Po prvej časti vám prinášame druhú časť videa pojednávajúcom o ropnom vrchole od Chrisa Martensona:
Na to, aby sme porozumeli, prečo je ropa tak potrebná pre ekonomiku a bežný život, musíme porozumieť tomu, čo pre nás robí. Ceníme si každú formu energie, pretože ju môžeme skrotiť, aby pracovala pre nás. Napríklad vždy, keď zapneme 100-wattovú žiarovku, je to to isté, ako by sme mali v pivnici športovca pedálujúceho tak rýchlo ako len môže. Toľko energie spotrebuje jedna žiarovka. Pokiaľ si dáte horúcu sprchu alebo zapnete vysávač, tak spotrebujete prácu 50 takýchto cyklistov. Takýto počet „otrokov“ výrazne prevyšuje množstvo, ktorých mali králi v minulosti. Môžeme tak skutočne povedať, že všetci žijeme ako králi. Hoci často to nedoceníme, pretože to pre nás príde úplne normálne.
Koľko energie obsahuje galón benzínu ako forma najobľúbenejšej energie? Ak by sme naliali galón do auta, išli tak ďaleko ako sa dá a dotlačili auto späť domov, tak by sme zistili sami. 1 galón benzínu obsahuje asi 500 hodín energie alebo 12 týždňov ťažkej ľudskej práce. Takže aká je hodnota galónu benzínu? $4? $10? Pokiaľ by ste tomuto chudákovi zaplatili $15 za hodinu práce dotlačenia auta domov, tak by jeho cena bola $7500.
Ďalší príklad. Bolo vypočítané, že množstvo potravy, ktorú spotrebuje priemerný Severoameričan za rok je ekvivalentom 400 galónov benzínu na produkciu a transport. 400 galónov iba na jednu osobu/rok iba za jedlo. Pri $4 za galón to robí $1600, čo nie je príliš extrémne. Avšak, keď si uvedomíme, že týchto 400 galónov je energetický ekvivalent 100 ľudí pracujúcich 40 hodín do týždňa po celý rok, potom to naberie iný zmysel. Keď to dáme do kontextu, tak produkcia a distribúcia potravy tvorí 2/3 našej celkovej domácej spotreby ropy. Toto je jeden z dôvodov, prečo by zastavenie importu bolo deštruktívne.
Napriek tomu, že ropa neúnavne v pozadí a bezprecedentne uľahčuje naše životy, je zázrakom aj pre iné dôvody. Fotka ukazuje veci vyrobené z ropy, ktoré na požiadanie vyniesla von pred dom typická rodina. Ako jednoducho môžeme vymeniť úlohu ropy v našej konzumne orientovanej ekonomike založenej na raste? Nie veľmi. V súčasnosti spotrebovávame ropu hlavne pre transport, a to asi 70% z jej spotreby. Ďalším veľkým sektorom je priemysel, nasledovaný domácnosťami, čo znamená vykurovanie. Posledný malý pásik je použitý na výrobu elektriny.
S výnimkou biopalív, o ktorých budeme hovoriť neskôr, všetky obnoviteľné zdroje energie produkujú teplo alebo elektrinu. To znamená, že aj keby sme nahradili všetku elektrinu alebo teplo, nahradili by sme iba tieto dva malé prúžky. V priemyselnom použití je ropa primárnym zdrojom pri hnojivách, plastoch, farbách alebo chemických procesoch. Ak zoberieme do úvahy aj ostatné potenciálne zdroje palív tak zistíme, že nie sú takmer vôbec schopné zabezpečiť tieto potreby. Biopalivá a uhlie by mohli potenciálne naplniť nejaké z týchto funkcií, avšak nie bez reinvestícií a dlhšieho času.
Takže zrekapitulujme si základné fakty:
1. Pred vyťažením ropy ju musíme nájsť. Kľúčový fakt č. 1: ropné objavy zaznamenali vrchol v roku 1964. Americké objavy dosiahli vrchol v roku 1930 a o 40 rokov dosiahla vrchol produkcia. Teraz sme 44 rokov po globálnom vrchole objavov. To je fakt.
2. Kľúčový fakt číslo 2 je, že svetová produkcia bežnej ropy je vyrovnaná za posledné 4 roky, hoci sa cena zvýšila o 140%. Ak zoberieme fakty číslo 1 a 2, tak existuje možnosť, že sme už dosiahli ropný vrchol. Pokiaľ je to skutočne tak, tak by sme si mali priať, aby sme sa na tento moment pripravili už pred dekádami.
3. Kľúčový fakt č. 3 hovorí, že americký import ropy je ekvivalentom 750 jadrových elektrární , čo je 7-násobok súčasného stavu v USA alebo 2-násobok jadrových elektrární na svete.
Kľúčová koncepcia číslo 9 tvrdí, že ropný vrchol je dobre zadefinovaný proces, ktorý nie je ničím viac ako fyzickým opisom starnutia ropných polí. Existujú tisíce štúdií na danú tému a jedinou témou pre diskusiu je, kedy prišlo k ropnému vrcholu.
Najskrytejšou koncepciou pre nás je koncepcia číslo 10: množstvo práce, ktorú ropa vykonáva je ekvivalentom stoviek otrokov. To je to, čo robí naše životy neuveriteľne pohodlné v historickom kontexte. Život strednej triedy v západnej spoločnosti by bol závideniahodný mnohými kráľmi.
Kľúčová koncepcia č. 11: Ropa je magická substancia obmedzených zásob, avšak neobmedzenej dôležitosti. Toto sa nedá zveličiť. Transformácia jedného zdroja palív na iný je nesmierne drahá záležitosť a predstavuje obrovskú výzvu vzhľadom na náklady, veľkosť a čas. Nášmu druhu trvalo niekoľko dekád, kým prešiel z dreva na uhlie, pretože uhlie bolo lepším zdrojom paliva. Rovnaká transformácia z uhlia na ropu nám trvala tiež niekoľko dekád. Nikto nebol zatiaľ schopný nájsť iného kandidáta ako nový zdroj energie. Technológia nie je zdroj energie, hoci nám môže pomôcť využiť energiu efektívnejšie. Avšak bolo by veľkou chybou zamieňať si technológiu so zdrojom energie.
A konečne musíme dávať pozor na to, či dopyt neprevažuje ponuku a z toho vzniká koncepcia číslo 12: Export ropy trpí dvomi spôsobmi, rastúcim dopytom a klesajúcou produkciou. Toto zvyšuje vyhliadky toho, že svet si môže uvedomiť oveľa skôr ako si myslíme, že nie je dosť ropy na zásobovanie každého. Exponenciálne funkcie sú problematické pre mnohých ľudí, a export ropy je stláčaný z dvoch strán, čo spôsobuje jeho výrazný pokles.
Toto zakončuje veľmi krátku prezentáciu ropného vrcholu. V ďalšej časti sa budeme zaoberať prienikom ekonómie a energie. Tam ukážem, že nie je žiadna náhoda, že náš exponenciálny peňažný systém založený na dlhu začal rásť presne v rovnaký čas, ako bol objavený nový zdroj vysokokvalitnej energie, ktorý rástol rovnako exponenciálne. V ďalšej kapitole vysvetlím dôležitosť energie pre súčasný ekonomický a monetárny systém.
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8295 | 8.17 % |