Ako sme už naznačili v prvom komentári s názvom „ ECB ako partizán z SNP“, kvantitatívne uvoľňovanie vidíme na strane FEDu a vlastne aj na strane ECB (aj keď v podstatne menšom objeme, no neprehľadnosť jej krokov objem vynahradzuje). Naznačili sme, že trhy a ja vnímam ECB ako omnoho menej čitateľnú ako FED. Navyše je všeobecne známe, že ECB je vždy „behind the curve“ ešte viac ako ostatné centrálne banky a reaguje spomalene na reálny vývoj na finančných trhoch a v reálnej ekonomike. Ako toto všetko tak môže mať dopad na devízový trh a postavenie eura voči doláru?
US očakávania spľasli
Už na jar 2010 sa po pomerne robustnom raste US ekonomiky a čarovnému prírastku pracovných miest začalo počítať s tým, že sprísnenie US menovej politiky je za rohom. Ako je teraz známe, trh sa jasne prepočítal (obnova ekonomiky založená na fiškálnych a monetárnych stimuloch nebola udržateľná), čo sa odzrkadlilo aj na prepade 3 mesačného LIBORu USD späť nadol.
Graf: 3-mesačný LIBOR USD
Slučka okolo krku je čoraz tesnejšia
Už v našom „Strategickom výhľade na EURUSD II.“ sme písali, že vývoj v eurozóne je oneskorený o kvartál, maximálne dva. Aktuálne trh očakáva, že ECB by mohla sprísniť menovú politiku a zvýšiť sadzby a toto jasne započítava do trhu. Na druhej strane bude si môcť ECB tento krok skutočne dovoliť, najmä pri pohľade na dekonvergenciu ekonomík eurozóny a slabosť jej periférie? (Aj keď najmä z nemeckého pohľadu by bol správnym smerom, pôsobil by protiinflačne a hlavne by motivoval k úsporám ako základnému stavebnému prvku udržateľného rastu). Podľa mňa kombinácia fiškálneho sprísňovania, rastu krátkodobých úrokových sadzieb v eurách, menšej likvidity a silnejšieho eura bude pôsobiť ako silný protivietor obnovy. A zároveň ako slučka okolo krku eurozóny, ktorá by sa mohla ďalej sťahovať. V rovnakom čase očakávame rast obáv o stále nevyriešené dlhové problémy PIGS krajín a napätie ohľadom permanentného záchranného valu. Budúcnosť eurozóny tak rozhodne nevyzerá byť ružová, i keď to isté možno povedať aj o pohľade do Washingtonu.
Bude sa história opakovať? Bude!
Celkovo tak vidíme, že história by sa mohla opakovať a očakávania sprísňovania politiky ECB by mohli rýchlo spľasnúť ako v prípade FEDu. Ako som už viac krát naznačil, úrokový diferenciál medzi eurom a dolárom by tak začal padať (o to rýchlejšie, o čo rýchlejšie by bol prepad výnosov na nemeckých dlhopisoch signalizujúci preferenciu bezpečia pred PIGS) a to by mohlo znamenať K.O pre eurové letné zisky. K tomuto bodu sme veľmi blízko, bližšie ako pred pár týždňami a to napriek tomu, že FED oznámil už QE 2.0. Jednoducho aj preto, že trhy započítali všetky negatíva do ceny dolára. No zdá sa, že sa prerátavajú čo sa týka eura. Situácia v eurozóne (najmä PIGS krajiny a ich problémy) je omnoho horšia ako sa zdá a ako trh počítal, keď euro rástlo. Samozrejme, že existuje možnosť, že ECB bude hrdinsky pokračovať v sprísňovaní politiky (a možno zopakuje chybu z júla 2008- veď história sa opakuje a jediné poučenie z nej je, že sa z nej nik skutočne nepoučil). No to by viedlo k tomu, že ekonomika eurozóny by sa mohla (z krátkodobého hľadiska) uvariť vo vlastnej šťave. A to by viedlo opäť raz len k pádu eura. Pohľad do minulosti ukazuje, že ECB aj keď sa najskôr zdráhala, v pude sebazáchovy eurozóny nakoniec vždy nasledovala kroky FEDu. Navyše, ako som spomenul v komentári „ ECB ako partizán z SNP!“ existuje pomerne značné riziko toho, že ECB bude úplne inak konať ako sa vyjadruje.
Graf: 3-mesačný Euribor
Čo teda čakať od eura na devízovom trhu?
Ak to teda zosumarizujeme, istá forma QE je na oboch stranách, vo FEDe a aj v ECB. Avšak FED sa k tomuto aspoň postavil chlapsky, čestne a férovo sa trhom pozrel do očí a povedal čo, a ako. ECB však pomerne nepresvedčivo, odzadu častokrát prekvapuje trhy a mení svoj kurz a teda aj kabát a aj to dosť oneskorene, keď je každému jasné, že žiadne iné karty jej na ruke neostali. Rozhodne si tak užíva menej dôstojnosti ako FED (i keď ten jej tiež nemá po QE 2.0 na rozdávanie). Z pohľadu QE tak môj verdikt bude znieť pre niektorých prekvapujúco, ale je to 1:0 pre dolár voči euru. Euro na rozdiel od dolára však ťažia ešte problémy PIGS krajín a k tomu je potrebné dodať aj fakt, že hoci tu máme euroval, tento mechanizmus je len virtuálnou realitou (hotovosť tam nie je, len prísľuby a záruky). Toto stavia dolár tak opäť raz do lepšej pozície voči euru športovou terminológiou- 2:0 pre dolár. Napokon, trhy už všetko negatívne čo sa týka dolára do jeho kurzu započítali, v prípade eura sa nám však zdá, že problémy PIGS krajín sú podceňované. Celkovo mi z toho vychádza aj 3:0- pre dolár- teda výsledok, ktorý je rozdielom triedy. Stále tak ostávam býčí na dolár a medvedí na euro.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8295 | 8.17 % |