Opäť vám prinášame súhrn očakávaných udalostí aktuálneho týždňa. Dominovať budú zasadania centrálnych bánk (ECB, BOE, BOJ, RBA), výsledok nevýrobného ISM a maloobchodné tržby v Eurozóne.
Centrálne banky (ECB, BOE, BOJ, RBA): budeme svedkami navýšenia sadzieb?
Tento štvrtok sa uskutoční zasadanie Bank of England a Európskej centrálnej banky. V prípade BOE sa očakáva, že k zvyšovaniu sadzieb banka nepristúpi, pretože britská ekonomika aj podľa poslednej revízie zaznamenala v 4.kvartáli pokles HDP. Spolu s vyjadreniami guvernéra Kinga o tom, že by zvýšenie sadzieb považoval za osobnú prehru preto s najväčšou prevdepodobnosťou zostanú úroky nezmenené.
Na druhej strane strane nedávne vyjadrenia viacerých predstaviteľov ECB naznačujú, že ECB by už tento štvrtok mala zvýšiť úrokové sadzby. Analytici očakávajú zvýšenie 0,25%, pričom pravdepodobnosť tohto zvýšenia vypočítaná z peňažných trhov predstavuje až 150%.
V utorok rozhodne o úrokových sadzbách aj Reserve Bank of Australia, ktorá by mala sadzbu ponechať na 4,75%. Dôležité však bude, či jej predstavitelia vyjadria znepokojenie nad rastúcou infláciou, ktorá je dôsledkom rastúcich cien komodít. Prípadné jastrabie komentáre by pritom mohli viesť k špekuláciám na rast sadzieb v budúcnosti.
Bank of Japan zasadá vo štvrtok, pričom zmena sadzieb je vysoko nepravdepodobná. Skôr je možné, že banka predstaví ďalšie stimuly na obnovu ekonomiky, čomu nahrávajú aj negatívne výsledky prieskumu tankan po zemetrasení.
V utorok zasadá poľská centrálna banka, ktorá by podľa očakávaní mala zvýšiť úrokové miery o 0,25% Okrem toho bude v utorok zverejnená zápisnica z minulotýždňového rokovania FOMC.
Rozpočtová bitka v USA pokračuje
Americkí senátori čas už len do piatku, aby sa dohodli na rozpočte, ktorý by mal platiť do konca septembra, kedy končí americký fiškálny rok. V opačnom prípade nastane rozpočtové provizórium, v ktorom sa služby a výdavky verejného sektora obmedzia na minimum. V priebehu tohto týždňa by republikáni mali predstaviť ďalší návrh rozpočtu, ktorý obsahuje reformu programu Medicare (zdravotná starostlivosť pre starších ľudí). Spolu by mal v priebehu nasledujúcich 10 rokov ušetriť až 4 bilióny dolárov. To je zhruba tretina očakávaného federálneho deficitu za túto dobu. Podpora tohto návrhu zo strany demokratov je však nepravdepodobná. Spravodajské agentúry hovoria, že rozpočet na tento rok by mohol byť schválený už tento týždeň, pričom sa demokrati s republikánmi už mali predbežne dohodnúť na úspore 33 miliárd dolárov. Schválenie rozpočtu by pritom predstavovalo pozitívny signál hlavne pre akcie a jeho odmietnutie by naopak mohlo priniesť ďalšiu korekciu.
Európski ministri financií sa stretnú v Budapešti
V piatok sa stretnú ministri financií všetkých štátov EU stretnú na summite v Budapešti, kde by mali byť na programe rokovania o pravidlách pre spravovanie ekonomiky, ktoré by mali prispieť ku konvergencii ekonomík v rámci eurozóny. Rokovať sa bude zrejme aj o prípadných sankciách za nedodržiavanie Maastrichtských kritérií. Rovnako by sa malo rokovať o otázke zmeny podmienok záchranného plánu pre Írsko.
Aukcie dlhopisov: Taliansko, Portugalsko, Španielsko
Aukcie dlhopisov rizikových krajín otvorí v utorok Taliansko so 7-ročnými dlhopismi. V stredu príde na trh Portugalsko, ktoré emituje ročné pokladničné poukážky. Vo štvrtok sa o predaj 3-ročných dlhopisov pokúsi Španielsko.
Amerika: ISM non-manufacturing, veľkoobchodné zásoby, spotrebiteľské úvery
Tento týždeň je Amerika na dáta pomerne chudobná. Najdôležitejším údajom bude ISM nevýrobného sektora, ktorý by bude zverejnený v utorok za marec. Analytici očakávajú mierne zlepšenie, ktoré by malo súvisieť s postupným oživovaním trhu práce a rastom spotreby. Zaujímavý bude aj objem spotrebiteľských úverov za február, ktorý bude zverejnený vo štvrtok a piatkový objem veľkoobchodných zásob. V Amerike sa však tento týždeň bude pozornosť opäť vo významnej miere sústrediť na cenu ropy, nakoľko aprílom začína letná motoristická sezóna, ktorá znamená tlak na rast cien.
Európa: Nemecká priemyselná produkcia, PMI sektora služieb, maloobchodné tržby eurozóny, britské PMI sektora služieb
V Eurozóne budú tento týždeň okrem zasadania ECB dominovať štvrtkové dáta o nemeckej priemyselnej výrobe, kde sa očakáva ďalší rast výroby. Dôležité budú aj utorkové výsledky PMI služieb Eurozóny a maloobchodné tržby. V Británii bude pozornosť pútať zasadanie BOE, utorkové výsledky PMI sektora služieb (očakáva sa mierne zhoršenie) a stredajšia výrobná produkcia. V rámci strednej Európy tento týždeň uvidíme české maloobchodné tržby, priemyselnú produkciu, obchodnú bilanciu a mieru nezamestnanosti, maďarskú priemyselnú produkciu a obchodnú bilanciu a zasadanie poľskej centrálnej banky.
Dôležitá bude aj správa o predajoch spoločnosti Marks and Spencer a tiež správa o vyťaženosti letov od Air France.
Ázia: BOJ, RBA, Tankan, čínske PMI služieb
V Japonsku boli dnes zverejnené podrobné výsledky prieskumu Tankan, ktorý ukázal výrazný prepad dôvery v ekonomiku po marcovom zemetrasení. Je preto možné, že BOJ v priebehu týždňa príde s ďalšími stimulmi a opatreniami na podporu japonskej ekonomiky. Dôležité bude aj zasadanie RBA v Austrálii. Dôležitými dátami sú japonská obchodná bilancia, austrálske dáta zamestnanosti a čínske PMI služieb.
Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |