Dnešný deň dosiahli USA novú métu. Federálny rezervný systém (FED) pri svojej dnešnej refinančnej operácií, kedy skupuje z trhu vládne dlhopisy, prekonal druhého najväčšieho veriteľa USA – Japonsko. Centrálna banka USA tak vlastní viac amerického dlhu ako krajina vychádzajúceho slnka. Gratulujeme!
Na konci júla tohto roku Japonsko vlastnilo $821 mld. amerického dlhu. Dnes FED prekonal toto číslo o 128 miliónov a stal sa tak druhým najväčším veriteľom USA. Pri pravidelných refinančných operáciách FED zvyšuje svoje nákupy amerických dlhopisov približne o $10 mld. týždenne. Znamená to, že do konca októbra prekoná Čínu, ktorá má momentálne v držbe iba o $25 mld. dlhopisov viac. FED tak bude čoskoro najväčším vlastníkom dlhu svojej krajiny.
Ak sa vám to zdá šialené, nie ste sami. Situácia, aby sa vláda financovala priamo cez centrálnu banku, t.j. novonatlačenými dolármi je sama o sebe hrozivá. Každý takýto pokus v ľudskej histórií končil veľmi neslávne. Veď logika je jednoznačná – je to presne to isté, ako keby tlačiarenský lis mala priamo vláda a za svoje výdavky platila sériou nových bankoviek.
Súčasní keynesiánski pseudoekonómovia môžu uvádzať akékoľvek argumenty na podporu tohto správania, avšak následok je jednoznačný – rozrieďuje sa hodnota dolárov v obehu. Nemôžeme sa preto čudovať, že zlato takmer každý deň dosahuje voči doláru nové maximá. Ten oslabuje dokonca aj voči ostatným menám menej „akčných“ centrálnych bánk.
S touto politikou je spojený jeden veľký problém: v malom dokáže fungovať, avšak vo veľkom hrozí stratou dôvery. Verili by ste bankovke, ktorú si môže vláda tlačiť podľa potreby? Ak nie, nie ste sami. Na svete je 6 biliónov dolárových rezerv. Akonáhle investori začnú strácať dôveru v seriózne zaobchádzanie so svojimi aktívami, môžu začať dolár masívnejšie vypredávať. To, že FED bude čoskoro najväčším vlastníkom amerického dlhu je jedným z nich.
Zlato tak má ďalší a obrovský priestor na rast. Zlato je totižto jediné aktívum, ktorého je tým menej, čím je cena vyššia. Masívny výpredaj dolára nie je príliš pravdepodobný variant, ale tu hovoríme o dôvere, dôvera je o ľudskej psychike a ľudská psychika je extrémne vrtkavá. Preto treba mať na pamäti variant, že zlato sa môže obchodovať na čísle nasledovanom nie tromi, ani štyrmi, ale piatimi nulami. A skutočne, zo zlata nenajeme....
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8401 | 6.72 % |