktiež uhlie ma tendenciu rastu a to momentálne najmä z dôvodov chladného počasia. Pokiaľ sa ich korelácia výrazné zmení môže dochádzať k možnosti arbitrážnych stratégii.
Autor: Karol Piovarcsy | manažér Saxo Bank | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8593 | 4.59 % |