V minulých videách sme si ukázali hrozby, že náš dlh rastie rýchlejšie ako naša schopnosť ho splácať. Rovnako sme si ukázali, že sme závislí od lacnej energie a tá pravdepodobne dosiahla svoj vrchol. Tiež sme si ukázali, že žijeme v lineárnom svete a následky exponenciálnych kriviek sú nám cudzie. V tomto videu si tieto koncepty spojíme.
Preklad
Teraz sme konečne pripravení spojiť ekonómiu a energiu. Vo svojom nedávnom interview Peter Schiff z Euro Pacific Capital opísal ekonómiu ako vedu napĺňania nelimitovaných ľudských požiadaviek pomocou limitovaných zdrojov. Väčšina ľudí by rada žila život miliardárov, avšak toto zjavne nie je možné aj napriek súčasnému masívnemu prebytku energie. Našťastie pre nás, máme obrovské množstvo nadbytočnej energie pre najbližších 100 rokov. A práve tu začína byť príbeh zaujímavý.
Exponenciálne grafy
Pamätáte si všetky tieto exponenciálne grafy? V teórií nie je nič problematické na tom žiť vo svete plnom exponenciálnych kriviek pokiaľ svet nemá žiadne hranice. Avšak exponenciálne krivky získavajú na obrovskej dôležitosti, keď sa blížia k svojim fyzickým hraniciam, tak ako ukazuje príklad ropy vo veľmi blízkej budúcnosti. Ako nové ložiská, tak aj produkcia ukazujú, že už teraz môžeme byť na tejto hranici.
Populácia, peniaze ako aj ropa, všetky 3 ukazujú exponenciálne správanie sa. Môžeme vyvodiť silný záver, že ako populácia, tak aj náš peňažný systém sú absolútne závislé na pokračovaní expanzie ropnej energie. A tu sú otázky, ktoré vznikajú z tohto usudzovania: Čo ak naše exponenciálne peňažné a monetárne systémy nie sú sofisitikovanou kulmináciou ľudskej evolúcie, ale sú iba produktom ropy? Čo ak celá naša sociálna komplexnosť, všetky bilióny dolárov bohatstva a dlhu sú iba ľudským vyjadrením nadbytočnej energie pumpovanej zo zeme? Je to rozhodne zaujímavá myšlienka.
Znepokojujúce otázky
Skôr by sme sa mali spýtať, čo sa stane, keď a nie či, ale keď produkcia ropy začne klesať? Čo sa stane s našim exponenciálnym peňažným systémom založenom na dlhu počas tohto obdobia? Je vôbec možné , aby fungoval vo svete obmedzeného rastu? Toto sú dôležité otázky a zaslúžia si skutočné odpovede.
Ak si nakreslíme spotrebu ropy na 4-tisícročný graf, začnú sa objavovať znepokojujúce otázky, keď tento graf preložíme rastom populácie. Tieto grafy sa dožadujú trochu rozmýšľania predtým ako sa opäť pustíme do bežného volebného hurhaja.
Naša budúcnosť nemusí byť väčšia
Centrálne bankovníctvo sa zjavilo práve v čase exponenciálneho využitia energie a stalo sa všemocným a uznávaným za veľmi krátku chvíľu. Systémy fiat peniaze prichádzali a odchádzali, no tento mal v chrbte vietor o sile bilióna barelov energie, ktorý sa čoskoro zmení na protivietor. Distribúcia stále väčších objemov peňazí počas tohto obdobia neustáleho rastu je prijemnou prácou, ktorá sa teší širokej politickej a národnej podpore. Avšak fungovať vo svete klesajúcej energie je úplne nový prospekt pre každú politickú a finančnú inštitúciu.
