Taleb: Riešením je hyperinflácia

Broker: TRIM BrokerNassima Taleba netreba mnohým predstavovať. Je autorom jednej za najdôležitejších kníh, ktoré boli kedy o finančnom trhu napísané. Čierna labuť (Black Swan) je udalosť, ktorú nepredpokladáme, no práve ona formuje svet. Nasim Taleb je trader a filozof zároveň, preto jeho slová nie sú len slovami, ale životnou a obchodnou stratégiou. A v jeho prípade sa zdá, že úspešnou. Viac o posolstve Taleba sme písali v článku „Ako doplácame na svoju hlúposť“.

Tento krát vám prinášame video rozhovor s Talebom z mája tohto roka. Napriek tomu nestratil na aktuálnosti. Všetky naše videá obsahujú slovenské titulky. (Ako si ich nastaviť v prípade, že ich nevidíte?)

Posledný rok som strávil mimo diania finančných trhov. Teraz sa vraciam, pretože vyšla moja kniha. Ako sa tak pozerám na svet, zisťujem, že je ďaleko viac nestabilný ako v minulosti. Myslel som si, že niečo sa dá do poriadku, ale veci sa zhoršujú. Kríza z roku 2008 bola spôsobená dlhom, krehkosťou takéhoto dlhu, skrytými rizikami a nezodpovedným risk manažmentom. Všetko, čo dnes vidím, mi spôsobuje obavy, pretože máme dokonca viac dlhu, viacej nezodpovedného risk manažmentu – hlavne vo vláde, nižší daňový základ a viac skrytých rizík. A ak sa rozprávame o umiestňovaní dlhopisov na trh, cítim napätie, pretože o upisovaní dlhopisov sa v najbližších 10 rokoch budeme rozprávať čoraz častejšie.

Keď vravíte, že ste znepokojený úrovňami dlhu, máte na mysli úrovne celosvetového dlhu alebo konkrétne amerického dlhu?
Vysvetlím vám to. Kríza vznikla kvôli dvom veciam. Po prvé, kvôli zvyšujúcej sa komplexnosti, zvýšeným skrytým rizikám a nižšej predvítateľnosti. A to bolo ešte znásobené rastom dlhu. To čo urobila vláda za posledný rok a pol bola premena súkromného rizika, súkromného dlhu na verejný dlh. A viete, čo sa stane ak sa súkromný dlh stane dlhom verejným. Je extrémne ťažké sa potom tohto verejného dlhu zbaviť.

Ale nemuseli sme trh zásobiť likviditou kvôli zmrazenému úverovému trhu?
Poviem to na príklade. Pacient má rakovinu. Čo spravíte? Nebudete ho predsa kŕmiť liekmi proti bolesti. Zameriate sa na odstránenie nádoru. A keď sa po roku a pol vrátim, zistím, že tumor je dokonca väčší. Dlh je väčší. Jediné drastické opatrenie, ktoré sa sa učinilo a vzbudzuje vo mne trocha nádeje je to, čo sa spravilo Grécku. Donútili Grékov utiahnuť si opasky aj za cenu finančných ťažkostí v ekonomike. Musíte si uvedomiť, že vinníkom je dlh. Vinníkom nie je recesia. Vinník je skrytým rizikom dlhu.

Aj napriek tomu si myslím, že problémom je to, či Gréci budú schopní dodržiavať tieto úsporné opatrenia.
To je prípad Grécka. Avšak ani Európania, ktorí napomínajú Grécko, nie sú v oveľa lepšom stave. Uvedomujem si, že Portugalsko a Írsko sú na tom zle, aj nesmieme zabúdať ani na Francúzsko. Všetci sú na jednej lodi. Francúzsko dosahuje deficit takmer 39 rokov v rade. Problémom dneška je to, že vláda by mala mať ambíciu vytvárať prebytok, pretože prostredie je oveľa viac nepredpovedateľné ako v minulosti.

Myslel som si, že väčšinou ekonómov hovorí, že pokiaľ sme v tejto kríze nemáme inú možnosť, len hromadiť čo najviac dlhu, konzumovať alkohol mysliac si, že nás to vylieči z opice.
Zabudnime na to, čo sa robilo doteraz. Musíme sa zamerať na odstránenie nádoru, pretože ten rastie každým dňom. Poviem vám čoho sa obávam. Keď vás počujem ako sa rozprávate o vydávaní 10-ročných amerických dlhopisov, viem, že si vláda myslí, že si bude schopná požičať 5-6 biliónov dolárov počas nasledujúcich desiatoch rokov. Bude pri tom súťažiť s európskymi vládami a aj s korporáciami. Jedného dňa však takáto aukcia nebude úspešná. A v ten deň bude koniec jedného príbehu.

A to bude udalosť čiernej labute?
Pre mňa to čierna labuť nebude. Možno, že pre Obamovu administratívu áno. Most je veľmi labilný. Jedno nákladné auto ho zničí.
Aká je ale alternatíva? Rozumiem vašim myšlienkam a pocitom, ktoré vo vás vzbudzuje prílišný dlh, a s ktorými súhlasí mnoho ľudí v CNBC. Otázkou teda je, aká je alternatívna metóda, ktorá by bola efektívnejšia ako tá terajšia pri riešní kľúčovej záležitosti?
Tá je veľmi jednoduchá. Krv, pot a slzy. To, čo je potrebné spraviť, je to, čo sme urobili Grékom, resp. to čo sa snažíme s Grékmi urobiť.

Urobiť to nám?
Všetkým. Avšak v demokratickom prostredí to nefunguje. A tak by riešením mohla byť hyperinflácia. Samozrejme, nikto vo Washingtone nechce hyperinfláciu. Snívajú o 3,25 % inflácii, o miernej inflácii. Až na to, že nikdy nemáte miernu infláciu vtedy, keď ju chcete mať. Môžete mať defláciu a jedného dňa vypukne obrovská panika, v ktorej začnú ľudia nakupovať zlato alebo niečo iné.

To sa už deje teraz, ukazuje nám to trh so zlatom.
Naša mena sa môže zrútiť. Vláda nás zaplavuje menou, čo na oplátku spôsobí zvýšené hodnoty očakávanej inflácie.

Zmienili ste sa, že vláda zlyháva v risk manažmente. Čo tým myslíte?

Áno, to je pravda. Čo je risk manažment? Mám tržby, resp. príjem, a preto by mojim cieľom malo byť vytvorenie prebytku, pretože externé prostredie disponuje neurčitosťou. Neviem, aké budem mať výdavky. Vláda má veľký dlh, a tým pádom aj veľa morálnych záväzkov, ako napríklad záchranu New York City, v prípade, že by jedna z veľkých firiem, ktorú nebudem teraz menovať, mala ťažkosti. Vláda má teda záväzok zachrániť New Yorčanov. Máte naozaj veľa záväzkov. Inými slovami, dlh, ktorému sa vystavíme môže byť oveľa väčší ako dlh 5-6 biliónov, ktorý je predpovedaný na ďalších 10 rokov. Môže byť výrazne vyšší. A zdá sa, že nikoho to neznepokojuje. Áno, ale Larry Summers zachádza s americkou ekonomikou prostredníctvom svojich nepravdivých predpovedí ako by sa jednalo o Harvard. Môj problém, môj problém čiernej labute vychádza z ľudí, ktorých predpovede sú vo svojej podstate extrémne krehké.

Autor: Peter Margetiny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com


pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Pandémia posilnila vnútornú stabilitu Európskej únie
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Nekonečný rast miezd v Amerike?
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli, vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Najdrahšie hypotéky v USA od roku 2011
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Nové clá voči Číne realitou
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške 10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Ďalšie cla na obzore
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.8295 8.17 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

ako-zarobit-na-poklese-s-etfPred pár rokmi, keď ešte neexistovali ETF to mali investori ťažké. Ak niekto predpokladal pokles akciových trhov a chcel na tom zarobiť mal iba...
clenenie-fondovNa trhu je veľké množstvo podielových fondov. Môžeme ich zaradiť do niekoľkých základných skupín. Vlastnosti týchto skupín sú kľúčové pri ...
co-su-akcieChcete sa stať vlastníkom veľkej medzinárodnej spoločnosti? Veľa ľudí ani len netuší aké to je dnes jednoduché a nemusíte ani pochádzať z...