Nebolo tomu tak dávno, čo Írsko, keltský tiger, bolo dávané za vzor všetkým novým, najmä východoeurópskym členom EU. Zelený ostrov svätého Patrika bol hviezdou Európy. Bol... už nie je. Aktuálne by sme jeho postavenie mohli označiť: „From Hero to Zero.“ (z hrdinu je nula). Môžeme však všetky jeho aktuálne problémy „hodiť na plecia“ pretrvávajúcej kríze? V tomto komentári vám ponúkam môj pohľad na vec, ako v Írsku vznikli problémy.
Prečo udrel blesk do Írska a nie do Nemecka?
Mainstreamová väčšina názorov a pohľadov na Írsko sa pozerá len tesne „za roh“. Všetko negatívne, čo aktuálne buble v tomto malom ostrove na severozápade Európy, sa hádže do jedného veľkého odpadkového koša. Koša s názvom svetová finančná a hospodárska kríza. Akoby ona mohla za všetko v Írsku vrátane s (nadnesením povedané) „vymretia dinosaurov“ v Dubline. Ja však tento názor celkom nezdieľam. Začnime tak spolu úvahu. Zamýšľal sa niekto, prečo práve PIGS krajiny boli krízou zasiahnuté najviac? A nie napríklad také Nemecko či Francúzsko, ktoré už pred krízou mali rôzne viac či menej viditeľné problémy?
Korene sú omnoho hlbšie ako sa zdá
Odpoveď na tieto otázky je potrebné hľadať omnoho ďalej ako v posledných pár mesiacoch či rokoch. Kľúč ležal už pri vstupe Írov do spoločnej menovej únie na prelome milénií. Vďaka tomuto zelený ostrov stratil svoju nezávislú presnejšie na jeho mieru šitú menovú politiku. Naopak získal z frankfurtského centra riadenú „one size fits all“ menovú politiku. Inak povedané, na mieru šitý oblek z Dublinu bol vymenený za druhotriedny konfekčný z Frankfurtu šitý tak aby vyhovoval 55 kg džokejovi ako aj 155 kg sumo bojovníkovi, čo je pochopiteľne nemožné. Aj keď istý (pomerne dlhý) čas trvalo, kým to bolo očividné (aj keď pre mnohých to nie je ešte doteraz jasné).
Nepodarok od ECB
Táto nevhodná menová politika ECB, ktorá bola šitá viac na mieru veľkých a silných štátov spôsobila 1: Neefektívnu alokáciu kapitálu na základe manipulovaných cien inputov, predovšetkým úrokových mier, ktoré boli absolútne neadekvátne vzhľadom k stavu lokálnej ekonomiky (čo v prvopočiatkoch, ako to už býva, väčšina trhov nevidela), čo Írsko hnalo najskôr neskutočne dopredu. 2. Toto viedlo k vzniku bublín na lokálnych trhoch finančných a aj nefinančných (najmä realitný sektor) aktív, ktoré skôr či neskôr museli prasknúť. Krízu v Írsku navyše ešte prehĺbilo nesprávne riadenie a neuvedomovanie si rizík v miestnom bankovom sektore. Hovoríme najmä o rizikách vysokej angažovanosti voči realitnému sektoru a všetkým subodvevtiam, ktoré s ním súviseli.
Írska libra by to zvládla lepšie
Hoci írske problémy sú sčasti iného rázu ako grécke, ich „rozkvitnutie“ až do dnešnej podoby umožnilo rovnako ako v prípade Grécka euro. Som presvedčený o tom, že ak by Írsko malo svoju vlastnú menu- írsku libru s krízou by sa vyrovnalo omnoho lepšie. Sotva by tam došlo k takej bubline na realitnom trhu. Navyše vďaka vlastnej menovej politike a flexibilnému kurzu by sa rýchlejšie naprávali vznikajúce makroekonomické anomálie a deformácie. A hlavne viedla by k vyššej konkurencieschopnosti danej ekonomiky.
Euro- Kazajka PIGS krajín
Pripomínam, že od roku 1999 Portugalsko, Írsko, Grécko a Španielsko zažili 25% nárast nákladov na pracovnú silu v relatívnom porovnaní k Nemecku. Toto viedlo k vytvoreniu značných a významných deformácií. V štandardných podmienkach by nastúpilo znehodnotenie meny v smere pomoci naštartovať export v porovnaní so spotrebou a taktiež rebalancovanie národných účtov. To sa však nemôže udiať v rámci EMU. Nemôžem si tak na záver odpustiť poznámku: Známy český ekonóm a prezident Václav Klaus označil euro ako kazajku krajín a brzdu ich rozvoja. Toto rastúce napätie - spoločná mena a spoločná menová politika typu „one size fits all“ pri 16 rozličných fiškálnych politikách nemôžu vydržať. A ak vydržia, bude to len na škodu nás všetkých v podobe ďalších a ďalších problémov, ďalšieho spomaľovania rastu a prehlbovania rozdielov v rámci menovej únie a znižovania životnej úrovne.
Plné korytá z našich peňazí
Žiaľ, je to tak, najmä vzhľadom k tomu, že v Európe budú ešte dlho prevažovať politické riešenia problémov (ktoré riešeniami nie sú) nad konzervatívnymi ekonomickými. Teda udržanie eura za každú cenu a nepriznanie si chýb, že jeho existencia je neefektívna. Prečo? Lebo mnohým ide hlavne o udržanie a rozšírenie si svojej moci a vplyvu. Jednoducho o plné korytá. Plné korytá našich peňazí. Pripravme sa tak na to, že Portugalsko bude ďalším Írskom a Španielsko ďalším Portugalskom. A korytá záchrany budeme dotovať my, daňoví poplatníci.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8295 | 8.17 % |