Jedno z najťažších politických rokovaní v histórií amerického rozpočtu sa skončilo tesne pred rozpočtovou polnocou. Odvrátilo sa tak rozpočtové provizórium a 800,000 pracovníkov verejnej správy neostane doma bez možnej straty finančnej kompenzácie. Dohoda medzi republikánmi a demokratmi znie, že sa rozpočet na rok 2011 zníži o $38 miliárd dolárov. Je to menej o $23 miliárd dolárov ako navrhovali republikáni. Každá strana je však s dohodou spokojná - jedná sa predsa o najväčší rozpočtový škrt v histórií. Zasaďme si však veci do kontextu.
Koľko je $38 miliárd
Neskutočne silný boj medzi republikánmi, ktorí ovládajú kongres, a demokratmi, ktorí ovládajú senát, skončil najväčším rozpočtovým škrtom v histórií, píšu americké médiá. Zdá sa, že je irelevantné, že tento škrt je menej ako 3% vládneho deficitu pre tento rok na úrovni $1,5 bilióna. Práve tohtoročný deficit je najväčší v histórií a pohybuje sa na úrovni takmer 10% HDP krajiny. Najtvrdšia politická bitka za posledné obdobie ohľadom rozpočtu sa skončila škrtmi o $38 miliárd. Koľko to je $38 miliárd?
38 miliárd dolárov je 0,25% amerického oficiálneho vládneho dlhu a to ani nespomíname dlh so započítaním mimobilančných položiek. $38 miliárd je 2,5% rozpočtového deficitu pre rok 2011 a 1,4% bilancie Fedu. Vidíme tak, že sa bavíme skutočne o čísle takmer nepodstatnom v trajektórií amerického dlhu. Už dávno pred schválením rozpočtu bolo jasné, že rozpočet bude prijatý. Každý si uvedomuje negatívny efekt, aký by mohlo neschválenie rozpočtu a nenavýšenie rozpočtového deficitu priniesť. $38 miliárd je zatiaľ maximum, na ktorom sú politici schopní dohodnúť sa. Aj keď boj o rozpočet na rok 2012 začne už čoskoro, len ťažko si vieme predstaviť nové dramatické škrty.
Kto má moc
Aby sme si ukázali akým paradoxom je súčasná politická dohoda, pozrime sa na momentálne náklady na americký dlh. Aj keď oficiálny americký vládny dlh je takmer $15 biliónov, trhový dlh dosahuje momentálne približne $10 biliónov. Na trhu sa tak pohybujú dlhopisy v uvedenom objeme, za ktorý musí vláda platiť úrok. Momentálne je výška úroku približne 2,5%, čo predstavuje zhruba 250 miliárd dolárov. Iba politika nulových úrokových sadzieb Fedu spôsobila, že úrokové náklady vlády sú na tak nízkej úrovni, na akej sa nachádzajú.
Stačilo by, aby Bernanke zvýšil úrokové sadzby o 0,25% a zvýšil by tak výdavky vlády USA o približne 36 miliárd dolárov. Stačilo by jedno rozhodnutie Fedu a celý výdobytok rozpočtových škrtov, tak ťažko vybojovaný, by sa okamžite vyparil. Nehovoriac o tom, že dlhodobý priemer nákladov americkej vlády je 4,6%. Preto pokiaľ by narástli úrokové sadzby na túto úroveň, tak by sa americký dlh zvýšil o viac ako $200 miliárd. Teda až niekoľkonásobne viac ako je súčasný rozpočtový škrt.
Je tak zrejmé, že politici kongresu a senátu žijú vo svojom malom svete, kde sa hýbu v úzko stanovených mantineloch. Nemajú tak poňatie o tom, že ich rozhodnutia, nemajú takmer žiadny dlhodobý reálny vplyv na dianie okolo seba. Od takýchto ľudí budeme len ťažko hľadať riešenie súčasných problémov.
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |