Inflácia jeden z najdôležitejších makroekonomických indikátorov, pretože priamo vplýva na množstvo tovarov, ktoré si za peniaze kúpime. Napriek tejto nespornej dôležitosti sa pri nej stretávame s rôznymi mýtmi a dezinformáciami. Občas nezaškodí oprášiť realitu
Mýtus č.1: FED vytvoril infláciu
Je pomerne zaužívaným tvrdením, že FED svojou menovou politikou spôsobil infláciu a že keby nezrušil zlatý štandard, infláciu by sme nemali. Na grafe č. 1 je zobrazená inflácia od roku 1872 po súčasnosť. USA využívali zlatý štandard od roku 1871 s rôznymi obmedzeniami ho používali až do roku 1971. FED vznikol v roku 1914.
Graf č. 1: Vývoj inflácie od roku 1872 do roku 2011. Zdroj: dshort.com
Z grafu je zjavné, že obdobia vysokej inflácie a deflácie sa pred vznikom FEDu striedali často, vysokú infláciu USA zažili i počas zlatého štandardu. Po opustení zlatého štandardu ostala už len inflácia, hoci na prvý pohľad nižšia. Ale len na prvý pohľad. Posolstvo: neustále kolísanie cien nahor a nadol vystriedal „stabilný“ a takmer neustály rast cien. Záver: inflácia je tvorená prevažne frakčným rezervným bankovníctvom, kedy kolíše množstvo peňazí v reálnej ekonomike, a nekrytými výdavkami vlád.
Mýtus č. 2: Aktuálna hodnota inflácie je nízka
Z grafu č.2 vidieť, že po období vysokej inflácie na prelome 70. a 80. rokov si BLS (Bureau of Labor Statistics) „optimalizoval“ metodiku a keby sme dnes počítali infláciu metódou spred roku 1982, dnes by mala hodnotu 11.45%, čo by sa FEDu vysvetľovalo pomerne ťažko. Posolstvo: metodika sa dá zmeniť, realita však nie. Záver: inflácia je spôsob tichého transferu majetku a preto vláde záleží, aby bola táto hodnota nízka.
Graf č.2: Porovnanie inflácie meranej oficiálnou štatistikou a metodikou z roku 1982. Zdroj: dshort.com
Mýtus č. 3: Kúpna sila USD... a každej papierovej meny
Bolo by naivné si myslieť, že pri „stabilnej“ inflácii si za $1 kúpite rovnako ako pred desiatkami rokov. A nie je to len v prípade USA, toto platí pre každú krajinu, ktorá akceptuje infláciu. To, čo v roku 1870 stálo v USA $1, o 80 rokov neskôr $2, o ďalších 25 rokov neskôr $4, o ďalších 5 rokov neskôr $6. To bol rok 1980, za niečo vyše 100 rokov narástli ceny v USA šesťnásobne. Rast cien pokračoval nezmeneným tempom, čo stálo v roku 1980 $6, stálo v roku 1995 $12 a dnes to stojí $18.
Graf. č.3: Vývoj kúpnej sily USD od roku 1870 po súčasnosť. Zdroj: dshort.com
Záver: Pozor, toto nie je Zimbabwe. Toto je vlajková loď rozvinutých krajín a USD je svetovou rezervnou menou. Rast životnej úrovne a množstvo peňazí, ktoré nominálne máme, by sme mali hodnotiť s ohľadom, čo si za ne reálne kúpime. A odpovedať si na otázku, či si životnú úroveň náhodou nezvyšujeme vďaka kreditným kartám, spotrebným úverom na čokoľvek či povolenému prečerpaniu na účte. A nakoľko sa naše správanie podobá USA, dôsledky budú rovnaké.
Zdroj: advisorperspectives.com
Autor: Tomáš Plavec | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |