Investiční stratégovia z americkej banky Morgan Stanley sa tento mesiac vyjadrili, že akcie v globálnom meradle sú v strede niekoľko ročného býčieho trhu, ktorý začal v marci 2009, a ktorý bude trvať najmenej dva ďalšie roky.
Finančníci z tejto banky doslova hovoria, že jedno z najlepších investičných rozhodnutí, ktoré dnes môžete učiniť je investovať do trhu s akciami, hlavne do trhov emerging markets. Rozvíjajúcim sa trhom sme sa venovali prednedávnom v komentári „Sú krajiny emerging markets perspektívne?“, a preto sa k nim nebudeme bližšie vracať. Zameriame sa na globálny akciový trh.
Aj napriek tomu, že index S&P 500 získal 80% od svojich marcových miním v roku 2009, podľa Morgan Stanley existuje stále veľký priestor pre ďalší rast. Vychádzajú z faktu, že zisky firiem vzrástli tento rok zhruba o 30% a ceny akcií sú v porovnaní s dlhopismi a hotovosťou extrémne lacné. Z toho dôvodu odporúčajú bankári svojim klientom, ale všeobecne aj bežným obyvateľom veľké investície práve do tohto aktíva.
Ak by ste chceli nájsť fundamentálny dôvod prečo (americké) akcie od marca 2009 rastú, nenájdete ho. Nie preto, že by ste sa zle pozerali, ale preto, že proste neexistuje. Tento raketový nárast bol spôsobený iba špekulačným kapitálom, ktorý bol ešte znásobený QEI a QEII.
Generalizácia faktov zvyčajne neprináša žiaden úžitok, ale vo veľmi veľa prípadoch môžeme tvrdiť, že ak americkí investiční bankári radia, aby ste dané „aktívum“ kupovali, mali by ste skôr uvažovať o predaji. Tento argument potvrdzuje aj ďalšia „rada“ z Morgan Stanley, ktorá hovorí o kúpe amerických firiem, ktoré majú zastúpenie v Číne. Je skutočne odvážne skombinovať americkú firmu s čínskym bublinovým prostredím.
Ďalšie argumenty, ktoré podľa bankárov hovoria v prospech rastu akciového trhu, sú vraj veci ako zvyčajný rast akciové trhu po voľbách do amerického kongresu, kedy počas jedného roka od konania volieb za posledných 15 rokov získal akciový trh v priemere 25% od 30. septembra, kedy sa voľby konajú, až po september nasledujúceho roku. Ak má byť toto dôvod pre kúpu akcií v súčasnom prostredí, mohli by investiční bankári pouvažovať o zmene zamestnania. Pozerať sa na rast počas tak krátkeho historického obdobia ako je 15 rokov je veľmi krátkozraké. Alebo, žeby historická výkonnosť predsa bola presnou predikciou budúceho rastu? Podľa Morgan Stanley zrejme áno.
Prejdime k ďalšiemu milému slovíčku, ktoré by malo byť dostatočnou istotou na to, aby akciový trh rástol rok po voľbách do kongresu. To slovo je priemer. Nespochybňujeme rast akciových trhov rok po voľbách v priemere o 25%. Čo však toto, na prvý pohľad bezvýznamné slovo znamená? Veľmi jednoduchý príklad: Ak vám niekto povie, aby ste prešli 5 kilometrovú rieku, ktorej hĺbka je v priemere 1 meter, odhodláte sa na to? Ak máte dostatočné puto sebazáchovy a uvedomíte si, že na v jednom mieste môže mať rieka hĺbku 10 m a na inom 30 cm, zrejme do nej nevkročíte. Toľko k priemernému rastu.
Ďalším nepriestrelným dôvodom pre rast je „optimizmus“, že vedenie USA by bo nasledujúcich voľbách mohli prebrať Republikáni a deficit rozpočtu by sa mohol začať dokonca znižovať. Ak sa pozrieme na vývoj deficitu v USA počas posledných 50 rokov (bez ohľadu na to, či vládli Demokrati alebo Republikáni), je viac ako pravdepodobné, že deficit sa znižovať nebude. Riziko leží skôr vo zvyšovaní deficitu, pokiaľ to len bude možné.
Cieľom komentáru nebolo zatracovať akcie ako také, to určite nie. Skôr naopak. Cieľom bolo poukázať na riziká, ktoré hrozia akciovému trhu ako celku a slepo nenasledovať odporúčania investičných bánk. Videli sme, že fakty, ktoré uviedlo Morgan Stanley v prospech rastu akciového trhu príliš presvedčivé nie sú.
Treba ale uznať, že najväčšie riziko momentálne neleží v akciách, ale v dlhopisoch vlád po celom svete. Tie by mali ako prvé schytať najtvrdšie rany. To či po nich bude nasledovať akciový trh hneď alebo až neskôr, je príliš trúfalé momentálne odhadovať. Jedno je však isté. Prístup k investovaniu založený na investíciách do najväčších indexov a najväčších firiem v týchto indexoch je nebezpečnejší ako si mnoho ľudí myslí. Tie sú totiž ovplyvňované aktuálnou náladou na trhu, a preto sa pohybujú väčšinou v smere celého trhu. Vhodnejší, avšak náročnejší, spôsob ako dosahovať zaujímavé investičné výnosy na akciových trhoch je investovanie do konkrétnych firiem, ktoré disponujú dobrým fundamentom, a ich pohyb je ovplyvňovaný práve ním, a nie akciovým trhom. O tom však nabudúce.
Autor: Peter Margetiny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8593 | 4.59 % |