Minulý týždeň priniesol rozhodnutie o menovej politike polovice centrálnych bánk zo zoskupenia „G8“. Ide o zoskupenie centrálnych bánk s globálnym vplyvom na FX trh (FED, ECB, BoJ, BoE, SNB, BoC, RBA, RBNZ). Počas tohto týždňa sme videli rozhodnutie RBA (Reserve Bank of Australia), BoJ (Bank of Japan), BoC (Bank of Canada) a BoE (Bank of England).
Graf. č.1 Aktuálny stav úrokových sadzieb centrálnych bánk „G8“
RBA (Reserve Bank of Australia)
Ako prvá v utorok v noci zverejnila svoje septembrové rozhodnutie centrálna banka najmenšieho svetového kontinentu. Podľa trhových predpokladov ponechala sadzbu na úrovni 4,5% (pričom posledná zmena sadzby bola v máji 2010 o 25 bázických bodov). Podľa komentárov guvernéra RBA Glenna Stevensa, globálna ekonomika síce rástla v prvej polovici silnejším tempom ako boli predpoklady, ale je tu aktuálne reálna hrozba výraznejšieho spomaľovania v druhej polovici roka. Práve to bol reálny dôvod ponechania úrokovej sadzby RBA bez zmeny štvrtý mesiac po sebe. Komentáre k výhľadu austrálskej ekonomiky však boli viac pozitívne, potvrdili to i dáta finalizácie ekonomického rastu za 2Q a nedávne dáta trhu práce. Úverový austrálsky trh je výraznejšie vybalansovaný ako tomu bolo pred pol rokom. Inflačné tlaky sa v ekonomike zmierneli poklesom komodít od svojich tohtoročných maxím. Najbližšie zasadnutie RBA bude 4.októbra 2010, futures na úrokovú sadzbu nevidia potenciál zmeny kľúčovej úrokovej sadzby do marca 2011. Výhľad na AUD, vzhľadom k stabilizácii austrálskej ekonomiky rýchlejším tempom ako pri ostatných ekonomikách a stále vysokých cien komodít, ostáva pozitívny.
Graf č.2: Vývoj kľúčovej sadzby RBA
BoJ (Bank of Japan)
Centrálna banka krajiny vychádzajúceho slnka zasadala ako druhá. Vzhľadom k minulotýždňovému mimoriadnemu zasadnutiu BoJ, kde bola schválená dodatočná podpora pre japonský medzibankový trh v objeme 10 bil. JPY (celkovo už 30 bil. JPY) sa zmeny neočakávali. BoJ ponechala úrokovú sadzbu bez zmeny na úrovni 0,1% a ostatné programy bez zmeny nastavenia. Vzhľadom k silnému JPY (na USDJPY nové 15-ročné minimá v pásme 83,35/30) sa nedá očakávať snaha japonskej centrálnej banky o kroky k sprísňovaniu menovej politiky. Vzhľadom k suportným bariérám úrokovej sadzby a programom pri nalievaní JPY do obehu sú tak možnosti BoJ takmer vyčerpané. Poslednú dobu sa čoraz častejšie špekuluje o prípadnej intervencii BoJ v neprospech JPY, pričom víkendové zasadnutie BIS (Banka pre medzinárodná zúčtovanie) s účasťou guvernéra BoJ Shirakawu dáva potenciál takejto možnosti. Naposledy BoJ znížila sadzbu o 0,2% v decembri 2008, najbližšie zasadnutie je 5.októbra 2010, kde sa zmeny úrokovej sadzby neočakávajú (do marca 2011 sa neočakáva zmena sadzby, skôr futures započítavajú jej pokles k nule). Výhľad na JPY vzhľadom k pokračujúcemu delevergingu (klesá počet špekulačných operácii financovaných lacným JPY) ostáva pozitívny.
Graf č.3: Vývoj kľúčovej sadzby BoJ
BoC (Bank of Canada)
Ako jediná tento týždeň a za posledné mesiace pristúpila k zmene úrokovej sadzby BoC, ktorá navŕšila základnú sadzbu o 25 bázických bodov na úroveň 1%. Napriek obavám BoC o výhľad globálnej ekonomiky a hlavne narastajúcich signálov spomaľovania americkej ekonomiky (hlavný obchodný partner Kanady) sa BoC rozhodla pod ťarchou inflačným rizík a silnejúcej obnove ekonomiky tlmiť potenciál rastu. Základom takéhoto rozhodnutia bol solídny rast súkromnej spotreby a investícii. BoC zároveň naznačila nové projekcie ekonomického rastu, ktoré by mali byť viac vyváženejšie ako za posledné obdobie, hlavne vzhľadom k rizikovosti obnovy americkej ekonomiky. Tieto komentáre by mali tlmiť ďalší potenciál ochoty BoC navršovať sadzby. Najbližšie zasadnutie BoC sa očakáva 19. októbra (futures do marca 2011 aktuálne započítavajú ešte jedno navršovanie sadzieb BoC o 25 bázických bodov). Výhľad na CAD ostáva pozitívny.
Graf č.4: Vývoj kľúčovej sadzby BoC
Zaujímavý pohľad prináša porovnanie sadzieb BoC a FEDu, pretože donedávna platilo, že BoC výrazne kopíruje kroky FEDu. Aktuálne však sledujeme vzhľadom k odlišnému obnovovaniu ekonomík rozštiepenie menových politík FEDu a BoC. Podobný výhľad sme mohli sledovať v rokoch 2001/03. Aktuálny je úrokový diferenciál medzi základnými sadzbami BoC a FEDu najvyšší od roku 2002 a práve v tomto období USDCAD výrazne strácal.
Graf č.5: Štiepenie menových politík FEDu a BoC
BoE (Bank of England)
Posledná tento týždeň zasadala BoE, ktorá ponechala nástroje menovej politiky bez zmeny na úrovni úrokovej sadzby 0,5% a objemu nákupu finančných aktív z trhu 200 mld. GBP. Tieto výsledky tak znamenajú „no comment“ spoza dverí menového výboru BoE. Na podrobnosti si tak budeme musieť počkať až do zápisnice BoE (23.9), pričom sa očakáva opätovne odpor jedného člena BoE (Sentance).
Futures na úrokové sadzbu nezapočítavajú žiadnu zmenu BOE pre najbližších 12-mesiacov. BoE naposledy menila sadzby 5.marca 2009 znížením o 0,5%, najbližšie zasadnutie je 7.októbra a predpoklady smerujú opätovne k „no comment“.
Graf č.6: Vývoj kľúčovej sadzby BoE
Tento týždeň
Najbližší výhľad pre centrálne banky prináša zasadnutie RBNZ (15.septembra), kde sa očakáva navŕšenie sadzieb o 25 bázických bodov na úroveň 3,25%. Nasledovať bude SNB (16. septembra) s predpokladmi ponechania sadzieb na úrovni 0,25%. FED zasadá 21.septembra s predpokladmi ponechania sadzieb na historickom minime (0,00-0,25%) a nenavršovania kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky.
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8295 | 8.17 % |