Očakávame, že rast globálneho dopytu po rope bude do konca roka utlmený. Nárast dopytu na rozvíjajúcich sa trhoch bude takmer vyvážený poklesom dopytu v krajinách OECD. Vďaka tomu by mala cena ropy Brent, zostať do konca roku 2012 uväznená v pásme, a to najmä potom, čo posledný dávka likvidity poskytnutá centrálnymi bankami trhu nedokázala na rozdiel od minulosti naštartovať vzostup.
Po letnom rastu sa cena ropy stabilizovala. Nahor ju poháňalo prerušenie dodávok z rôznych lokalít a sankcie uvalené na Irán, ktoré držia produkciu na najnižšej hodnote za niekoľko rokov. Nárastu cien energií nahrával aj slabý dolár, ktorý v septembri výrazne oslabil, keď sa od neho odvrátili špekulanti.
Ropa Brent sa v roku 2012 obchodovala v priemere za 112 dolárov za barel. Očakávame, že priemer za celý rok sa bude blížiť 110 dolárom a do konca roka sa tak jej cena bude pohybovať medzi 105 a 110 dolármi za barel. Rozdiel medzi ropou WTI a Brent zostáva vysoký, pretože špekulatívne likvidácie dlhých pozícií dopadajú najviac na ropu WTI, zatiaľ čo akákoľvek prémia za geopolitické riziko sa prejavuje v cene ropy Brent vzhľadom k tomu, že sa tento typ ropy používa ako globálny pomerovací ukazovateľ pre ropu z nálezísk v mori.
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |