Na prvý pohľad sa zdá, že minulý týždeň na finančných trhoch patril Grécku. Krajina sa opäť dostáva do platobnej neschopnosti a iba ďalšia pôžička ju môže na určitý čas zachrániť. Nakoniec však aj napriek niekoľkým pesimistickým vyjadreniam prišlo k očakávanému – Grécku bude poskytnutá ďalšia pôžička bez ohľadu na to, či ju krajina dokáže splácať alebo nie. Politici tak ukázali presvedčenie, že Grécko je integrálnou súčasťou Európy - stabilita Európy závisí od stability Grécka.
Riešenie problému tejto južanskej krajiny sa opäť presúva na ramená bohatších krajín eurozóny. V týchto krajinách je situácia relatívne priaznivá, keď napríklad Nemecko počas posledných kvartálov zažíva vskutku pozitívne ekonomické dáta. Zdá sa, že nemecká ekonomika dokáže ťahať aj ostatné krajiny eurozóny. Minulý týždeň však naznačil, že po konci leta by mohla vlna pozitívneho rastu skončiť a európska ekonomika smerovať do recesie. Dôvodom je jej veľká sestra – americká ekonomika.
Sklamanie z amerického rastu
Celá globálna ekonomika je poprepájaná, no stále je to USA a Čína, ktoré ťahajú svetový ekonomický rast. Tieto dve ekonomiky ako predstihové indikátory naznačujú ďalší vývoj lokálnych ekonomík, a aj tej európskej. Štatistické dáta napríklad ukazujú, že trvá niečo viac ako šesť mesiacov, kým sa problémy v USA prejavia aj v Európe. Jednoducho, starý kontinent je priveľmi závislý od amerického ekonomického rastu.
A práve v USA nastávajú problémy. Ešte začiatkom roka sme videli nadmieru optimistické očakávania amerického hospodárskeho rastu, kedy nové kolo kvantitatívneho uvoľňovania pomohlo vytvoriť ilúziu zlepšujúceho sa hospodárskeho prostredia. Avšak nedostatok skutočných štrukturálnych reforiem v USA a iba ich maskovanie nalievaním peňazí, narazilo už v prvom kvartáli tohto roka na stenu. Rozhodne k tomu pomohla aj fukušimská tragédia a jej negatívny efekt z dôvodu zníženého japonského exportu.
Katastrofálne americké čísla
Z odhadov 4-perecentného ekonomického rastu pre tento rok sa zrazu stal rast 2-percentný. To, že aj ten môže byť stále vysoko optimistický, ukázali ekonomické dáta počas minulého týždňa. Zverejnené boli dve najdôležitejšie ekonomické čísla – NFP a ISM. Čísla prieskumu výroby už niekoľko mesiacov naznačujú pokles do recesie a v piatok sa k nim pridala aj tvorba pracovných miest.
Aj keď aprílové čísla z amerického pracovného trhu vyzneli pozitívne, zdá sa, že to bola iba odchýlka v pokračujúcom negatívnom vývoji. Podiel pracovnej sily k americkej populácií dosahuje svoje dlhodobé minimá a pokračuje v poklese, zatiaľ čo priemerná dĺžka nezamestnanosti dosahuje svoje historické maximá. Od začiatku februára 2011 bolo vytvorených vyše 700,000 pracovných miest, z ktorých však až 600,000 má na svedomí štatistický model vzniku a zániku firiem. Ten používa ministerstvo práce ako odhad vývoja zamestnanosti v malých firmách. Tento odhad však pravidelne zlepšuje štatistiku, keďže jeho revízia býva iba záporná. Za posledného pol roka znížila tvorbu pracovných miest o 400,000. Americká ekonomika pritom musí generovať z dôvodu populačného rastu až 200,000 pracovných miest mesačne, aby nezamestnanosť nerástla.
Ekonomické dáta z minulého týždňa tak ukázali, že nielen Bernankeho kvantitatívne uvoľňovanie nedokáže dostatočne stimulovať ekonomiku, ale podobný osud postihol aj Obamove fiškálne stimuly. A čo horšie - súčasný pat na americkej politickej scéne naznačuje, že kvantitatívne uvoľňovanie sa tak skoro nezopakuje. Rovnako bude Obama donútený škrtať vo vládnych výdavkoch, čo naďalej bude znižovať americký ekonomický rast. Najväčšia ekonomika sveta by sa mohla už v druhej polovici roka dostať opäť do recesie.
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |