Americký prezident Barack Obama počas prvej zahraničnej cesty od svojho opätovného zvolenia tento týždeň, navštívil samit Združenia národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN). Tým dal jasne najavo, aký politický a hospodársky význam pripisuje juhovýchodnej Ázii. Gillian Kweková, manažérka Fondu Fidelity ASEAN, vysvetľuje, prečo z toho môžu profitovať aj investori, ktorí sa viac orientujú na tento región:
„Tri krajiny s najvyššou výkonnosťou v Ázii za tento a minulý rok, patria medzi päť zakladajúcich členov združenia ASEAN: Thajsko, Filipíny a Singapur. Ich akciové trhy zaznamenali do konca októbra tohto roka vyše 20 % - tný nárast výnosov. Filipínske akcie dokonca dosiahli vyše 30 % - tný nárast. Desať krajín združenia ASEAN – ku ktorým patrí aj Indonézia, Malajzia, Brunej, Mjanmarsko, Kambodža, Laos a Vietnam – si v priemere prilepšili o 15,2 %. Tento silný kurzový vývoj odzrkadľuje výrazný hospodársky rast, poháňaný silnejúcim domácim dopytom, ako aj spoľahlivými makroekonomickými a politickými rámcovými podmienkami. Ďalším dôležitým dôvodom je skutočnosť, že investori hľadajú v nestálom trhovom prostredí istotu. Kým si ázijskí hospodárski obri Čína a India dali v poslednom čase prestávku, hospodársky priestor krajín ASEAN sa vyvinul na oblasť stabilného hospodárskeho rastu.
Domáci dopyt podporuje spotrebný priemysel a banky
V dôsledku razantného hospodárskeho rozvoja však už dávno neplatí, že všetky akcie tu kúpite lacno. V Thajsku, Indonézii a na Filipínach je dnes pomer kurz / zisk nad dlhodobým priemerom. Vyberaví investori si aj napriek tomu prídu na svoje. Napríklad v Indonézii, sú zaujímavé podniky, ktoré profitujú z dobrej pozície na trhoch, na ktoré je ťažké sa dostať, najmä v odvetviach médií, bánk a infraštruktúry. Veľký dopyt po smartfónoch a mobilných dátových aplikáciách hrá do karát telekomunikačným spoločnostiam. Thajsko považujem za zvlášť sľubné. Hospodárstvo krajiny sa po minuloročných ničivých záplavách dokázalo dobre zotaviť. Rastové a ziskové vyhliadky tamojších podnikov sa práve revidovali smerom nahor. V Singapure a Malajzii dnes investori profitujú z atraktívnej dividendovej kultúry. Malajzia, ako pomerne zrelý trh v rámci regiónu ASEAN, pritom predstavuje skôr defenzívnejšiu investíciu.
Vo všeobecnosti sa v krajinách ASEAN budú podľa mňa dobre vyvíjať tie odvetvia, ktoré profitujú z veľkého domáceho dopytu spotrebiteľov – v prvom rade ide o odvetvia spotrebného tovaru a bánk. Skutočnosť, že niektoré európske banky sa stiahli z tunajšieho trhu, pomohla regionálnym bankám s vysokou kapitalizáciou získať väčší podiel na trhu. Príkladom je Kasikornbank. Táto thajská banka disponuje zdravým úverovým portfóliom a zameriava sa najmä na obchod s menšími a stredne veľkými podnikmi. Profituje teda z domáceho rastu a zároveň je odolnejšia voči externým šokom.“
Autor: Gillian Kwek | www.fidelity.sk
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |