Globálne akciové trhy opäť zatvárali v červených číslach a dostali sa na najnižšie úrovne za uplynulý mesiac. Tie európske neboli takto nízko dokonca viac ako šesť týždňov. Za všetkým stoja stále výraznejšie špekulácie o tom, či americký FED obmedzí tlačenie peňazí už v tomto mesiaci. Deutsche Bank predpovedá, že momentálnych 85 mld. USD mesačne okreše na 60 mld. a následne až na nulu v priebehu roka. Odpoveď sa dozvieme 19. júna, kedy je na programe najbližšie zasadnutie americkej centrálnej banky.
Podmienkou QE tappering by však museli byť pozitívne čísla z tamojšej ekonomike, predovšetkým čo sa nezamestnanosti týka. Včera boli zverejnené údaje o tvorbe nových pracovných miest v súkromnej sfére za máj, tých však pribudlo iba 135 tis. Podľa odhadov analytikov malo byť vytvorených až 171 tis. a zdá sa tak, že piatkové očakávania v podobe prírastku 167 tis. nových pracovných miest mimo poľnohospodárstva sú prehnané. Naopak, ISM index výrobných manažérov v nevýrobnej sfére vzrástol z májových 53.1 bodu na 53.7 a nasvedčuje pokračovanie v ekonomickom raste krajiny. Avšak, číslo nebolo až také výrazné, aby naň reagovali aj akcie, ktoré sa koncentrovali iba na dianie vo FED-e. A keďže stále silnejšie znejú slová o obmedzení kvantitatívneho uvoľňovania, americké indexy končia v značných stratách. Dow Jones poklesol o 1.43 % a dostal sa pod magických 15000 bodov presne po 30 dňoch , S&P 500 zaznamenal 1.20 % pokles a Nasdaq stratil 1.27 %.
Za zmienku stojí index stavebných spoločností, ktorý poklesol o 1 % ako reakcia na zverejnené čísla o množstve hypotekárnych úverov. Tie klesajú už štyri týždne v rade, nakoľko obyvatelia taktiež vnímajú aktuálnu situáciu a obávajú sa čo i len mierneho nárastu úrokových sadzieb. Stavebníctvo je jedným z kľúčových sektorov americkej ekonomiky, keďže dokáže zamestnať veľký počet ľudí, a práve tento sektor spolu s finančnými spoločnosťami najviac profituje z politiky FED-u a minimálnych úrokových sadzieb. Ak by ku QE tappering napokon došlo, v stavebníctve by mohlo dôjsť k výraznému úbytku pracujúcich.
Na forexovom trhu zaujal americký dolár, ktorý oslabil oproti väčšine svetových mien, keď EURUSD vzrástol o 0.15 %, GBPUSD o 0.50 % a USDJPY poklesol o -0.81 %.
Autor: Ivor Lehoťan | Junior analytik | www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |