Spolu s príchodom septembra sa pomaly začína zvyšovať aj aktivita na finančných trhoch a volatilita ako aj počet nových správ prichádzajúcich na trh rastie. Nový týždeň bude určite poznačený množstvom očakávaných ako aj neočakávaných udalostí a preto sa na niektoré z nich pozrime.
Snemovňa reprezentantov stále nespokojná s juanom
Čína ešte v júni oznámila odhodlanie zvýšiť fluktuačné pásmo juanu. Mena odvtedy posilnila oproti doláru približne o 1%, čo sa ale stále zdá politikom ako malé zhodnotenie a preto výbor US snemovne reprezentantov pre dane (House Ways and Means Committee) bude v stredu zasadať ohľadom juanu. Časť kongresmanov navrhuje zaviesť clá pre výrobky z tých krajín, ktoré nemajú správne ohodnotenú menu a juan medzi takýmito menami určite je. Toto zasadnutie by tak mohlo opäť vyvinúť tlak na Čínu aby zvýšila tempo revalvácie meny.
Geithner pred senátom kvôli juanu
Minister financií US Timothy Geithner bude v štvrtok svedčiť pred Výborom pre bankovníctvo US kongresu a to rovnako ohľadom juanu. Rovnako ako snemovni, ani senátu sa určite nepáči súčasné minimálne zhodnotenie juanu a preto si Geithner určite od kongresmanov vypočuje spŕšku kritiky. V piatok budú výpovede pred senátom pokračovať so zástupcami súkromného sektora.
Zhodnotí Čína konečne juan?
Politický tlak a presunutie času zverejnenia augustových makrodát z Číny na víkend vyvoláva u investorov otázky, či náhodou krajina draka nechystá výraznejšie zhodnotenie vlastnej meny. Väčšina analytikov je ale skôr v tejto otázke skeptických, nakoľko slabý juan pomáha ekonomike pokračovať v raste a je najsilnejším stimulom pre ekonomiku. Inflačné tlaky v krajine síce stúpajú a silnejšia mena by ich mohla tlmiť, no politické špičky si asi radšej vyberú cestu rastu než nižšej inflácie.
Daňové prázdniny stimulujú spotrebu
Najdôležitejším makroekonomickým výsledkom z US ekonomiky počas tohto týždňa bude zverejnenie maloobchodných tržieb za august. Očakáva sa, že tržby vzrastú po druhý mesiac v rade za sebou a zaznamenajú prírastok 0,3%. Dôvodom očakávania rastu výdavkov, ktoré tvoria až 70% HDP ekonomiky boli daňové prázdniny v niektorých štátoch, počas ktorých je možné nakúpiť oblečenie a školské potreby bez daní. Tento stimul by mohol pomôcť k zvýšeniu maloobchodných tržieb. Z ostatných makrodát očakávame ešte zverejnenie prieskumu aktivity vo výrobe Philly FED a zverejnenie výsledku priemyselnej produkcie
Sentiment ZEW by mohol prekvapiť
Už v utorok bude zverejnený výsledok septembrového prieskumu 350 nemeckých investorov a analytikov ZEW, ktorý sleduje názory na vývoj nemeckej ekonomiky a celej Eurozóny. Počas posledných mesiacov tento predstihový indikátor ekonomickej aktivity prudko poklesol. V auguste index skorigoval na úroveň 14 z levelu 21,2 a teraz sa očakáva jeho ďalší pokles na 10 bodov. Vzhľadom na posledné lepšie makrodáta z US ekonomiky ale existuje možnosť, že výsledok skončí lepšie než očakávania, čo by určite potešilo všetkých eurových býkov.
Technologický sektor sa vracia s výsledkami RIMM a Oracle
Výsledková sezóna síce už skončila v auguste a nová sezóna začne až v októbri, no aj v inak nezaujímavom období zverejňuje výsledky niekoľko dôležitých firiem. Tento týždeň to napríklad budú spoločnosti Research in Motion, kanadský výrobca smartphonov Blackberry a spoločnosť Oracle, vývojár softvérových systémov. Nakoľko Apple so svojím iPhonom valcuje konkurenciu v podobe firiem Nokia ako aj RIMM, sú očakávania pre výsledky Research in Motion skôr slabšie. Oracle naopak profituje z dopytu firiem po technológiách a mal by zverejniť silné výsledky. Pozornosť sa bude sústreďovať hlavne na nového viceprezidenta Hurda, ktorý prišiel zo spoločnosti HP. Jeho bývalý zamestnávateľ totiž nie je jeho odchodom ku konkurencii nadšený. Korporátny výsledok ponúka aj výsledky prepravnej spoločnosti FedEx, ktorá často zverejňuje aj aktualizácie svojich vyhliadok zisku.
Konferencie s nabitým programom
Počas nového týždňa sa bude pozornosť obchodníkov sústreďovať na množstvo konferencií, na ktorých by firmy mohli oznámiť dôležité zmeny ohľadom svojho vývoja a to pozitívne, ako aj negatívne. Z veľkých firiem, ktoré sa zúčastnia konferencií dávame do pozornosti spoločnosti ako Pfizer, Merck, Abott Labs, Visa, JP Morgan Chase, Principal Financial, Juniper Networks, Verizon a Broadcomm.
Japonské voľby a jen
Už 14. septembra sa v krajine vychádzajúceho slnka uskutočnia stranícke voľby vládnucej strany, v ktorých sa rozhodne, kto povedie DPJ a kto sa stane novým premiérom. Favoritom prieskumov je aktuálny premiér Nato Kan, no protikandidát Ozawa dokázal získať v krátkom čase značnú časť verejnej mienky na svoju stranu. Trh asociuje Ozawu so zvyšovaním verejných výdavkov, no ani tie zatiaľ nedokázali zastaviť posilňovanie jenu. Preto sa bude v prípade jeho víťazstva trh orientovať hlavne na to, či nebude presadzovať intervenciu voči jenu.
Utorok - deň centrálnych bankárov
V utorok sa stretávajú centrálni bankári z Nového Zélandu, Indie, Švajčiarska, Turecka a Čile, aby rozhodli o svojich menových politikách. Zvýšenie sa očakáva pri indickej RBI a v Čile, inde by mali základné úrokové sadzby ostať nezmenené.
Európa sa chystá silnejšie regulovať OTC trhy
Európska komisia by v stredu mala predstaviť prísnejšie pravidlá pre obchodovanie s mimoburzovými derivátmi. Tieto pravidlá by mali byť v súlade s novými pravidlami v USA. Návrh pravidiel Európskej komisie týkajúci sa regulácie OTC trhov Európska komisia pripravuje už 18 mesiacov, a teda pozornosť aktívnych obchodníkov a obchodných divízií bánk a vôbec celej verejnosti zaujímajúcej sa o finančné trhy sa bude na predstavenie pravidiel sústreďovať.
Štvoritá exspirácia derivátov
Piatok 17. september je posledný deň, počas ktorého je možné obchodovať septembrové kontrakty na US akciové indexy. Počas týždňov, kedy tieto kvartálne kontrakty exspirujú, sa zvykne US akciovým trhom dariť. Okrem indexových futures totiž exspirujú aj opcie na tieto indexy ako aj opcie a futures na akcie.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8295 | 8.17 % |