Špekulovanie ako cesta k úspechu?

Broker: TRIM BrokerInvestovanie, špekulovanie, trading, alebo gamblovanie? S týmito výrazmi sa môžeme v terminológii finančných trhov stretnúť pomerne často. Avšak len málokto ich používa správnym spôsobom, a vie teda, čo v skutočnosti robí. Rozdiel medzi týmito výrazmi sa na prvý pohľad nemusí javiť ako zásadný, no nie je tomu celkom tak. Človek, ktorý je skalopevne presvedčený, že jeho konanie sa rovná investovaniu, môže často krát iba špekulovať, a preto pri pohľade na svoje výsledky môže na skutočné investovanie zanevrieť, i keď mu nie celkom dobre rozumie. Poďme teda našu pozornosť upriamiť na rozdiely medzi uvedenými pojmami a zistime tak, čo od ktorého môžeme očakávať bez toho, aby sme boli zbytočne sklamaní.

Začnime však trocha zo širšia. Bilióny peňažných jednotiek, vytvorených od začiatku krízy v roku 2007, dočasne dokázali upokojiť situáciu na trhoch. Z určitého pohľadu sa bezprostredné a priame efekty takejto tvorby peňazí zdajú byť prospešné. Ako príklad by sme mohli použiť odvrátenie kolapsu finančných trhov a bankového systému – z pohľadu bežných ľudí sa môže zdať, že situácia sa vrátila do starých dobrých koľají. Avšak zodpovedný ekonóm (nie politický apologéta, ktorého si mnohí mýlia s ekonómom) korektne vyhodnotí súčasnú prosperitu ako ilúziu. To, čo by nás skutočne malo zaujímať, nie sú bezprostredné a priamočiare dôsledky kvantitatívneho uvoľňovania, ale dôsledky, ktoré sú nepriame a oneskorené. A konkrétna otázka znie, ako môžeme byť v takomto prostredí úspešní. Čo sa v budúcnosti v ekonomike odohrá? Ktoré trhy budú pravdepodobne stúpať, a ktoré klesať?

Čo teraz?

Ak by sme chceli nájsť podhodnotené aktíva na hociktorom trhu, zistíme, že je to možné. Za každých okolností sa dajú na trhu nájsť zaujímavé akcie za veľmi dobré ceny. I keď ich vyhľadávanie je pri súčasných podmienkach čoraz náročnejšie. Ak sa však pozrieme na nejakú triedu aktív ako na celok, zistíme, že nič, absolútne nič nie je momentálne lacné.

Možno sa spýtate: ako je to vôbec možné? Veď predsa nie je možné, aby bolo „všetko“ drahé. Ak už z nijakého iného dôvodu, tak by sme si mali položiť otázku; drahé v pomere k čomu? Odpoveď nie je jednoduchá. Žijeme v nefalšovanej ekonomickej a finančnej zóne súmraku, kde nič nie je lacné, a všetko je vysoko rizikové. A práve to je na tom najviac nezvyčajné, pretože obyčajne existuje niečo na opačnej strane spektra.

Dôvodom tejto anomálie je celosvetové „kvantitatívne uvoľňovanie“ obrovského objemu, ktoré uskutočňuje prakticky každá vláda. V posledných rokoch bolo vytvorené také množstvo peňazí, že každý sektor na každom trhu si „prišiel na svoje“ – akcie, dlhopisy, komodity, nehnuteľnosti.

Veľa ľudí, a takisto väčšina firiem momentálne sedí na veľkých objemoch hotovosti, pretože tá vám umožňuje uskutočňovať rozhodnutia rýchlejšie (čo je veľmi dôležité, keď sa nachádzate uprostred finančného vulkánu) a alternatíva istej každoročnej straty vo výške možno 5% sa javí lepšie ako strata 50% na niektorom z volatilných trhov. Samozrejme, ani jedna z týchto alternatív nie je dobrá.

Dobrý ekonóm by mal vidieť aj nepriame a oneskorené efekty niektorých politík. Ale nemali by sme ostať len pri ekonomickom cvičení. A tak hoci chceme myslieť ako ekonómovia, mali by sme sa správať ako špekulanti. Špekulant je niekto, kto občas profituje z okamžitých a priamych dôsledkov určitých politík. To ale nie je jeho prednosť; takmer každý dokáže predpovedať dopady takýchto krokov, a preto je pole potenciálnych ziskov veľmi zúžené. Nasledovanie davu limituje váš možný potenciálny výnos – je nepravdepodobné, aby každý člen stáda zarobil milión. A je to aj nebezpečné, pretože stádo môže znenazdajky zmeniť smer a pošliapať ľudí, ktorí ho nasledujú.

Rozumný špekulant preferuje pohľad na nepriame a oneskorené efekty politicky spôsobených deformácií na trhoch. Pretože dôsledky sú oneskorené, máme k dispozícii viac času na vybudovanie vhodnej pozície. A pretože iba málo ľudí sa zaujíma o niečo nachádzajúce sa za horizontom, v porovnaní s množstvom ľudí, ktorí sa sústreďujú na to, čo majú rovno pod nosom, potenciál ziskov zvykne byť oveľa väčší.

Fakt, že iba málo jedincov zdieľa jeho stanovisko, a že len málokedy sa pohybuje s davom, robí zo špekulanta prirodzeného kontrariána.

Rotschildov preslávený výrok „Nakupuj, keď sa ulice topia v krvi“, je mottom špekulanta.

Tento koncept je ešte kritickejší v súčasnosti. Musíte sa rozhodnúť – v podstate hneď teraz – ako budete narábať s rozdanými kartami v najbližších rokoch. Ak tak nespravíte, ocitnete sa v chaotických situáciách, kedy bude reagovať ad hoc. Ak je toto váš prípad, ste na ceste k finančnej sebadeštrukcii.

Existujú v podstate tri druhy rozhodnutí, ktoré máte k dispozícii: šetriť, investovať a špekulovať. Každý musí zistiť, ktorý prístup mu najviac vyhovuje, a hlavne každý si musí ozrejmiť, o čo v ktorom princípe ide. Jednou z najväčších chýb, ktoré vás môžu vyjsť poriadne draho, je nevedomosť toho, čo v skutočnosti robíte.

Sporenie


Sporenie znamená odkladanie rozdielu medzi tým, čo vyprodukujete a tým, čo spotrebujete. Je nevyhnutným základom zdravého fungovania ekonomiky, pretože vytvára kapitál, ktorý vám umožňuje posunúť sa do vyššieho „levelu“. Jednotlivec, alebo spoločnosť, ktorá nesporí, sa čoskoro dostane do problémov. A veľkým problémom je práve to, že väčšina ľudí nesporí, resp. nesporí tým správnym spôsobom. Ak ste ako väčšina ľudí a svoje úspory máte uložené v jednej zo svetových mien – doláre, eurá, jeny atď., v prípade, že hodnota týchto mien sa „vyparí“, to isté sa stane aj s vašimi úsporami, a bude to mať devastujúce účinky na najproduktívnejšiu skupinu ľudí. A práve to sa môže stať skutočnosťou v najbližších rokoch. Dopady takéhoto niečoho sú, ako sme si ukázali, veľmi ľahko predpovedateľné.

Investovanie

Investovanie je proces alokácie kapitálu smerom k produktívnym podnikateľským projektom, s cieľom vytvoriť viac bohatstva. Avšak nemôžete investovať, ak nemáte kapitál, ktorý zvyčajne pochádza z úspor. Investovanie sa nevyhnutne stáva náročnejším, viac nepredvídateľným a menej úspešným v prípade vládnych intervencií – vyskytujúcich sa zvyčajne vo forme inflácie, zdaňovania a regulácie. Všetky tri spomenuté druhy intervencií čaká v najbližších rokoch obrovský nárast. Investovanie, ktoré prekvitá v stabilnom, podnikateľsky priateľskom prostredí, bude v budúcnosti veľmi náročným spôsobom, ako dosiahnuť zaujímavé finančné výsledky.

