Európske akciové trhy v pondelok otvoria nižšie, hoci si ázijské trhy cez noc pripísali zisky v súvislosti s piatkovým počtom pracovných miest mimo poľnohospodárstva v USA, ktoré prevýšili očakávania. Volatilita v minulom týždni však zvýšila averziu k riziku, a tak ak sa neobjavia žiadne jasné podnety, bude sa možno na akciových trhoch obchodovať horizontálne.
Futures na index FTSE 100 sú teraz pred začiatkom obchodovania o 0,8% nižšie.
Európa: Dnešný deň odštartujú HSBC Holdings a britské ceny domov; rozhovory o pomoci Grécku
Očakáva sa, že HSBC Holdings, jedna z celosvetovo nediverzifikovaných maloobchodných bánk, zverejní zisky za prvý štvrťrok vo výške 0,18 USD. Analytici očakávajú pokračujúcu normalizáciu vytvárania rezerv a lepšiu efektivitu. Vzhľadom k výnosom prúdiacim do banky zo širokej základne retailového bankovníctva môže toto štvrťročné hlásenie poslúžiť ako barometer úverového bonitu spotrebiteľov.
Ekonomický kalendár dnes viac menej zíva prázdnotou okrem britských cien domov Halifax za apríl (07:00 GMT). Očakáva sa výsledný údaj -3,0% oproti -2,9% v marci, čo ukazuje na pretrvávajúci tlak na ceny na britskom trhu s bývaním.
Európski predstavitelia začnú tento týždeň rozhovory o ďalšej pomoci Grécku, ktorého dlhopisové výnosy sú trvale na vzostupe. Situácia, kedy niektoré významné európske banky držia grécke dlhopisy vo svojich portfóliách, by mohla finančný systém eurozóny silne ohroziť.
Priaznivé priebežné dáta: údaje o zamestnanosti v USA a ceny ropy
Piatkový údaj o zmene počtu pracovných miest v USA mimo poľnohospodárstva vo výške 244 tis. oproti predpokladaným 185 tis. prevýšil očakávania, keď aj naposledy bol tento údaj revidovaný smerom nahor. Tieto výsledky boli veľmi povzbudivé v týždni, ktorý bol inak celosvetovo na makroekonomické údaje skôr chudobný, čo zrejme viedlo k rozsiahlejšiemu prepadu komodít, pretože investori prepli do bezrizikového režimu. Najpovzbudivejšie zapôsobila schopnosť ekonomiky zvyšovať počty pracovných miest napriek cenám palív, ktoré v poslednom čase dosiahli nedohľadných výšok.
Tým sa dostávame k ďalšiemu priaznivému momentu vývoja na globálnych trhoch. Od konca apríla, keď cena ropy Brent dosiahla 125,89 USD za barel, klesli ceny ropy približne o 12% približne na 110,86 USD za barel. Tým sa ropa dostala pod úroveň svojho 60-denného kĺzavého priemeru na hladine 116 USD za barel. Určité zbrzdenie rastu cien ropy v priebehu štvrťroka by pomohlo akciám.
Autor: Peter Garnry | Stratég akciových trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |