Potom, čo piatkové údaje o zamestnanosti v USA dopadli nad očakávania, ázijské akcie vzrástli, takže európske akciové trhy otvoria na nezmenenej úrovni. Najnovšie údaje o podnikateľskej dôvere v Japonsku poukazujú na prepad sentimentu, čo zaťažuje chuť riskovať.
Futures na index FTSE 100 sú pred otvorením trhov o 0,3% nižšie. Investori dnes budú vo Veľkej Británii sledovať marcový index nákupných manažérov v stavebníctve (8:30 GMT), ktorého hodnota sa očakáva na 54,8 bodoch oproti februárovým 56,5 bodov, čo značí stále ešte mdlú situáciu v stavebníctve vo Veľkej Británie. Priaznivý rozbeh ázijskej seansy, piatkové vyhlásenie Williama Dudleyho o tom, že nie je dôvod rušiť stimulačný program, a pozitívne údaje o zamestnanosti v USA by mohli byť dostatočnou muníciou na odpálenie ďalšej priaznivej seansy.
Z komodít vystúpila kukurica na maximá od roku 2008 a ohlásila tak pokračujúci tlak na vstupné náklady firiem, ktoré v konečnom dôsledku dopadnú na spotrebiteľov v supermarketoch. Na energetických trhoch sa teraz surová ropa Brent obchoduje za 119 USD za barel. Ako už sme písali zhruba pred týždňom, témou, ktorá sa potiahne až do ďalšej výsledkovej sezóny, budú náklady na vstupy a ich vplyv na prevádzkové marže. Hlavnou otázkou zostáva: môžu spoločnosti aj naďalej prenášať náklady na stále ešte oslabených spotrebiteľov?
Aktivít v oblasti fúzií a akvizícií v roku 2011 stále pribúda. Minulý piatok prišli NASDAQ OMX Group a Intercontinental Exchange s ponukou 11,3 mld. USD za NYSE Euronext, a tromfli tak ponuku Deutsche Boerse. Túto novú ponuku tvorí 42,50 USD v hotovosti aj akciách za každú akciu NYSE Euronext, čo predstavuje 19% prémiu k ponuke Deutsche Boerse. Podľa Wells Fargo môže Deutsche Boerse za akciu zaplatiť 48 USD, pričom v dôsledku tejto transakcie znížila výnos akcií. Na základe vyššie uvedenej ponuky však agentúra Moody’s znížila rating ekonomického výhľadu NASDAQ OMX na negatívny. Vzhľadom na nový vývoju udalostí sa tak rozpútala finančná vojna o jednu z najväčších ikon americkej ekonomiky.
O niečo menej dramatickej ponuky sme svedkami v prípade spoločnosti Vivendi, ktorá ponúkla odkúpenie 44% podielu Vodafonu v mobilnom operátorovi SFR za 7,95 mld. EUR. Tento obchod nasleduje po ponuke AT & T na kúpu T-Mobile USA, čo prispieva k rastúcej konsolidácie v oblasti telekomunikácií.
Autor: Peter Garnry | Stratég akciových trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |