Riskujú drobní dlhopisoví investori príliš veľa?

Broker: TRIM BrokerDlhopisový trh je bublina, ktorú nafukujú aj drobní investori.

Retailoví investori v minulom roku „naliali“ do dlhopisových podielových fondov viac ako 375 miliárd USD a ďalších 230 miliárd v roku 2010 – nezabránil im v tom ani fakt, že úrokové výnosy sa scvrkli na takmer 0 % a riziko budúcej straty značne vzrástlo. Drobní investori takisto stiahli až 70 miliárd USD z akciových fondov, hoci tie si pripísali 4 %.

A tak ako zvyčajne, kráča stádo nesprávnym smerom – asi takýto dojem pretrváva u profesionálnych investorov, ktorí sú presvedčení, že sú voči takému druhu správania imúnni.

Historická úspešnosť drobných investorov pri kupovaní dlhopisov nie je vôbec dobrá. V roku 1987 do nich napumpovali desiatky miliárd dolárov, tesne predtým ako sa úroky prudko zvýšili a hodnota ich dlhopisov tým pádom vo veľkej miere poklesla; to isté sa stalo v roku 1994.

Ale tento krát nemali drobní investori inú možnosť, ak si chceli zabezpečiť určitý príjem.

10 septembra 2008, tesne pred kolapsom investičnej banky Lehman Brothers, držal FED 480 miliárd v amerických dlhopisoch. Koncom roka 2009, FED držal už 1,84 bilióna USD – v tomto čísle je zahrnutých aj 1,2 bilióna držaných v cenných papieroch krytých hypotékami, ktoré nakúpili centrálne banky, aby zachránili finančný systém pred kolapsom.

Od jari tohto roka FED v podstate zastavil nákup amerických dlhopisov, ale stále drží v tomto type aktív 2,04 bilióna USD, čo je o 1,5 bilióna viac ako koncom roka 2008. Táto nákupná horúčka takmer strojnásobila množstvo investovaných prostriedkov v prípade retailových investorov v rámci dlhopisových fondov počas rovnakého časového obdobia. To malo za následok zníženie úrokových výnosov na rekordné minimá.

Medzitým, zahraniční investori nakúpili americké dlhopisy v hodnote 373 miliárd USD počas tohto roka; povedané inak, táto čiastka je o 60% vyššia ako hodnota dlhopisov, ktoré sa rozhodli kúpiť americké domácnosti.

Dan Dektar, investičný riaditeľ v spoločnosti Smith Breeden Associates sa vyjadril, že FED efektívne zdaňuje fondy peňažného trhu (znižovaním krátkodobých úrokových mier), aby mohol rekapitalizovať finančný systém a umožnil lepšie podmienky na ďalšie požičiavanie.

Masívny prílev kapitálu do dlhopisových fondov prekvapivo nepôsobí ako dostatočná výstraha pre drobných investorov, ktorí by utrpeli výraznú stratu, ak by sa úrokové sadzby zvýšili. Podľa inštitútu Investment Company Institute, 20% aktív spravovaných v podielových fondoch bolo koncom minulého roka, investovaných práve do dlhopisov; koncom augusta tohto roka vzrástol tento objem na 24%.

Ba čo viac, drobní investori nenakupujú dlhopisy s dlhodobou splatnosťou, ktoré by utrpeli najviac, pokiaľ by úrokové miery rástli. Analytik spoločnosti Morningstar, Kevin McDevitt sa vyjadril, že z celkového množstva 168 miliárd USD, za ktoré retailoví investori dlhopisy počas tohto roka nakúpili, 1 miliarda putovala do dlhodobých dlhopisových fondov. Krátkodobé fondy získali 33 miliárd a fondy so strednodobým investičným horizontom si „uchmatli“ 59 miliárd USD. I keď dlhopisy s dlhšou splatnosťou poskytujú vyššie výnosy, investori sa o tieto výnosy príliš nezaujímali.

To čo skutočne investori robili bola racionálna odpoveď na znižovanie výnosov, ktoré postretlo fondy peňažného trhu. Takmer 500 miliárd USD sa počas tohto roka vytratilo z peňažných fondov. Preto sa zdá, že väčšina ľudí nepredáva svoje pozície v akciových tituloch, aby mohla kúpiť dlhopisy s dlhšou dobou splatnosti. Investori vyberajú svoje prostriedky z peňažného trhu a tie následne presúvajú do krátkodobých a strednodobých dlhopisových fondov.

„Keď sú výnosy nízke a investor za svoje podstúpené riziko nedostáva dostatočný výnos, tak by toto riziko podstupovať jednoducho nemal“, nechal sa počuť Kenneth Volpert zo spoločnosti Vanguard Group. Americké dlhopisy s dlhšou dobou splatnosti (10 a viac rokov) v súčasnosti dosahujú výnos približne 3,5 %; avšak ak by úrokové sadzby vzrástli čo i len o 1 percentuálny bod, hodnota týchto dlhopisov by sa znížila najmenej o 10%. Väčšina investorov si je toho vedomá, a práve preto koncentruje prostriedky do fondov s kratšou dobou splatnosti.

Typický krátkodobo zameraný fond by stratil asi 3%, v prípade rastu úrokových mier o 1 percentuálny bod. Preto, ak investori majú peňažné prostriedky, ktoré si chcú bezpečne uchovať, mali by ich vložiť na sporiaci účet s čo najvyšším výnosom alebo by mali kúpiť vkladové certifikáty, ale nie dlhopisy s krátkodobou splatnosťou. Prípadne ak takéto dlhopisy sú súčasťou ich portfólia, mali by ich držať do splatnosti.

Keďže US dlhopisové fondy nepredstavujú ideálny investičný nástroj ako zhodnotiť peniaze investorov, tí sa obracajú na dlhopisové fondy v krajinách „emerging markets“. Do týchto fondov pritieklo tento rok už 10,3 miliardy USD – viac ako štvrtina z celkovej sumy investovanej do amerických dlhopisových podielových fondov s krátkodobou splatnosťou. Podstúpenie rizika s malou časťou svojich finančných prostriedkov je v poriadku. Ale podstúpenie oveľa väčšieho rizika so značnou sumou už v poriadku nie je.

Zdroj: http://online.wsj.com/article/SB10001424052748704029304575526172764480294.html

Bublina

Autor: Peter Margetiny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com


pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Pandémia posilnila vnútornú stabilitu Európskej únie
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Nekonečný rast miezd v Amerike?
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli, vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Najdrahšie hypotéky v USA od roku 2011
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Nové clá voči Číne realitou
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške 10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Ďalšie cla na obzore
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.8295 8.17 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

dlhopisy-investicie-ktore-nikdy-nestratia-na-kraseObchodovanie s dlhopismi je jedným z najstarších a najznámejších druhov finančných investícií. S obľubou sa využívajú už viac ako tisíc rokov....
co-je-burzovy-indexBurzové indexy majú nezastupiteľnú úlohu. Investor dokáže podľa nich určiť aká nálada panuje na burze.Každý investor by mal poznať...
nejvyznamnejsi-evropsti-spravci-etfNabídka evropských burzovně obchodovaných fondů v posledních letech výrazně rostla. S rozrůstající se řadou fondů rostl nejen celkový objem...