Zdá sa, že Európska únia začína mať zľutovanie. Nekonečná vlna úsporných opatrení mala za následok len to, že nás zahnala do kúta. Napríklad juhoeurópske ulice sa zaplavili protestujúcimi, čo zrejme bude aj naďalej pokračovať. Čo je však horšie, zúfalí Európania začali po svojich vládach požadovať, aby sa vzdali eura alebo dokonca vystúpili z Európskej únie. Tieto myšlienky začali najprv šíriť populisti, ktorých postihla protinemecká horúčka.
Vybraní členovia eurozóny dostali milosť a pokuty im boli odpustené
Summit Európskej únie, ktorý sa konal minulý týždeň, nakoniec priniesol mnohým štátom úľavu. Čo sa týka jadra eurozóny, Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Holandsko a Belgicko nakoniec dostali dodatočný čas na to, aby stlačili svoj deficit pod 3 percentá HDP. A odklad sa týkal tiež krajín z širšieho okruhu EÚ, konkrétne Poľska a Maďarska. V časoch, keď Európska centrálna banka (ECB) volá po prísnom dodržiavaní pravidiel a pokání, ich ignorovanie a plošné odpúšťanie pokút znie až neuveriteľne. Napríklad Belgicko malo dostať pokutu za nesplnenie rozpočtových cieľov. K tomu samozrejme tiež nedošlo.
Ako som sa už zmienil minule, všetko je len politickou hrou a pokusom o nájdenie krehkej rovnováhy v metóde cukru a biča. Európska únia chce presvedčiť svoje ovečky, aby sa neoddeľovali od stáda. Tejto hry sa samozrejme zúčastní aj ECB a jej ťaživé svedomie, nemecká Bundesbank.
Kľúčové budú voľby v Nemecku
Veľmi zaujímavou fázou celej hry potom bude koniec leta, kedy sa v Nemecku otvoria volebné miestnosti. Spoločnú európsku menu pritom môže tešiť predpoveď, že vláda s antieurópskymi náladami s najväčšou pravdepodobnosťou nevznikne. To však nie je žiadne prekvapenie. Zvlášť keď si zoberieme, že podstatná časť nemeckých voličov si koniec eura nepraje a naopak by v eurozóne rada zostala. (Oveľa menej Nemcov je už ale pre to, aby platili dlhy periférnych štátov eurozóny - nutné k prežitiu južného krídla.)
Najvyššie stávky teraz padajú na "veľkú koalíciu" medzi stredopravou CDU / CSU kancelárky Angely Merkelovej a stredoľavou stranou SPD. Ak sa táto predpoveď nevyplní, určite sa zopakuje súčasná koalícia medzi CDU / CSU a liberálnou FDP. Navyše vysoko nepravdepodobná ľavicová alebo "červeno-zelená" koalícia by bola eurozóne naklonená ešte viac. V tomto prípade by sa potom otvorila cesta k vydávaniu spoločných európskych dlhopisov. Politici z hlavného prúdu doteraz túto možnosť vždy odmietali, lebo verejnosť bola skôr proti. Lenže ak sa Merkelová vo voľbách opäť presadí, nedal by som ruku do ohňa za to, že niečo podobné za ďalší rok neskúsi.
Všetci ale vieme, že nevyhnutne dôjde k dvom udalostiam. Tou prvou je, že bez vytvorenia fiškálnej únie nebude euro s najväčšou pravdepodobnosťou za ďalších päť rokov existovať. A po druhé, euro je a vždy bolo pre Nemecko dobrou voľbou. Z toho nám vyplýva len jeden záver (a tu by som si s dovolením vypožičal slová šéfa ECB Maria Draghiho): pre záchranu eura podnikneme všetky možné kroky, a to za akúkoľvek cenu.
Čo sa teda bude ďalej diať s ECB a jej zápornými sadzbami? Očakával by som, že Rada guvernérov ECB sa do 6. júna nebude púšťať do žiadnych noviniek, či už nekonvenčne konvenčných alebo konvenčne nekonvenčných. A to napriek tomu, že sa objavilo pár zábleskov lepších čísel (napríklad index PMI). Predstavitelia ECB totiž veria, že tá hlavná vlna postupného oživenia príde až v druhej polovici roka. Prečo by teda mali plytvať svojou zostávajúcou muníciou (navyše už celkom vystrieľanou), keď to nie je vôbec potrebné? To isté by sa zrejme dalo povedať aj o Veľkej Británii. Za toto vytriezvenie možno môžeme poďakovať americkej ekonomickej "lokomotíve".
Dolár ide stále hore
Ak sa pozrieme za oceán, vidíme, ako idú výrazne nahor výnosy. Reakcie trhov teraz ale ekonomickým dátam príliš nezodpovedajú. Podľa americkej centrálnej banky Fed by sme sa mali zamerať na čísla týkajúce sa nezamestnanosti a inflácie. Ak sú slabé, potom k zásadnému obratu k horšiemu rovnako nedôjde. Aspoň sme sa totiž dostali cez hlavné prekážky, konkrétne fiškálny útes, rast daní zo mzdy alebo napríklad dlhový strop. Fed by však nad všetkým negatívnym len mávol rukou a tvrdil, že je potrebné počkať na kľúčové dáta z nadchádzajúcich mesiacov. Potom sa totiž podľa neho ekonomika určite zotaví, čo zdvihne nahor aj úrokové sadzby.
Aj keď to zľahčujem, je potrebné počítať s tým, že výnosy môžu klesnúť. Akciové trhy sa totiž môžu pri pohľade na súčasné vyhliadky vyľakať. Celkové zdravie ekonomiky ale snáď dlhodobejšiemu prepadu akcií zabráni.
Zo všetkého tak ťaží americký dolár, keďže úrokové sadzby sa v najbližšej dobe meniť nebudú. Aspoň nie vo svete G7.
Autor: Nick Beecroft | Senior Market Consultant | Saxo Bank
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |