V prvej časti nášho strategického výhľadu na EURUSD sme si popísali bližšie pohľad na carry faktor a teda úrokový diferenciál medzi eurom a dolárom, jeho ďalší možný vývoj a dopady na EURUSD. V druhej časti vám prinášame spolu so stratégmi BBH banky stručný pohľad cez fundament a niektoré technické signály.
Európska chudokrvnosť prichádza
Každopádne výsledkom odlišných očakávaní vývoja menovej politiky ECB a FEDu bol prehlbujúci sa pád doláru. Avšak pozrime sa teraz na európsku realitu bez akéhokoľvek prikrášľovania a pudrovania tváre. O PIGS krajinách ani nemusíme diskutovať, keďže vieme ako je ich ekonomika, fiškálna pozícia a konkurencieschopnosť extra krehká. Prejdime preto aj k silnejším krajinám eurozóny, ktoré by na pohľad mohli byť na tom lepšie.
Načrtnutá kombinácia vyšších úrokových sadzieb, fiškálneho sprísňovania a silnej meny by však mali len prispieť k už teraz jasnému spomaľovaniu ekonomiky Francúzska či Nemecka v druhom polroku 2010. Nemecká ekonomika je označovaná ako lokomotívu eurozóny. Tá však jasne stráca paru. Posledná séria soft dát skončila síce nad očakávania (ZEW, PMI, IFO či ISM). No ide skôr o pocity ako reálny stav. Aby sme to vysvetlili: Ten, kto v poslednom finálovom západe prehrá titul a skončí druhý bude určite smutnejší ako ten, kto sa zachránil pred vypadnutím. Tento zachránený bude bujaro oslavovať. Teda prenesene všetky dáta sentimentu dosahujú úrovne z vrcholu rastu ekonomiky, veď tá sa odrazila od dna a de facto zachránila (hoci výstup stále nedosahuje predkrízové úrovne). A preto túto skutočnosť nebudeme preceňovať. Naproti tomu „hard dáta“ výstupu z Nemecka ukazujú spomaľovanie a kontrakciu (priemyselná produkcia, podnikové objednávky, maloobchodné tržby či export). A k tomu to silné euro... Niet sa preto čudovať, že z viacerých smerov nemeckej vlády prichádzajú poznámky, že s tou veľkou silou eura by to už aj stačilo. Trh sa začína obávať toho, že kombinácia spomaľujúceho rastu eurozóny, fiškálneho sprísňovania a rastu medzibankových úrokových sadzieb spôsobí samourkrižovanie sa eurozóny. Tento mix tak nepôsobí pozitívne na euro.
Čo ešte by mohlo privodiť obrat?
Okrem sledovania zmien úrokového diferenciálu a situácii v ekonomiku by mali investori, a to aj tí, ktorí príliš nie sú naklonení technickej analýze sledovať dva dôležité kĺzavé priemery a ich prekríženia, ktoré v poslednom čase dokázali silne určiť smer vývoja EURUSD. Ide o 5-dňový a 20-dňový kĺzavý priemer. Pri pohľade dozadu na posledného pol roka 20-dňový jasne limitoval výskok pri páde s držal spodok pri raste od začiatku leta. Navyše takmer vždy pri ich prekrížení nasledoval niekoľkotýždňový trend rastu či pádu. Aktuálne sme opäť blízko prekríženia v nasledujúcich pár dňoch. Tentokrát 5-dňový by mohol padnúť pod 20-dňový teda išlo by o medvedí signál „Mŕtveho prekríženia.“
Graf č. 4: EURUSD a 5-dňový a 20-dňový kĺzavý priemer
Opčný trh rovnako bije na obratový poplach
Ďalší indikátor, ktorí je potrebné sledovať, a ktorý už teraz začína vydávať signál obratu na páre je situácia na opčnom trhu. Už v minulých týždňoch sme Vám prinášali správy o jeho posune viac medvedím smerom. Teda upozorňovali sme na to, že ceny put opcií s deltou 25 a splatnosťou 1, 3 či 6 mesiacov začínajú rásť rýchlejšie v porovnaní s callmi s rovnakou charakteristikou. Teda 25 delta risk reversal sa začína znova prepadať. Trh zvyšuje svoj dopyt po ochrane voči dlhej eurovej pozícii cez nákup putov. To znamená, že dlhé eurové pozície začína považovať za rizikovejšie ako predtým a prestáva im dôverovať. A to je ďalší jasný signál možného obratu. Ak 25 delta RR bude pokračovať v páde bude nám to dodávať stále väčšiu dôveru v tom, že oslabovanie dolára je v poslednej fáze.
Graf č. 5: Vývoj 25- delta Risk Reversalov na EURUSD so splatnosťou 3 mesiace
Celkový výhľad a očakávania
Hoci z tohto nášho reportu dýcha medvedí duch EURUSD, ešte stále nemôžeme s signifikantnou istotou istotou povedať, že budeme vidieť veľkú dolárovú rely. Rozličné indikátori vrátane sentimentu,či SSI pozícii však naznačujú obrat a varujú, že dlhé eurové pozície sú už „preplnené.“ A tak slovami Jima Rogersa, aby sa loď neprevrátila je potrebné sa postaviť na druhú stranu a euro predávať resp. dolár kupovať. Pri fundamentálnom pohľade očakávame, že makroekonomická divergencia medzi vývojom ekonomiky USA a eurozóny sa začne znova zatvárať (teda eurozóna bude rastovo uzemnená“ a žiadny decoupling vývoja ako sme už neraz upozorňovali nenastane), najmä keď v eurozóne je vyhlásený boj proti neporiadku vo verejných financiách a tmári ju aj silné euro.
Graf č. 6: Časový posun nemeckého rastu za US rastom (nemecké oživenia sú dosahované vždy po US s minimálne kvartálnym oneskorením rovnako ako dná)
To bude následne viesť aj k poklesu očakávaní sprísňovania menovej politiky ECB a prepadu úrokového diferenciálu. Toto nás vedie k tomu, že k ďalšiemu rastu eura nemáme dôveru. To však neznamená, že nemôže nastať. BBH banka si myslí, že vylúčiť to nemožno, no prípadný rast smerom k 1,43/45 bude skôr dielom krátkodobých špekulantov, ktorí by mohli ľahko pohyb „prestreliť“, ako dlhodobých strategických hráčov. Pre väčšiu istotu krátkych pozícií na EURUSD potrebujeme overenú spoľahlivú technickú podporu z posledných mesiacov. Už spomínané mŕtve prekríženie kĺzavých priemerov (5 pod 20). To už nastalo na GPBUSD v prospech dolára a zlaté prekríženie tých istých priemerov na USDCHF (rovnako v prospech dolára). Dolár tak na týchto pároch už nie je v defenzíve a to isté čakáme už veľmi skoro aj na kráľovskom páre či na AUDUSD. Dolárová rely by tak mohla byť na spadnutie.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8295 | 8.17 % |