Ako napísal Steen Jakobsen v článku „Znamená IMF I must fail?“, nový odhad fiškálneho multiplikátora z MMF môže byť jedným z najväčších príbehov tohto roka. V skutočnosti si ale myslím, že tento príbeh by mal zapadnúť prachom. MMF sa jednoducho mýli.
Vysvetlenie je v tom, ako niektoré africké krajiny s podielom vládnych výdavkov na HDP do 25 percent šetria. K tejto téme ale viac neskôr. Najprv o chybe MMF.
Predchádzajúce odhady fiškálneho multiplikátora boli menšie ako jedno percento (to znamená, že jedno percentné zníženie verejných výdavkov môže vyvolať zníženie HDP o menej ako percento a teda jedno percentné zvýšenie daní spôsobí tiež menej ako percentuálne zníženie HDP). Podľa hlavného ekonóma MMF, Olivera Blancharda, ktorý je známy svojim sklonom ku Keynesiánstvu, nedávne výsledky šetrenia vládnych výdavkov ukazujú, že výsledok multiplikátora je väčší ako jeden – teda ide o negatívnu samo sa nabaľujúcu špirálu.
Denník Financial Times testoval údaje. Nedopadlo to pre Blancharda a jeho tím dobre. Bez zarátania Nemecka a Grécka sú závery nekonzistentné. Tiež to tak je, keď sa mení časový horizont. Môžeme vylúčiť ďalšie krajiny, napríklad Estónsko, ktoré bolo so šetrením úspešné. Výskumné oddelenie MMF z tohto dostáva jednoducho päťku. Bol som z toho pobúrený a zdesený.
Ako veľmi sa MMF mýli
Po rozležaní myšlienok v hlave (trvalo mi to celý víkend), som sa rozhodol zistiť ako veľmi sa MMF mýli. Diskutoval som pred týmto intelektuálnym cvičením s Petrom Garnrym z môjho oddelenia, kde som uviedol môj odhad, že multiplikátor neovplyvňuje len finančná kríza ale aj obrovská veľkosť vlád, zvlášť v európskych krajinách. Inými slovami, verím, že multiplikátory sú naozaj väčšie ako jedna pre krajiny s najväčším vládnym sektorom. Sú pre to dva dôvody:
Stiahol som si údaje MMF, nie len 37 krajín, ktoré boli použité na odhad multiplikátora, ale všetkých 184 krajín v databáze. Potom som zoradil údaje podľa miery vládnych výdavkov k HDP v roku 2010 a vytvoril som dve skupiny. Jednu s výdavkami pod 40 percent a druhú nad. Výsledok je zobrazený nižšie.
Záver
Grafy dokazujú môj predpoklad. Nie len, že multiplikátor je negatívny pre krajiny s príliš veľkou vládou, ktorými sa zaoberal i MMF, ale multiplikátor je v skutočnosti pozitívny pre krajiny s malou vládou. Inými slovami šetrenie vo väčšine prípadov vedie vyššej miere rastu. A iba v krajinách s absurdne veľkým vládnym sektorom spôsobí šetrenie nižší rast HDP. To je však neodvratné, pretože vlády sú v týchto prípadoch financované dlhmi, takže ich treba znižovať.
Trhové dôsledky – viď Afrika
Môžeme očakávať pozitívne prekvapenie v raste HDP v krajinách s malými vládami, ktoré začali šetriť. Zoznam štátov s vládnymi výdavkami do 25 percent HDP a zároveň šetriacimi je uvedený nižšie. Sedem z nich je v Afrike. To potvrdzuje tému silného rastu Afriky, ktorý registrujeme v posledných rokoch. Môže to byť zároveň dôvod pre rast úrokov fondov obchodovaných na africkej burze.
Autor: David Karsbol | Saxo Bank
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |