V Moskve sa dnes začína summit G20 v znamení silnejúceho devalvačného súperenia hlavných mien. Andy Weir objasňuje, ako sa môžu investori do dlhopisov brániť proti následkom menovej vojny:
„Debaty o hroziacej menovej vojne, ktoré sprevádzajú stretnutie G20 v Moskve, môžu priniesť veľa zneisťujúcich správ – jedno je však vďaka nim oveľa jasnejšie ako kedykoľvek predtým: úloha centrálnych bánk sa zmení. Historicky bolo ich hlavnou úlohou udržanie cenovej stability prostredníctvom riadenia inflácie, no dnes centrálne banky agresívne rozšírili svoju oblasť kompetencií na podporu celého finančného systému.
Následky už boli viditeľné aj pred začiatkom debát o výmennom kurze jenu. Euro sa tak napríklad oproti doláru značne zhodnotilo práve od „Draghiho prísahy“ z minulého leta. Ten je naďalej pod devalvačným tlakom. Takisto britská libra: Vo Veľkej Británii sa trh aktuálne pripravuje na výrazne stúpajúcu mieru inflácie, keďže budúci šéf britskej emisnej banky Bank of England Mark Carney chce v prvom rade oživiť hospodársky rast a už podporil dokonca aj diskusiu o odklone od inflačného cieľa, ktorý je stanovený na 2 percentá.
Pre investorov do dlhopisov tento vývoj znamená, že sa musia vyzbrojiť tak proti dlhodobému inflačnému tlaku, ako aj proti naďalej zvýšenej nestálosť trhu. Na to sa hodí takzvaná Barbellova metóda pri zostavovaní portfólia, ktorá kombinuje dlhopisy s opačným rizikovým profilom. Táto metóda dokáže efektívne zmierniť riziká kurzových strát a extrémne riziká v súvislosti s infláciou. Správna zmes likvidných, kvalitatívne hodnotných krátkodobých štátnych dlhopisov a podnikových dlhopisov na jednej strane a vybraných dlhopisov rozvíjajúcich sa krajín s vysokými úrokmi v miestnej mene na druhej strane zabezpečí likviditu a vyššiu úroveň výnosov. Primiešanie dlhopisov s inflačnou indexáciou chráni pred dlhodobým inflačným tlakom.“
Autor: Andy Weir | www.fidelity.sk
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |