Ťažké časy pre Európu aj komodity

Broker: Saxo BankOptimizmus, ktorý hnal v predminulom týždni akcie a komodity vyššie, pred víkendovým summitom lídrov EÚ v Bruseli vyprchal, pretože obavy, že funkčné riešenie dlhovej krízy Eurozóny nájdené nebude, rástli. Medzi Berlínom a Parížom sa objavilo niekoľko nezhôd a politici horúčkovito pracovali na tom, aby dokázali pred víkendom nájsť spoločnú reč.

Ak by sa nepodarilo nájsť funkčné riešenie, mohlo by to opäť rozpútať obavy o už tak krehký finančný systém a návrat recesie. Odhadovať preto smer komoditných trhov je v tejto fáze veľmi ťažké.

Na dvoch hlavných trhoch, na zlate a rope, pokračuje obchodovanie v pásme. Horné pásmo prechádza v oboch prípadoch testovaním a neúspešnými pokusmi o prerazenie. Ako sa pozornosť trhov obracia k Európe, ustal predaj dolára. To spolu so spomaľujúcou sa čínskou ekonomikou viedlo na komoditách k pádu niektorých úrovní podpory.

Z technického pohľadu to pre zlato nebol dobrý týždeň

Zlato sa začína správať ako bežná komodita, ktorá rastie a klesá spolu s ostatnými rizikovými aktívami, čo obchodníkom so zlatom pridávať vrásky. Tento vývoj predstavuje problém pre tých, ktorí si kúpili zlato ako ochranu pred ekonomickou neistotou, ktorej svet aktuálne čelí. Aspoň zatiaľ sa tak obchodovanie presunulo k technickým obchodníkom, ktorí po 70 dolárovej korekcii, ktorá nasledovala po neúspešnom pokuse o prerazenie 1700 dolárovej hranice smerom nahor, čakajú na hlbšiu korekciu.

Kritická podpora je na 1600 dolároch, čo je zároveň úroveň, kde došlo naposledy k výraznému fyzickému dopytu. Prepad pod 1583 dolárov so sebou nesie riziko väčšej korekcie späť na 1551 dolárov (200 denný kĺzavý priemer) a 1500 dolárov, kde je 55 týždenný kĺzavý priemer. Táto krivka tvorila podporu pre desaťročnú rally a naposledy sa jej zlato dotklo pred dva a pol rokom.

Rally na rope zastavila rezistencia

Ropa WTI aj Brent dosiahli dôležité rezistencie, ktoré ale nezvládli prelomiť. To naznačuje, že môžeme čakať dlhšie obdobie obchodovanie v pásme, pričom budeme čakať na ďalšie náznaky, ako sa bude vyvíjať situácia na strane dopytu. WTI dosiahla takmer 90 dolárov podporovaná nižším importom, ale nie spotrebou. Po zverejnení slabej americkej Béžové knihy sa cena prepadla o štyri doláre, čo ukazuje, že trh je krehký.

Čína spomaľuje a ceny priemyselných kovov klesajú

Pred víkendom na trhoch panovala nervozita ohľadom záverov zo summitu lídrov EÚ. Čína, druhá najväčšia svetová ekonomika, ale najväčší spotrebiteľ čohokoľvek od priemyselných kovov až po sójové bôby a bavlnu, rastie najnižším tempom od roku 2009. Ekonomické spomalenie sa medzi rozvinutými krajinami začalo prejavovať slabším exportným dopytom, ktorý spolu s monetárnym uťahovaním spomalilo rast v treťom štvrťroku na 9,1 percenta.

Trh s meďou, ktorý už bol negatívne zasiahnutý dátami o vyšších než očakávaných čínskych zásobách, dostal ďalšiu ranu v podobe dát o raste. Výsledkom bol 10 percentný pokles. Cena vysoko kvalitnej mede spadla v New Yorku na 3,13 dolára za libru a testovanie minima vo výške 3,00 dolárov zo začiatku októbra sa nedá vylúčiť.

Ceny čínskej železnej rudy zažili najhlbší pokles za 15 mesiacov, pretože začali konečne reagovať na znížený dopyt a v dôsledku toho klesajúce ceny ocele. Čínski producenti ocele boli pod tlakom, pretože zásoby dosiahli rekordné úrovne a ceny klesli na 10 mesačné minimum. Za týmto vývojom stojí znížený dopyt zo železničného sektora, pretože vláda pozastavila 80 percent nových železničných projektov a aj dokončenie mnohých ďalších. Zhoršenie dostupnosti úverov má negatívny vplyv na financovanie nových projektov, čo ďalej ovplyvňuje dopyt. Graf nižšie ukazuje cenu importovanej čínskej železnej rudy, ktorá spadla na 147,7 dolára za metrickú tonu, keď maximá dosiahla vo februári na cene 192 dolárov.

Cukor vzdoruje gravitácii

Cena cukru na začiatku minulého týždňa silno rástla, čo len nahrávalo nejasnej situácii na komoditnom trhu, ktorý čelí najvyššej ponuke za posledné štyri roky. Cena cukru na ICE NYBOT s marcovým dodaním je od začiatku roka o 12 percent vyššia a v uplynulých mesiacoch silne rástla. Vďaka tomu patrí medzi komoditami v roku 2011 k najlepším a to vo chvíli, keď sa vo väčšine krajín, ktoré cukor produkujú, očakáva vysoká produkcia. V uplynulých týždňoch cenu ovplyvnili očakávania krátkodobého nedostatku kvôli najhorším záplavám v Thajsku za päťdesiat rokov, ktoré je druhým najväčším svetovým exportérom. Záplavy môžu oneskoriť, v horšom prípade zničiť, časť úrody.

Clá v Európe a USA majú negatívny vplyv

USA aj Európa čelia nedostatku, ale z iných dôvodov. Európska produkcia sa v uplynulých rokoch postupne znižuje po tom, čo Svetová obchodná organizácia obvinila Európu, druhého najväčšieho exportéra cukru, z dumpingových opatrení na svetovom trhu. Finančné stimuly viedli k postupnému zníženiu produkcie v takom množstve, kedy je potrebné cukor importovať, avšak vďaka clám je cena proti svetovému trhu takmer o 60 percent vyššia. Medzitým obchodné bariéry v USA, ktoré majú chrániť amerických farmárov, spôsobili pokles domácich zásob na najnižšiu úroveň za päťdesiat rokov, pretože tohtoročnú úrodu zničilo nepriaznivé počasie.

To všetko pomohlo cenám cukru k prudkému rastu, ale keď ceny dosiahli prekúpené úrovne a keď sa ukázalo, že dopady záplav v Thajsku budú menšie, než sa čakalo, trh dosiahol pravdepodobne vrchol a môže prípadne klesnúť späť k 25 dolárom za libru, najmä keď vezmeme do úvahy, že svetová produkcia bude pre sezónu 2011/2012 v prebytku 4 až 5 miliónov ton.

Autor: Ole S. Hansen | Stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Pandémia posilnila vnútornú stabilitu Európskej únie
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Nekonečný rast miezd v Amerike?
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli, vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Najdrahšie hypotéky v USA od roku 2011
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Nové clá voči Číne realitou
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške 10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Ďalšie cla na obzore
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.9172 -1.54 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

investicne-strategie-2Neoslovili Vás základné stratégie? Pre pokročilejších investorov prinášame sériu ďalších stratégií. Predstavíme Vám rebrikovú stratégiu,...
byci-trend-dluhopisu-konci-vyplati-se-jesteAlokace části svých finančních prostředků do dluhopisových instrumentů, především do amerických státních dluhopisů a do jiných aktiv se...
marza-pakovy-efektKedysi bolo bežné obchodovať forex iba so skutočnými peniazmi. Ak ste chceli nakúpiť americké doláre a predať britské libry o objeme 100.000...