Minulý týždeň sa niesol opäť v znamení gréckeho strašiaka. Finančné trhy reagovali na narastajúce problémy prudkým výpredajom, ktorý sa stabilizoval až ku koncu týždňa. Zdá sa, že táto krajina ostane aj pre najbližšie obdobie tým najdôležitejším vplyvom na finančné dianie.
Výpredaj na finančnom trhu sa začal v utorok. Ten bol primárne ťahaný eurom, ku ktorému sa pridali aj ostatné rizikové aktíva, či už akcie alebo dlhopisy. Logika tohto pohybu je jednoduchá – pokiaľ sa zdá, že za Grécko budú platiť banky, tak tie vypredávajú svoje špekulatívne aktíva a sťahajú celý trh dolu. Naopak, pokiaľ sa zdá, že za straty budú platiť štáty, banky môžu opätovne začať nakupovať výnosnejšie (rizikovejšie) aktíva. Celý trh je tak už niekoľko týždňov ako na hojdačke v závislosti od toho, či sa straty budú týkať bánk alebo nie.
V pondelok večer zverejnila ratingová agentúra Moody’s, že znižuje rating Grécka z úrovne B na CCC, čiže najnižší možný rating pred bankrotom. No skutočný prepad trhu sa začal v utorok večer po tom, ako sa mali ministri financií dohodnúť na ďalšom postupe ohľadom Grécka. Očakávalo sa, že sa vytvorí rámec dohody pred stretnutím lídrov EU 23-24. júna, no nestalo sa. Zásadné rozdiely v názoroch medzi Nemeckom a Francúzskom nakoniec vyústili do neschopnosti spoločného komuniké, čo trh zobral veľmi negatívne.
Nemecký minister financií tlačený domácou politickou scénou trval na väčšej participácií súkromného sektora pri druhej záchrane Grécka. Navrhovaná výmena existujúcich dlhopisov na dlhopisy so 7-ročnou splatnosťou sa nestretla s pochopením Francúzska a ECB – každá zmena dlhopisov musí byť nutne dobrovoľná, ináč by spustila kreditnú udalosť – bankrot Grécka. Trh získal pocit, že jednota v EU sa začína vytrácať.
K tomuto negatívnemu sentimentu sa pridal prezident Bundesbanky Weidmann: „Pokiaľ sa krajina nerozhodne splniť svoje záväzky súvisiace s pomocou, základ pomoci sa môže stratiť. Euro vydrží grécky bankrot, aj keď následky budú ďalekosiahle.“ O niekoľko hodín neskôr bol znížený výhľadový rating najväčším francúzskym bankám z dôvodu prílišnej expozície voči Grécku. Trh veľmi znervóznel, čo nebolo dobrým znamením pred stredajší generálnym štrajkom v Grécku.
Boli to práve stredajšie udalosti z peloponézskeho polostrova, ktoré spustili lavínu výpredaja, keď napríklad euro oslabilo voči doláru o viac ako 2% za niekoľko hodín. Nepokoj na domácej politickej scéne rozvírili odchody vládnych poslancov, čo naznačuje, že tesná väčšina nemusí byť schopná prijať úsporné opatrenia, ktoré sú podmienkou ďalšej pomoci krajine. Snaha Papandreua vytvoriť vládu národného porozumenia zlyhala a dokonca on sám niekoľkokrát naznačil svoju rezignáciu. Do toho prišli správy z Nemecka, že riešenie gréckeho problému sa odkladá na september, avšak dovtedy by sa Grécko stalo insolventným. Na trhu sme videli takmer paniku.
Upokojenie prišlo až v závere týždňa s tým, ako sa situácia na gréckej politickej scéne stabilizovala a Papandreau sa rozhodol spraviť zmeny vo vláde. Najpozitívnejšou udalosťou sa však stalo piatkové stretnutie Merkelovej a Sarkózyho, na ktorom opäť naznačili spoločný postoj. Nemecká premiérka sa vyjadrila, že chcú prísť s udržateľným plánom do piatkového zasadnutia EU a navyše spravia všetko, čo je v ich moci, aby udržali euro. Trh reagoval rastom a vymazal tak časť svojich posledných strát.
Aj keď by sa v piatok večer mohlo zdať, že situácia je stabilizovaná, nič nie je jasné, a ani vyriešené. Dohoda bola možná iba na úkor ďalšieho ústupku Nemecka. No už v utorok by mal grécky parlament hlasovať o dôvere novej vláde a čoskoro o ďalších úsporných opatreniach, aby bolo možné získať novú pomoc. Objavili sa špekulácie, že grécka strana bude požadovať zníženie požiadaviek na úsporné opatrenia, čo by opäť poukázalo na neschopnosť problém riešiť. Grécko však nutne potrebuje tranžu od MMF v objeme €12 miliárd a následne ešte omnoho viac, inak sa už v auguste stane insolventným.
Tento týždeň bude opäť kritickým pre vývoj jednotnej meny. Neisté hlasovanie v gréckom parlamente a neistá dohoda lídrov EU však zďaleka nie sú jedinými potenciálnymi problémami. V piatok večer tesne pred uzavretím trhu opäť šokovala investorov agentúra Moody’s, ktorá uviedla, že zvažuje zníženie ratingu Talianska z dôvodu slabého rastu, výšky dlhov, rizík fiškálnej konsolidácie a zhoršovanie celkových nákladov na dlh v eurozóne. Počet démonov lietajúcich nad spoločnou Európou sa tak stále nezmenšuje...
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |