Sociálne napätie znamená ďalšie náklady

Boli sme prekvapení, aký malý dopad na politikov mali pouličné nepokoje v Grécku, Portugalsku a Španielsku. To sa ale konečne mení a Eurozóna zvažuje priame transfery pre Grécko.

Politici si konečne uvedomili, že sociálne napätie môže zvíťaziť nad veľmi potrebnými reformami a konsolidáciou verejných financií kvôli zmobilizovaniu voličov. Uvedomme si, že skupiny ľudí demonštrujúcich naprieč Európou už nie sú "iba" odborári a zamestnanci vo verejnej sfére. Stalo sa to teraz národným problémom mnohých krajín. Jedna generácia mladých ľudí bola už stratená so všetkými predpokladanými negatívnymi dôsledkami pre produktivitu, inováciu i náhľad na život.

obr1

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2012-11-08/europes-scariest-chart-hits-peak-scariness-levels-and-rising

Dosiahli sme bodu nasýtenosti. Nič netrvá večne. Ani koniec QE, nedostatok voličskej mobility, akceptovanie "preťahovania a predstierania", nedostatokzodpovednosti politikov a spoločenské prijímanie skutočnosti, že strohá a jednoduchá menová politika zmení základy.

Čo sa stane ďalej?

Jedna z nasledujúcich dvoch možností:

Radikalizácia - fašizmus a komunizmus

Ak politici budú ignorovať volanie po zmene, tak sa voliči zradikalizujú a presunú sa politicky k extrémnej pravici či extrémnej ľavici. Zvažujeme silnú predikciu pre rok 2013, ktorá zahŕňa seriózny návrat ku komunizmu vo východnej Európe a tiež v niektorých štátoch južnej Európy.Voliči v Grécku si už obľúbili neonacistický Zlatý úsvit a v Taliansku by mohol byť ďalším ministerským predsedom komediant Beppe Grillo zpopulistického Hnutia piatich hviezd (áno, viem, je to najmenej druhý komediant ... :-).

V čase krízy ľudia tiahnu k extrémom a teraz prežívame plnohodnotnú krízu - v bankovníctve, ekonomickú, politickú i sociálnu. V skutočnosti to už nemôže byť o mnoho horšie, čo je pravdepodobne dobrá vec.

Sociálne napätie ako impulz pre politikov - môže znamenať veľké straty

Ak sa politici začnú vyjadrovať o potrebe zmeny, povedie to k veľkým dopadom na ekonomiku. Nezabudnime, že ak vlády chcú znížiť sociálne napätieničnerobením, budú musieť akceptovať straty na prepadnutých garanciách a pôžičkách poskytnutých Grécku.

To neprejde tak ľahko v Nemecku, kde by 50% odpustenia dlhu a garancii znamenalo účet 17,5 mld euro - alebo presne toľko, aby Nemecko nedosiahlo vyrovnaného rozpočtu v 2014!

Skúste to povedať pre srandu pani Merkelovej.

Navyše, ak jedna alebo dve krajiny dostanú úľavu - ak pôjde o predĺženie lehoty na vykonanie reforiem a nominálne zníženie úrokovej miery - MMF, ECB a európska vláda budú musieť strpieť nemalé straty pre nich aj pre rozpočty jednotlivých štátov. Niekoľko štátov bude mať tiež zvýšené náklady kvôlinutnosti ísť si požičať na trh za úrok vyšší ako dotovaná úroková miera pre Grécko.

Akceptácia strát by bola hlavným krokom pre Európu. Zoštátnili sme dlh a jeho bremeno.

Teraz potrebujeme demokratizovať straty, zachrániť, čo zostalo z Európy, a pravdepodobne tiež zastaviť politický presun k extrémom.

Riešenie nezamestnanosti a sociálneho napätia by mohlo byť novou hlavnou prioritou politikov, ale vyžiada si veľké množstvo prostriedkov od daňových poplatníkov, predovšetkým zo zodpovedných severoeurópskych krajín. Nastal čas pre zmenu? Pochybujem, ale toto je krok správnym smerom a opäť sa razukazuje, že na vytvorenie mandátu pre zmenu je nutné zažívať vážnu krízu.

Stratégia

Špekulovali sme nad poklesom indexu SPX a rizikových aktív, ale teraz sme pozície zneutralizovali, pretože rešpektujeme naše pôvodné rozmedzie.

Ale je dôležité sledovať niekoľko vecí, vrátane faktu, že sme prerazili 200denný kĺzavý priemer na spodnej strane kanála. Podobný prieraz v grafe v minulosti znamenal ďalší 5%prepad. A tiež tu je samozrejme stále prítomný fiškálny útes v Spojených štátoch.

obr2

Autor: Steen Jakobsen | hlavný ekonóm Saxo Bank | www.saxobank.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Pandémia posilnila vnútornú stabilitu Európskej únie
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Nekonečný rast miezd v Amerike?
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli, vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Najdrahšie hypotéky v USA od roku 2011
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Nové clá voči Číne realitou
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške 10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Ďalšie cla na obzore
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.9172 -1.54 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

ako-si-vybrat-spravneho-forex-brokeraKaždý, kto je zaangažovaný do obchodovania na devízovom trhu vie, aká dôležitá je dobrá a spoľahlivá obchodná platforma a serióznosť firmy,...
ake-su-nevyhody-etfO ETF sa dnes veľa píše. Takmer vždy sú ospevované ako jeden z najinovatívnejších finančných produktov. Sú naozaj také výnimočné a nemajú žiadne...
vyznamne-rizikaMnoho investorov považuje dlhopisy za bezpečnú formu investovania. To ale ešte neznamená, že investor nepodstupuje žiadne riziká a že o peniaze...