QE II.

Broker: TRIM BrokerPrečo FED vôbec pristúpil ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu? Za posledný štvrťrok sme videli záplavu negatívnych ekonomických dát. Tie naznačovali, že ekonomika môže v štvrtom kvartáli opäť prepadnúť do negatívnych čísiel. A to nie je politicky príliš priechodné riešenie. FED sa preto opäť chopil svojej úlohy naštartovať ekonomiku.

Novým kvantitatívnym uvoľňovaním by mal pomôcť ekonomike v raste zhruba o 0,5% a zachovať tak HDP posledného kvartálu opäť kladným. Situácia však nie je dobrá. Ešte pred polrokom hovorili predikcie FEDu o americkom raste vo veľkosti 4%. Nič z toho sa nekoná a preto bolo nutné pridať do hry ďalšie žetóny.

Nezabúdajme tiež na americké voľby, „midterm elections“. Tie dopadli pre vládnucich demokratov veľmi zle. Zdá sa, že ďalšie fiškálne stimuly nebudú realizovateľné. Z tejto strany už preto dopingy pre ekonomiku nie je možné očakávať. Záchrana krajiny ostala na pleciach Bernankeho.

Ilúzia bohatstva

Cieľom prvého QE bolo vyviesť ekonomiku z krízy. Od doby jej zavedenia sa však nezamestnanosť neznížila, ale naopak, zvýšila. Bernanke však tvrdohlavo pokračuje v politike, ktorá zatiaľ nepriniesla žiadny úspech v reálnej ekonomike.

Snaží sa robiť to, čo robil jeho predchodca, Alan Greenspan. Za Greenspana sa neustálym nafukovaním peňažnej bázy vytvorili najväčšie bubliny v modernej histórii. Bernanke pokračuje vo vytváraní ilúzii bohatstva. A to sa mu darí veľmi dobre.

Takmer jediný efekt v americkej ekonomike má kvantitatívne uvoľňovanie na ceny aktív, najmä akciového trhu. Zjavným cieľom FEDu je zvýšiť hodnotu akcií, ktoré slúžia Američanom ako zábezpeka na ďalšie zadlžovanie sa. Čím vyššie sú akcie, tým viac by sa obyvatelia USA mali zadlžovať a svojimi nákupmi by mali pomôcť ekonomike.

Získať lacný úver však je pre bežného Američana takmer nemožné. Naopak, kvantitatívne uvoľňovanie nenúti banky požičiavať. Peniaze môžu zarábať bezrizikovo – nakupovaním vládneho dlhu. Preto sa zdá, že pokiaľ bude QE pokračovať, ekonomika sa dopredu moc nepohne.

Jedine, že by sa zaplnila diera vzniknutá krízou, ktorá v ekonomike USA predstavuje až päť biliónov dolárov. Súčasné kvantitatívne uvoľňovanie ju ale nemôže zaplniť. A preto je pravdepodobné, že príde ďalšie a ďalšie.

Greenspan Mr Vig

Tenzie rastú

Kvantitatívne uvoľňovanie vytvára zjavný „greenpanovský efekt“ nových bublín. Momentálne sa formujú na trhoch rozvíjajúcich sa krajín. Kapitál z USA tak prúdi do celého sveta a zvyšuje ceny komodít, nehnuteľností a akcií najmä v krajinách najväčších exportérov.

Na QE okamžite reagovali negatívne predstavitelia Brazílie, Nemecka, Ruska a Číny. Vedia, že jeho pokračovanie by mohlo destabilizovať svetovú ekonomiku. Brazílsky minister financií dokonca zažiadal USA o zmenu svojej politiky.

Nespokojnosť uvedených krajín rastie s tým, ako sa prehrievajú ich domáce ekonomiky. Brazília už viackrát v priebehu minulého mesiaca zvýšila dane z nákupu domácich aktív zahraničnými subjektmi. Tým sa jej nakrátko podarilo stabilizovať svoj kurz reálu. No posledný výpredaj dolára opäť spôsobuje jeho posilnenie.

Mnoho krajín preto rozmýšľa o zavedení kapitálových kontrol. To by vrátilo svet do stavu pred osemdesiatimi rokmi.

Budúcnosť QE však neistá

Keby to bolo na iba FEDe, tak veríme, že kvantitatívne uvoľňovanie bude pokračovať takmer do nekonečna. No jeho moc sa možno už skoro obmedzí. Práve po súčasných voľbách by sa predsedom legislatívneho výboru kongresu pre monetárne záležitosti mal stať Ron Paul. Ten je veľkým odporcom FEDu a viackrát požadoval dokonca jeho zrušenie. Debaty vo výbore tak budú skutočne zaujímavé.

Dodatok

Viac o Ronovi Paulovi vám prinesieme v ďalšom komentári. Vráťme sa však k brazílskemu ministrovi financií s menom Guido Mantega. Po jeho dnešnom ostrom komentári k americkej monetárnej politike mu Tyler Durden zo Zero Hedge odkazuje, aby robil to, čo 99% Američanov – zobral si popcorn a sledoval televíziu. Pri najhoršom by si prepol na Playboy Channel, kde by našiel svoju dcéru Marinu.

marina mantega

„Možno, keby ona povedala slabomyseľnej americkej verejnosti, že FED ničí krajinu, potom by snáď počúvali“, zakončuje Tyler.

Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com


pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Pandémia posilnila vnútornú stabilitu Európskej únie
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Nekonečný rast miezd v Amerike?
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli, vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Najdrahšie hypotéky v USA od roku 2011
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Nové clá voči Číne realitou
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške 10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Ďalšie cla na obzore
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.8295 8.17 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

ako-zarobit-na-poklese-s-etfPred pár rokmi, keď ešte neexistovali ETF to mali investori ťažké. Ak niekto predpokladal pokles akciových trhov a chcel na tom zarobiť mal iba...
clenenie-fondovNa trhu je veľké množstvo podielových fondov. Môžeme ich zaradiť do niekoľkých základných skupín. Vlastnosti týchto skupín sú kľúčové pri ...
co-su-akcieChcete sa stať vlastníkom veľkej medzinárodnej spoločnosti? Veľa ľudí ani len netuší aké to je dnes jednoduché a nemusíte ani pochádzať z...