Za výrok týždňa môžeme označiť slová Jima Chinosa, významného hedžového manažéra, na margo čínskej ekonomiky. Chinosov tím po tom, ako sa vrátil z prieskumu čínskeho trhu nehnuteľností povedal: „Nie sme dosť medvedí“, situácia na trhu čínskych developerov vyzerá horšie ako sme si mysleli. Chinos je dlhodobo medvedí na čínske realitné akcie a vývoj tohto roku mu dáva za pravdu. Stále je možné, že je to iba začiatok väčšieho poklesu.
Na začiatku je Vietnam
Aj keď sme viackrát rozprávali o Číne ako o predstihovom indikátore, je tu ešte jeden trh, ktorý predbehol dokonca aj čínsky akciový výpredaj v roku 2007 a bol tak znamením toho, že svetová ekonomika ide do recesie a americké akcie do silného medvedieho trendu. Bol ním vietnamský index VN Index. Priložený graf ukazuje jeho vývoj za posledné roky.
Biela línia vietnamského indexu v roku 2007 naznačila začiatok väčšej recesie. Ak sa pozrieme na tento index od roku 2009 tak vidíme, že jeho hodnota stagnovala, zatiaľ čo americké akcie rástli. Silná divergencia však prišla až koncom roka 2010, kedy vietnamský index začína klesať, no americký S&P500 pokračoval v raste. Už na konci roku 2010 Marc Faber predpovedal ťažké časy na indexoch rozvíjajúcich sa krajín. Tvrdil, že americké akcie poklesnú oveľa menej, ako tie rozvíjajúcich sa trhov. A realita mu opäť dala za pravdu. Od začiatku roka americké akcie nepoklesli, zatiaľ čo Brazília je dolu 10%, Argentína -15%, Shanghai -8% a hlavne Vietnam -25%.
Recesia v Ázií
Posledný vývoj na vietnamskom akciovom trhu naznačuje potenciál ďalších strát, a to najmä z dôvodu rastúcej inflácie, ktorá by mohla atakovať až 20% úroveň. Avšak zďaleka to Vietnamom nekončí, vráťme sa opäť k Číne. Dlhodobo rastúce nerovnováhy v čínskej ekonomike sme opisovali viackrát. Stále platí, že žiadna krajina v histórií nemal tak obrovské výdavky do fixných investícií realizované tak dlhú dobu ako Čína. Všetky podobné krajiny skončili po prasknutí tejto bubliny v silných recesiách.
A práve teraz dokonca aj Marc Faber ako dlhodobý býk na Čínu tvrdí, že najbližší rok uvidíme v Číne recesiu. Čínska recesia však nemusí znamenať pokles HDP do záporných hodnôt, no znamenať by mala výrazné zníženie existujúceho hospodárskeho rastu. Tento názor podporujú aj posledné správy, podľa ktorých čínsky producenti elektrickej energie očakávajú počas leta nedostatok prúdu z dôvodu vysokých cien energií. Korelácia medzi HDP a spotrebou energie ukazuje, že implikácie budú negatívne. Čínske akcie sú však stále v obľube investorov. Úspech čínskych IPO v USA je znakom toho, že boom sa blíži k svojmu koncu.
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |