Po nevýraznom začiatku týždňa sa obchodovanie v utorok rozbehlo. Avšak, pre obchodníkov špekulujúcich na rast akcií sa nerozbehlo tým správnym smerom. Obchodovanie na akciových trhoch dnes vo veľkej miere ovplyvnilo zasadnutie ústavného súdu v Nemecku, ktorý sa dnes prvý deň zaoberal vypočúvaním ohľadom konania ECB. Ide o špeciálny program, ktorý európska centrálna banka použila na zachovanie stability v Európe, ktorý zahŕňa priame peňažné transakcie na dlhopisovom trhu. Ústavný súd teraz rozhoduje, či boli problémové transakcie v súlade s ústavou Nemecka. Akcie reagovali na túto udalosť poklesom a všetky európske akciové indexy uzatvorili obchodovanie v červených číslach. Vôbec nie je prekvapujúce, že najhoršie zareagoval španielsky index IBEX 35, ktorý zaznamenal stratu 1.68%. Ostatné európske akciové indexy na tom neboli oveľa lepšie: DAX -1.03%; CAC 40 -1.39%; FTSE 100 -0.94%. Z ekonomický sektorov sa dnes najviac nedarilo v Európe finančníkom. Francúzske banky BNP Paribas a Societe Generale zaznamenali podobnú stratu na úrovni 2% a nedarilo sa ani nemeckej Deutsche Bank, ktorá sa prepadla o 1.34%.
Na americkom akciovom trhu to spočiatku takisto nevyzeralo dobre. Na trhu stále panuje napätie, spôsobené americkou centrálnou bankou, a to sa premietlo do poklesu akcií na začiatku obchodovania. Nálada sa počas amerického obchodovania výrazne nezmenila a preto aj americké indexy končia utorkové obchodovanie v stratách: S&P 500 -0.99%; DJIA -0.76%, Nasdaq -1.06%.
Zaujímavou udalosťou na forexovom trhu bolo očakávané vyhlasovanie úrokových sadzieb Bank of Japan. Očakávaný údaj 1% sa potvrdil a priniesol posilnenie japonskej meny voči doláru. USD/JPY sa prepadol z nočnej úrovne 99.00 až na 96.50. Na konci obchodovania vyzerá sa situácia stabilizovala a pár sa opäť pohybuje v úzkom pásme. Najobchodovanejší menový pár EUR/USD v utorok reagoval na udalosti z Nemecka a pohyboval sa v širokom rozpätí pri vysokej volatilite.
Na komoditných trhoch dnes zaznamenala zaujímavý pohyb meď. V tomto prípade sa jednalo o pokles, spôsobený možným spomaľovaním čínskej ekonomiky. Čína, ako najväčší spotrebiteľ tohto kovu, má výrazný vplyv na vývoj cien a akýkoľvek náznak oslabenia dopytu znamená výpredaj kontraktov medi a tým spôsobuje pokles ceny.
Marek Šimo, analytik Capital Markets, o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |