20 dôvodov, prečo zažijeme globálnu potravinovú krízu

Broker: TRIM BrokerMožno si to ešte mnohí nevšimli, ale svet je na pokraji vážnej potravinovej krízy. V určitom momente ovplyvní táto kríza každého z nás. Nemusí to byť dnes, nemusí to byť zajtra, ale v budúcnosti sa takému scenáru pravdepodobne nevyhneme. Šialené počasie a prírodné katastrofy sa pohrávajú s poľnohospodárskou produkciou v rôznych častiach sveta v posledných rokoch (pozri komentár o PDO a La Nina). Medzitým začala cena ropy prudko stúpať. Celá globálna ekonomika je závislá na schopnosti využívať obrovské množstvá lacnej ropy na produkciu potravín a iných výrobkov, ktoré sa potom transportujú na nesmierne vzdialenosti. Bez lacnej ropy sa celá hra mení. Ornica sa vyčerpáva a kľúčové zvodnatené pôdne vrstvy sa odvodňujú alarmujúcim tempom. Ceny potravín už dosahujú svoje historické maximá, ktoré im nezabraňujú v ich ďalšom raste. Čo sa stane, keď si stovky miliónov ľudí nebudú môcť dovoliť kúpiť základné potraviny?

Väčšina vyspelého západného sveta je tak zvyknutá na supermarkety, ktoré sú preplnené lacnými potravinami, že sa ani len nevedia predstaviť, že by sa tento stav mohol niekedy zmeniť. Nanešťastie, táto éra sa môže skončiť.

Existuje veľmi veľa indícií, ktoré nám naznačujú, že vstupujeme do obdobia, kedy nebude existovať dostatok potravy pre každého obyvateľa zemského povrchu, resp. ešte menší počet ľudí si bude môcť kúpiť potraviny každodennej spotreby. Keďže konkurencia v získavaní zmenšujúceho sa množstva potravín sa zvyšuje, ceny potravín budú naďalej rásť.

Pozrime sa na niekoľko rozhodujúcich faktorov, prečo si stále viac ľudí začína myslieť, že sa na horizonte začína objavovať (možno) najhoršia potravinová kríza v moderných dejinách.

1. Podľa Svetovej banky, 44 miliónov ľudí na celom svete sa dostalo do extrémnej chudoby od júna minulého roku z dôvodu rastúcich cien potravín.

2. Svet stráca ornicu ohromujúcou rýchlosťou. V skutočnosti, jedna tretina úrodnej pôdy stráca ornicu rýchlejšie ako sa formuje nová pôda prírodnými procesmi.

3. Kvôli americkým subvenciám na etanol, takmer tretina celej produkcie kukurice v Spojených štátoch sa používa ako palivo. To len ďalej tlačí na rast ceny kukurice.

4. Z dôvodu nedostatku vody, niektoré krajiny Stredného východu sú donútené takmer úplne sa spoliehať na dodávky základných potravín. Predpokladá sa, že v roku 2012 sa v Saudskej Arábii nebude už viac pestovať pšenica.

5. Vodné plochy naprieč celým svetom sa vyčerpávajú veľmi rýchlym tempom. Podľa štúdie Svetovej banky, v Číne a v Indii sa nachádza spolu viac ako 300 miliónov ľudí získavajúcich potraviny, ktoré sú dopestované pomocou vodných plôch, ktoré sa vyčerpávajú rýchlejšie, ako je možné ich obnoviť. Čo sa stane, keď už viac táto voda nebude k dispozícii?

6. Cunami a následná jadrová kríza v Japonsku zapríčinili, že obrovské plochy poľnohospodárskej pôdy sú viac nepoužiteľné. Mnohí usudzujú, že značná časť severného Japonska bude naveky neobývateľná. K tomu sa ešte pridali názory, hovoriace o tom, že japonská ekonomika, v súčasnosti tretia najväčšia ekonomika sveta, následkom posledného vývoja v krajine skolabuje.

7. Cena ropy nepochybne patrí k rozhodujúcim faktorom. Spôsob, ktorým produkujeme naše potraviny vo výraznej miere závisí na rope. Takisto preprava týchto potravín sa odvíja od čierneho zlata. Keď cena ropy prudko rastie, celý náš potravinový produkčný systém sa stáva oveľa drahším. Ak sa cena ropy udrží na súčasných vysokých úrovniach, budeme sa musieť vyrovnať s oveľa vyššími cenami potravín a niektoré formy výroby potravín už viac nebudú mať žiadne ekonomické opodstatnenie.

8. V určitom momente by mohol svet zažiť veľmi vážny nedostatok priemyselného hnojiva. Niektorí vedci tvrdia, že o 30 – 40 rokov nebudeme mať dostatok oxidu fosforečného na pokrytie poľnohospodárskeho dopytu.

9. Potravinová inflácia už devastuje mnohé ekonomiky. Napríklad India sa musí vyrovnať s ročným rastom cien potravín vo výške až 18%.

10. Podľa OSN, globálne ceny potravín dosiahli vo februári svoje historické maximá (neupravené o infláciu)

11. Počas posledných 12 mesiacov sa ceny potravín zvýšili o 36%.

12. Cena pšenice sa od minulého leta zvýšila takmer o 100%.

13. Cena kukurice sa počas rovnakého obdobia taktiež zdvojnásobila.

14. Cena sóje je v porovnaní s minulým letom vyššia o 50%.

15. Zvyšujúca sa životná úroveň v rozvíjajúcich sa ekonomikách zapríčiňuje, že tamojší obyvatelia si môžu dovoliť kúpiť kvalitnejšiu stravu – mäsitú stravu, ktorá obsahuje proteíny. Pri tom sa spotrebuje obrovské množstvo obilnín a vody – artiklov, ktorých nedostatok sa začína prejavovať už v súčasnosti. Ak by sa naplnili predpovede, ktoré hovoria o počte obyvateľov v roku 2050 až vo výške 9 miliárd, dôsledky takéhoto vývoja sú vskutku nepredstaviteľné.

16. Približne 3 miliardy ľudí na celom svete si musia denne vystačiť s menej ako 2 dolármi na deň. Títo ľudia sa ocitli na pokraji ekonomického kolapsu už pred začiatkom tohto roka.

17. Rok 2011 už teraz môžeme charakterizovať ako jeden z „najbláznivejších“ rokov od Druhej svetovej vojny. Pokračujúce revolúcie na Strednom východe, účasť USA na občianskej vojne v Líbyi, dlhová kríza v Európe a potápajúci sa dolár prispievajú k tomu, že svet je čím ďalej tým viac krehkejší.

18. Svetové zásoby potravín dosahujú extrémne nízke hodnoty. Americké ministerstvo poľnohospodárstva vydalo správu, že svetové rezervy obilnín sú na najnižších úrovniach od roku 1960. Svetové zásoby pšenice, nekultivovaných obilnín (kukurica, jačmeň, cirok, ovos) a ryže sa znižovali každým rokom, počnúc sezónou 2001/2002, s výnimkou 2004/2005. Žijeme teda z úspor, ktoré sa rýchlo míňajú.

19. Svet je v súčasnosti zaplavený likviditou – lacnými peniazmi. To znamená, že neustále sa zvyšujúci objem peňazí naráža na rovnaký počet výrobkov, resp. v prípade potravín sa toto množstvo dokonca znižuje. Tento špekulatívny dopyt ešte viac prehlbuje nerovnováhu medzi ponukou a dopytom a tlačí tak na ďalší rast cien poľnohospodárskych komodít.

20. Rôzne obmedzenia exportu a cenové kontroly zo strany vlád ešte viac zhoršujú súčasnú nepriaznivú situáciu.

Čo toto všetko znamená? Znamená to, že čas kráti. Už niekoľko rokov hovorili niektorí „zatratenci“ o prichádzajúcej potravinovej kríze. Až donedávna boli väčšine iba na smiech. Avšak situácia sa mení. Treba však priznať, že doteraz neexistovalo veľa dôvodov pre prílišnú paniku. Ceny potravín síce začali rásť, ale pravda je taká, že regále našich obchodných reťazcov sú po okraj naplnené gigantickým množstvom relatívne lacných potravín.

Avšak bolo by veľmi nebezpečné ignorovať varovné signály. Ako príklad nám pomôže poslúžiť Japonsko po 11. marci tohto roka. Potraviny v obchodných sa vyparili takmer okamžite. Ak by sa takéto niečo udialo spojením dôvodov, ktoré sme uviedli vyššie, môžeme si byť istí, že priebeh by ani zďaleka nebol taký hladký ako v Japonsku.

Povedali sme, že takéto niečo sa neudeje zajtra, ani o mesiac, avšak pripravovať na takýto scenár by sme sa mali začať už dnes.

Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com


pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Pandémia posilnila vnútornú stabilitu Európskej únie
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Nekonečný rast miezd v Amerike?
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli, vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Najdrahšie hypotéky v USA od roku 2011
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Nové clá voči Číne realitou
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške 10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Ďalšie cla na obzore
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.8644 4.02 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

druhy-akciiV praxi sa najčastejšie stretávame s tzv. bežnými akciami. S týmito akciami sú spojené právo podielať sa na zisku a na riadení.  Tieto...
co-su-dlhopisyDlhopisy patria medzi obľúbené nástroje finančného trhu. Vyznačujú sa nízkym rizikom, ktoré musí investor podstúpiť, jednoduchosťou a relatívne...
ako-vybrat-podielovy-fondAk ste sa rozhodli pre investovanie do podielových fondov, pravdepodobne sa trápite otázkou, ktorý fond si vybrať. V dnešnej dobe je na...