S pojmom „neviditeľné“ zásoby sa stretol azda len málokto. Čo vlastne tento výraz znamená? Neviditeľné zásoby by sme mohli definovať ako zásoby, ktoré existujú, ale nikto ich nevidí. Môžu sa vyskytovať v rôznych podobách. Zásoby akciového kapitálu, ktorý bol osvojený bankami a nachádza sa v ich mimo-súvahových položkách. Skryté zásoby medi a iné komodity, ktoré ešte nie sú vyťažené, ale boli už dopredu predané a takmer nikto nevie, že boli takýmto spôsobom zaťažené.
Ak však dokážete vidieť, resp. ovládať túto neprebádanú stranu zásob, dokážete byť vždy o krok vpred. Hlavne, keď sa pohybujete rýchlo. Ak sa nad tým zamyslíme, takmer všetky nedávne „zmätočné“ pohyby trhu môžu byť vysvetlené konceptom neviditeľných zásob.
Zvážme napríklad dopad akumulácie tohto druhu zásob (možný dôsledok lacnej likvidity). Na trhoch s nadmernými zásobami môžu investori vidieť nákupný záujem, ktorý prichádza odniekiaľ, i keď nikto nevie odkiaľ presne. Fundamenty takéto správanie nedokážu vysvetliť, ale ceny aj napriek tomu rastú. Keďže investori nemajú schopnosť vidieť neviditeľné zásoby, myslia si, že sa jedná o trend. Veria, že dopyt je skutočný. Ak ste akumulátorom neviditeľných zásob, alebo ste zasvätený do tohto toku, ste schopný predvídať cenové pohyby a podľa toho sa aj zariadiť. Prirodzene, v neustále prebytkových trhoch začnete pociťovať náklady na hedžing zásob, ak si s takým niečím vôbec robíte starosti a takisto sa začne zväčšovať vaša súvaha. Nakoniec si poviete, že logickým vyústením tohto vývoja bude „zaparkovať“ tieto zásoby mimo súvahu. Potom ich môžete použiť na krytie štruktúrovaných produktov, burzovo obchodovaných nástrojov a tiež syntetických fondov. Celý proces získava na sile. Celé to dáva zmysel hlavne vtedy, ak v tom čase už každý verí cenovej rely. Nákupný záujem sa potom zvýši a teraz kryje vaše neviditeľné zásoby.
Hra sa začína
Chvíľami môžete pociťovať pokušenie realizovať určitú časť zisku. Budete chcieť zaplaviť rovnovážny, verejne obchodovaný trh uvoľnením časti neviditeľných zásob. A keďže disponujete schopnosťou predvídať, čo sa stane, môžete sa nastaviť tak, aby ste z vášho pohybu profitovali. Môžete tak vykonať jednorázovo, alebo počas celého dňa, vydávaním zásob zarobíte zopár bázických bodov na miliónoch nových nákupných objednávkach. Celkovo bude vaša stratégia realizácie ziskov pre vás znamenať, že sa budete zbavovať akcií v rastovom trhu a nakupovať ich budete pri klesajúcom. Risk-on, risk-off. Vaša akumulácia a zbavovanie sa aktív bude mať opačný smer ako trhový sentiment.
Ale keďže nie všetci budú zástancami rely, budú vznikať aj obchody na krátko. Tieto krátke obchody vám poslúžia v čase, keď si budete chcieť z trhu tak trochu vystreliť. Vždy, keď bude existovať čo i len najmenšia možnosť prepadu, pokúsite sa prekonať tieto shorty obrovskými nákupnými objednávkami a dostať ich z trhu, resp. vyvolať skutočný „short squeeze“. Nebezpečenstvo spočíva v neodhadnutí veľkosti krátkych pozícií, kedy môže vaša stratégia zahltiť trh. Pri neexistencii predajných pozícií a žiadneho ďalšieho nákupného záujmu na menšom trhu, takýto trh bude „prázdny“. Výsledkom bude samozrejme cenový flash crash, z ktorého sa trh nezotaví, ak vy opäť nezačnete v malom nakupovať.
Táto stratégia má však jednu obrovskú nevýhodu – funguje iba v prípade, že máte prístup k lacnému financovaniu, ktoré použijete na získanie a udržanie vašich neviditeľných zásob v čase klesajúcich trhov. Ak financovanie vyschne, budete obmedzený v množstve akcií, ktoré môžete nakúpiť, aby ste podporili trh. Stáva sa to najmä vtedy, keď už neviete nájsť dopyt po vašich mimo-súvahových produktoch. Ak sa v rovnakom čase zásadne zmení aj sentiment na trhu, môže sa stať, že budete donútení likvidovať svoje pozície, ak nezískate dostatok novej hotovosti. Také niečo sa však budete snažiť spraviť čo najviac kontrolovaným spôsobom, hlavne, keď teraz trhy prudko padajú. A zatiaľ čo čakáte na rast trhu, po čase zistíte, že ste porazený nedostatkom likvidity kvôli potrebe uspokojiť nároky investorov na výber ich prostriedkov.
Pri komoditách, ktorých prevádzka je o čosi pomalšia, likvidácia pozícií môže byť uskutočnená efektívnejším spôsobom. Napríklad je jednoduchšie obalamutiť ľudí, že vyprázdňovanie skladov je prejavom zvýšeného dopytu. A preto aj keď ceny nerastú, akýkoľvek náznak backwardácie alebo návratu k naplneniu skladov vzbudí záujem o predaj – a väčšina ľudí sa nastaví do pozície, kedy bude profitovať zo spätnej zmeny na prezásobený stav a návrat ku kontangu.
V podstate sa ani nemýlia. Načasovanie ich pozícií je však nesprávne, keďže si nie sú vedomí všetkých neviditeľných zásob, ktoré ešte musia byť „zničené“. Pre držiteľov týchto zásob je toto posledná možnosť eliminovať peňažný tok, hlavne ak dokážu na trhu vyvolať uzatváranie krátkych pozícií a použiť rastúce ceny na zbavenie sa neviditeľných zásob. Výsledkom je rastúca volatilita a skreslený trh.
Ak nezačne fungovať skutočný dopyt, potom sa ostávajúce zásoby musia vytesniť. Ak všetci predajcovia nakrátko, ktorí boli ochotní držať svoje pozície, už viac na trhu nie sú – pretože sa pre nich stalo nemožné ziskovo časovať svoje pozície a príliš nákladné vystavovať sa rastúcim obdobiam trhu – zásoby sa celkom vyprázdnia. V podstate je to iba záležitosť toho ako hlboko môžu ceny klesnúť predtým ako sa objavia skutoční záujemcovia a trh je zbavený moci neviditeľných zásob.
Niekto by mohol čakať, že neustále vyspelejšie trhy budú transparentnejšie a cenovo efektívnejšie, no nie je tomu tak. Vždy existuje jasný záujem v zastieranie fundamentov a snaha byť o krok pred ostatnými. Ak vystupujete ako prostredník, môže to byť jediný spôsob ako ospravedlniť svoju existenciu vo svete, ktorý by inak bol príliš efektívny, aby vás vôbec potreboval. To znamená, že ak by niekedy fundamenty zvíťazili, stál by pred nami úplne nový svet financií – svet, v ktorom by technológie vytlačili sprostredkovateľa z hry.
Autor: Peter Margetíny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |