Poslednú dobu sa začína objavovať mnoho článkov v zahraničných médiách poukazujúcich na dosiahnutý vrchol produkcie ropy a veľmi nepriaznivé následky klesajúcej produkcie. Však takmer každý z nás si pamätá situáciu z roku 2007, kedy iba 5% medzera medzi ponukou a dopytom spôsobila strojnásobenie cien. Poďme sa preto pozrieť, ako je to v skutočnosti s ropou a čo znamená ropný vrchol pre našu budúcnosť.
Ropný vrchol a jeho kontroverzia
Mnoho organizácií už dlho hovorí o vrchole v ropnej produkcií dosiahnutej niekedy medzi rokmi 2005-2010. Vrchol ropnej produkcie znamená, že ľudstvo vyťažilo už polovicu svojej ropy, ktorú má k dispozícií a produkcia bude odteraz už iba klesať, keďže ani najmodernejšie technológie nedokážu ťažiť ropu takým tempom ako doteraz. Jednoducho, existujúca ropa je už menej prístupná a omnoho drahšia. Základy o ropnom vrchole nájdete vo videách „Ropný vrchol – časť 1“ a „Ropný vrchol – časť 2“.
O tom, ako je to v skutočnosti so zásobami ropy si povieme v ďalšom komentári. Zásadné však je, že svetový dopyt po rope až do krízy rástol tempom vyše 5%. Pri pokračujúcom raste ľudskej populácie a životnej úrovne sa očakáva rast dopytu po rope aj do budúcnosti. Americké ministerstvo pre energetiku predpokladá zvýšenie globálneho dopytu po energiách až o vyše 80% v priebehu najbližších 25 rokov. Ropa z toho dopytu bude tvoriť 30% oproti súčasným 35%. Znamená to, že súčasná spotreba likvidných palív (ropa a skvapalnený zemný plyn) by mala narásť zo súčasnej úrovne približne 85 mil. barelov denne až na vyše 110 mil. barelov za štvrťstoročie. Otázkou však je, ako tento nárast dosiahnuť.
Ticho pred búrkou
Samotný OPEC alebo aj ostatné vládne organizácie a ministerstvá sa tvária ako by pojem ropný vrchol neexistoval. No nárast ropy až k úrovni $150 z rokov 2007/08 nebol náhodný, keďže práve vtedy narazil silný rast dopytu na problém produkcie. Práve vysoké ceny energií len v USA zvýšili nutné výdaje o $500 mld. a výrazne tak pomohli ku kríze. Počas krízy v roku 2008 dopyt poklesol prvýkrát po desiatkach rokov a to o 1,2% a v roku 2009 až o 2,2%. Cena ropy je veľmi citlivá už aj na malé zmeny produkcie, čo prispelo k jej prudkému poklesu až k úrovni $30. Problém produkcie ropy bol zažehnaný. Dočasne.
Poslednú dobu sa však začalo kopiť množstvo dôkazov, pred ktorými musia aj výrazne optimistické inštitúcie ako EIA revidovať svoje výhľady. Svetové objavy ropy prudko klesajú od roku 1964 a keďže nachádzame oveľa menej ropy ako ju spotrebovávame, je len otázkou času, kedy príde k ropnému vrcholu. Dlhodobým odhadom EIA bol rok 2030, no zdá sa, že pripustili aj oveľa horší scenár.
Nasledujúci graf z apríla 2009 ukazuje predpoklad EIA podľa analytika Glenna Sweetnama o tom, ako sa bude vyvíjať produkcia ropy. Podľa grafu sa začne nedostatok ropy prejavovať už v rokoch 2011-2015. Avšak EIA nepotvrdilo ropný vrchol, iba medzeru, ktorá by mala nastať medzi rastúcim dopytom a klesajúcou produkciou, ktorú nazvali ako „neidentifikované projekty“. Ich zmyslom je vytvoriť dojem, že je možné rýchlo a jednoducho vytvoriť zložitejšie projekty na čerpanie ropy z komplikovaných nálezísk ako sú napríklad ropné piesky. Práve takéto nekonvenčné zdroje ropy tvoria v súčasnosti menej ako 5% produkcie. Avšak na ich spustenie bude treba vyššiu ceny ropy.
Vidíme, že pokiaľ neprídeme s „novými projektmi“ tak by konvenčná produkcia ropy mohla poklesnúť až na polovicu. V takomto prípade by cena ropy bola exponenciálne vyššie.
Brutálne prebudenie
To, že problém reálne existuje, si pripúšťajú aj niektoré vládne organizácie. Poďme sa pozrieť na ich stanoviská:
Záver
Napriek negatívnym víziám budúcnosti existuje mnoho profesionálov ako aj expertov, ktorí tvrdia, že ropné zásoby sú tak veľké, že problém s vyťažením ropy nehrozí. V tomto musím len súhlasiť. Na svete je toľko ropy, že je len veľmi málo pravdepodobné, že ju vyčerpáme skôr ako za 100 rokov.
Avšak to nemá nič spoločné s ropným vrcholom. Práve ropný vrchol je kľúčom k prudkému rastu cien ropy. Ako náhle produkcia nebude stačiť dopytu, cena energií prudko porastie. Mnoho štúdií hovorí o tom, že žijeme v období dosiahnutia ropného vrcholu. Ak je to skutočne tak, tak nás veľmi skoro čaká silný nárast ceny ropy.
Momentálne je však situácia stabilizovaná, keďže ekonomická kríza spôsobuje, že dopyt po energiách stagnuje. Pokiaľ bude kríza pokračovať, tak vrchol produkcie ropy bude zahalený v oblakoch. Práve súčasný nadbytok ropy na trhu je toho dôkazom. Avšak ako náhle sa oblaky nadbytku rozplynú, čo môže byť už veľmi skoro vzhľadom k výraznému podinvestovaniu do nových ropných kapacít, cena ropy môže opäť vystreliť do neba. A s ňou ceny všetkých základných statkov, najmä potravín. Investície do energií, potravín a zlata by preto mali byť základnou zložkou každého investičného portfólia.
V nasledujúcom komentári si rozoberieme svetové zásoby ropy a jej budúci export, čo je pre nás, Európanov kľúčové.
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8295 | 8.17 % |