Tak je teraz na nás, čo očakávať od budúcnosti pri peňažnom systéme, ktorého najzákladnejší predpoklad môže byť chybný. Čo ak predpoklad, že budúcnosť nebude väčšia, ale bude exponenciálne väčšia ako súčasnosť, nie je správny? Tento predpoklad zobrazuje graf dlhu k HDP. Červený kruh ukazuje hlbokú vieru, že budúcnosť bude oveľa oveľa väčšia ako je súčasnosť. Predstavte si, že ekonomika USA má veľkosť iba nejakých $14 biliónov, pričom celkový dlh USA má veľkosť viac ako $49 biliónov. Odoberte pár núl a zistíte, že je to to isté ako keď banka požičia na dom $500,000 niekomu, koho ročný príjem je $140,000. Ak vieme, že daňový základ veriteľa sa zdvojnásobí a potom strojnásobí, bol by to dobrý úver? Pre náš národ koniec lacnej ropy znamená dlhodobú a permanentnú stratu nášho čistého príjmu. Pýtam sa, kto pri zmysloch požičiava viac a viac niekomu, koho príjmy sú odsúdené na pokles?
Rekapitulácia
Tu je to celé zrekapitulované. Vieme, že energia je zdrojom všetkej komplexnosti. Vieme, že prebytková energia klesá. Vieme, že doba lacnej ropy je za nami. Vieme, že kvôli tomuto, ropa bude spotrebovávať čím ďalej, tým väčšiu časť nášho rozpočtu. K týmto vedomostiam sa viažu riziká. Existuje riziko, že náš exponenciálny peňažný systém prestane fungovať vo svete klesajúcej prebytkovej energie. Existuje riziko, že naša spoločnosť sa stane menej komplexnou. A ak o tom porozmýšľate, má to hlboké následky. A konečne je tu riziko, že ak produkcia ropy poklesne, hybnosť systému vytvorí podmienky pre hyperinfláciu. Každá z uvedených znalostí pridáva k týmto rizikám. A práve o tom sú tieto videá, aby zhodnotenie týchto rizík a rozhodnutie či by sa obozretný dospelý jedinec nemal prispôsobiť tejto realite a čeliť uvedeným rizikám.
Aká bude budúcnosť?
Cítim sa sebaistý v týchto predpovediach (však osobujem si právo zmeniť ich neskôr pri nových informáciách): po prvé, súčasný stav sa bude snažiť byť zachovaný za každú cenu. Politici budú skrývať pravdu, ekonomické štatistiky sa stanú ešte neprehľadnejšími a centrálne banky budú pokračovať v nalievaní viac a viac peňazí do systému, ktorý je vo svojej podstate mimo reality.
Po druhé, bude nasledovať hyperinflácia. Cena všetkého je funkciou, koľko dolárov je v obehu a koľko tohto produktu alebo tovaru existuje. Pretože doslova všetky fiat systémy zlyhali kvôli tým istým dôvodom, môžeme sa rozumne domnievať, že budúcnosť bude zaplnená ďalšími dolármi. V rovnakom čase, klesajúca prebytková energia znamená, že bude menej tovarov, ktoré budú v obehu. To spolu vytvára infláciu.
Číslo 3 je logický záver z bodov 1 a 2. Životná úroveň poklesne. Avšak som živým dôkazom toho, že aj keď životná úroveň človeka poklesne, jeho kvalita života sa môže zvýšiť.
Áno, je úplne možné, že tu opisujem problémy, ktoré sa budú odohrávať po mnoho rokov a dokonca dekád a celkom určite budú ovplyvnené zmenami v správaní a technológiách. Avšak jedna vec sa nedá poprieť – plytváme svojim cenným časom a zostávajúcou energiou v zúfalom pokuse uchovať status quo. Nesmieme upadnúť do tejto pasce, avšak už sme skoro tam. V ďalšom videu k tomuto pripojíme životné prostredie, kde sa budem sústrediť na exponenciálne využívanie prírodných zdrojov a vyčerpanie kritických podporných systémov.
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8295 | 8.17 % |