Po čase som sa vrátil k uloženému článku, kde ma zaujala schéma vývoja a postupu finančnej krízy. Článok je postavený na základe rizika stability finančného systému pozostávajúceho z FIAT peňazí (peniaze nekryté reálnymi aktívami, napr. CHF v roku 2002 ako posledná mena odstúpila od krytia zlatom). Systém, ktorý nie je krytý reálnymi aktívami tak vytvára finančné bubliny a tie sú základom nestability a finančných kríz.
Začiatok veľkej finančnej krízy má podobu krízy „spotrebiteľských úverov“ (v tomto prípade hypotekárnych úverov v USA), neskôr sa táto krízy premietla na krízu „hypotekárnych poskytovateľov“ (čiže hypotekárnych veriteľov). Tuto boli zasiahnuté finančné inštitúcie ako HSBC Mortage Services, H&R Block Mortage, Amerian Home Mortage, Allstate Home Loans a mnohé ďalšie prevažne z UK a US ekonomiky. Kríza však opäť menila svoju podobu a aktuálne to už bola kríza „hypotekárnych bánk“ , kde padli za obeť už naozaj zvučné mená ako Lehman/Aurora Loan Services, Bear Stearns Residential Mortage, Citi Mortage – Home Equity Wholesae, Indymac Bancorp a Thornburg Mortage.
Pozornému čitateľovi určite neušlo, že zmeny formy krízy si vyžiadajú stále väčšie kolapsy finančných inštitúcii. A kríza si trúfala naďalej v podobe krízy „investičného bankovníctva“, kde ako predkrm padli naozaj „mlsné predjedlá“ v podobe vládou podporovaných vládnych hypotekárnych agentúr Fannie Mae, Freddie Mac. Obe boli štátom znárodnené a dodnes sú tikajúcou bombou amerického finančného systému. Vrchol tejto formy krízy však boli mená ako Bear Stearns (marec 2008) a Lehman Brothers (15.september 2008) a koniec „éry investičného bankovníctva“. Kľúčové investičné banky v USA tak využili právo pomocnej ruky od FEDu a stali sa klasickými bankami z večera do rána (Goldman Sachs, Merrill Lynch a Morgan Stanley) .
Kríza posilnená veľkými víťazstvami, za niekoľko mesiacov položila 150-ročnú históriu amerického investičného bankovníctva chcela viac a zmenila formu na krízu „finančného sektora a priemyslu“. Najväčšia poisťovacia spoločnosť na svete AIG musela skloniť svoju hlavu, sklonila sa i najväčšia európska banková inštitúcia RBS (Royal bank of Scotland). Apetít krízy narastal a po bankovom a finančnom sektore sa vrhla na priemyselný sektor. Tak ako zaznel „umieračik“ investičnému bankovníctvu USA veľmi rýchlo odzvonilo automobilovému priemyslu. Mekka automobilizmu v USA Detroit je tomu jasným príkladom. Skončili General Motors a Chrysler pýcha a výkladná skriňa automobilového priemyslu USA.
Ak sa spätne pozrieme na tento zoznam, tak v drvivej väčšine príkladov ak by Vám niekto povedal v roku 2007 (august začiatok hypotekárnej krízy v USA), že tieto inštitúcie skončia by ste sa mu vysmiali. Naozaj spoločnosti ako AIG, General Motors, RBS, Northern Rock mali meno, silu, minulosť a dnes? Iba vládny podiel. Všetko to zachraňovali vlády a jednoznačne sa dá konštatovať, že US a UK vláda sa stali najväčšími finančnými „investormi“. Kríza však dostala iba väčší apetít a chuť si snaží napraviť naozaj poriadnym sústom, kde súkromné spoločnosti už nedokážu uhasiť neutíchajúci apetít.
Na rade sú však štáty a koniec finančného systému v aktuálnej podobe sa pomaly ale isto blíži. Ako prvé pokusné útoky slúžili menšie ekonomiky a štáty (vládna spoločnosť Dubai Word, Island) a kríza dostala formu krízy „malých štátov“ s čerešničkou na torte v podobe krízy krajín eurozóny pod označením PIIGS (Portugalsko, Írsko, Taliansko, Grécko a Španielsko). Kríza dostala formu „vládnych dlhov“ a tuto sa už nehrá o drobné, ale v banku je naozaj zaujímavá výhra. Forma krízy sa môže zmeniť na „krízu regiónov“, kde prvá na rade je Európa. Eurozóna si nedokáže poradiť s problémom fiškálnej krízy Grécka. Rok po finančnej pomoci je situácie v Grécku ešte horšia a lepšie to nebude ani naďalej. Kolaps eurozóny ohrozí ďalšie regióny ako Pobaltie a Strednú/Východnú Európu. Po tomto úspechu krízy prídu na rad štáty s naozaj zaujímavými ekonomickými a finančnými základmi (UK, Francúzsko, Japonsko, USA...). Koniec krízy má podobu menovej krízy a kolapsu nestabilného finančného systému. Nereálne alebo reálne, fikcia alebo realita, to si vravela i drvivá väčšina spoločností a niektorých štátov v roku 2007. Kríza sa neskončila len mení podobu na agresívnejšiu formu a chce väčšie víťazstva. Niekto by mohol oponovať dá sa to riešiť infláciou, tlačením peňazí. To nie je riešenie len oddialenie začiatku konca. Všetko začína a všetko končí, nič nie je večné a tento finančný systém určite „NIE“. Kríza tak hovorí „ďalší prosím“, kto je však na rade?...
Obrázok kolobehu finančnej krízy od spotrebiteľa cez spoločnosti, štáty až na systém
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |