Ani sme sa nenazdali a máme to tu. Dokonca skôr ako som očakával. Eurozóna začína nariekať nad silným eurom. Poznámky smerujúce k tejto, pre eurozónu v súčasnom ekonomickom nastavení, nepríjemnej situácii, sme videli objavovať sa v priebehu minulého týždňa. A to hlavne po tom, čo kurz EURUSD začal atakovať a nakoniec aj zdolal hranicu 1,40. A ak euro neprestane silnieť (hoci ja verím, že skôr či neskôr sa tak stane), tieto „protieurové“ útoky zo strany politikov budú silnieť (očakávam, že čoskoro sa k slovu dostane a bude činiť francúzsky šoumen Sarkozy). Už teraz vidíme, ako eurokomisár pre menové otázky Nemec Rehn chce „rozkazovať“ trhom a hovorí o nevýhodnom kurze eura. A v tomto duchu sa začal vyjadrovať ďalší odborník z „rovnakého cesta,“ vedúci predstaviteľ OECD Gúria. Hovoril o tom, že euro začína mať tendenciu byť nadhodnotené. „Rumázga“ už aj nemecká vláda pri pohľade na jej prepadajúci sa export (hoci iba nedávno sa jej kancelárka vyhrážala tým, čo predávajú eurá). Nehovoriac o ostatných vládach krajín, ktoré majú signifikantnejšie nižšiu konkurencieschopnosť ekonomiky a sú tak citlivejšie na volatilitu na devízových trhoch.
Kto má maslo na hlave?
Kto všetko za to silné euro vlastne môže? FED, ktorý sa chystá tlačiť (bez)cenné dolárové papieriky? Áno, aj. Ale hlavnú zodpovednosť za monštrum silného eura bez silnej ekonomiky (ktorá v PIGS krajinách má tendenciu slabnúť viac ako sú očakávania a pre ktorú je aj kurz EURUSD 1,00 prisilný) má na svojom triku predovšetkým ECB a každá jedna krajina eurozóny, ktorá požičala Grécku a prisľúbila účasť v tzv. Eurovale. Ako som už mnohokrát naznačil, je to práve 1. ECB a jej aktivita na sekundárnom dlhopisovom trhu (cez odkup rizikových dlhopisov manipuluje ich ceny tak, že sa potom investovanie do nich zdá bezpečné) a 2. Euroval (ak sa niečo „zomelie“ a niektorá krajina padne na kolená pre fiškálnu vyčerpanosť, bude zachránená), ktoré spolu vytvárajú morálny hazard. V tomto prostredí sa tak kapitál, ktorému kryje chrbát od rizika byrokratický aparát, pozerá len a len po výnose. A keďže euro je výrazne lepšie úročené a najmä dlhopisy „top rizikových“ štátov majú tak atraktívny výnos, len hlupák by do nich neinvestoval vzhľadom k ostatným možnostiam. A tak euro silnelo a silnelo. Aj keď jeho sila mala len málo čo do činenia s očakávaním zlepšovania európskej ekonomiky či s očakávaným zvyšovaním sadzieb v eurozóne a ozdravovaním bankového sektora. Tu sa nám tak v plnej až „vulgárnej nahote“ prejavilo to, ako je trh krivený netrhovými zásahmi centrálnej banky a politikov.
Sami sa dostali do šlamastiky
Teda ak to zhrniem, čelní predstavitelia eurozóny sami seba dostali do „šlamastiky“ neprimerane silného eura. A teraz v rámci menovej vojny vo svete nariekajú nad týmto javom a snažia sa obviniť všetkých naokolo. Samozrejme, okrem seba. Každá krajina sa snaží umelo znižovať silu svojej meny v rámci politiky „beggar thy neighbour“, teda „ožobráč svojho suseda“, avšak len eurozóna si v nej dáva dobrovoľne vlastné góly a potom sa ešte aj čuduje. Hoci je dobré, že sa eurozóna (zatiaľ) nezúčastňuje menovej vojny, nezúčastňuje sa jej ani nie tak z presvedčenia, že to je škodlivá a zlá vec, ale pre neschopnosť velenia. Títo „euroví generáli“ strieľajú do vlastných ako rakúsko-uhorská armáda v 1914, ako spomína „dobrý vojín“ Josef Švejk, keďže ľavé krídlo nevie čo robí pravé. Bolo by to na smiech, keby že to nie je také tragické... Výsledkom je tak umelo nadhodnotená mena, čo rovnako nie je dobré ako umelo podhodnotená mena, keďže vytvára makroekonomické nerovnováhy.
Euro nie, radšej korunu
Dokedy budú na čele eurozóny a ECB takýto neschopní velitelia? Ľudia, ktorí sami vmanévrovali euro do situácie, ktorá absolútne nekorešponduje s ekonomickou realitou starého kontinentu a potom vyplakávajú a obviňujú všetkých okolo seba? Obávam sa, že ešte veľmi dlho. Zároveň sa stavím, že aj takto neschopné velenie sa pokúsi o protiútok v rámci menovej vojny, no práve pre nekompetentnosť, neschopnosť, chýbajú prehľad a predvídavosť sa to pre euro môže skončiť katastrofou. Už preto teraz tvrdím, ruky preč od eura, ktoré môže padnúť na kolená viac ako si myslíme! Na záver mi ostáva už len povzdych:“ „Ach...kiežby sme mohli mať znova Slovenskú korunu!“
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8401 | 6.72 % |