Špekulovanie

Špekulovanie je proces zarábania peňazí na vládou spôsobených deformáciách trhov. Pri dokonale slobodnom trhu by mali špekulanti len málo príležitostí. V súčasnosti však v takom svete nežijeme, a tak budú mať špekulanti mnoho príležitostí, z ktorých si môžu vybrať.

Smutným faktom ostáva, že špekulanti nemajú príliš dobrú reputáciu v očiach širokej verejnosti. Je tak tomu z niekoľkých dôvodov. Výnosy niektorých z nich sú veľmi často obrovské, spôsobujúce nesmiernu závisť. Ich zisky sú v mnohých prípadoch realizované počas krízy, čo podporuje rozšírený (a mylný) názor, že sú priamo za krízy zodpovední. A keďže konanie špekulantov prakticky vždy odporuje prianiam jednotlivých vlád, sú vykresľovaní ako antisociálni.

Aby sme veci uvideli na pravú mieru; svet, v ktorom by špekulovanie bola iba nadbytočná aktivita, bez väčšej šance na úspech, by bol naozaj svetom dokonalým, akýmsi ekvivalentom ekonomického pozemského raja – ale musel by to byť svet, kde vláda má iba minimálnu účasť na ekonomickom živote. V súčasnej podobe, špekulant je hrdina, a niečo ako nemilovaný Samaritán. Keď chcú všetci nakupovať, je pripravený poskytnúť ostatným, čo žiadajú. A keď chcú všetci predávať, nemá najmenší problém poskytnúť hotovosť, prakticky ihneď.

Častou chybou, ktorú robia nováčikovia je mýlenie si špekulanta s traderom, alebo v horšom prípade, s gamblerom.

Trader je niekto, pre ktorého predstavujú finančné trhy zdroj živobytia. Je to krátkodobý hráč, ktorý sa snaží kupovať nízko a predávať vysoko, spoliehajúc sa väčšinou na technickú analýzu, alebo rozoznanie trhovej nálady v danom momente. Existuje niekoľko extrémne úspešných traderov, ale je to skôr výnimka. Nevýhody tradingu spočívajú v obrovskej časovej náročnosti a táto aktivita si vyžaduje veľmi vysokú dávku koncentrácie, a preto je psychicky neuveriteľne vyčerpávajúcou. Ďalšou nevýhodou sú časté a pomerne vysoké poplatky. Trader a špekulant sú dve veľmi odlišné veci.

Gambler sa spolieha na pravdepodobnosť, alebo niekedy iba na šťastie, s cieľom zarobiť nejakú tú korunu. Aj keď náhoda a štatistická pravdepodobnosť zohráva dosť výraznú úlohu v mnohých oblastiach našich životov, nemala by byť určujúcim faktorom pri rozhodnutiach, ktoré určujú vývoj našich finančných aktivít. Tí, ktorí majú opačný názor sú buď ignoranti, alebo porazení, ktorí pripisujú nedostatok úspechu „vôli božej“.

Nadchádzajúce roky budú náročné pre všetkých, ale zdá sa, že špekulant má najväčšiu šancu vyjsť z tohto boja ako víťaz.

V ďalšom článku si priblížime miesta potenciálnych budúcich bublín, pretože práve odpoveď na túto otázku je pre špekulanta kľúčová.

Zdroj: Casey Research

Autor: Peter Margetiny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com


pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Pandémia posilnila vnútornú stabilitu Európskej únie
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Nekonečný rast miezd v Amerike?
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli, vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Najdrahšie hypotéky v USA od roku 2011
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Nové clá voči Číne realitou
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške 10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Ďalšie cla na obzore
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.7379 18.07 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

byci-trend-dluhopisu-konci-vyplati-se-jesteAlokace části svých finančních prostředků do dluhopisových instrumentů, především do amerických státních dluhopisů a do jiných aktiv se...
ake-su-vyhody-etf Popularita ETF v posledných rokoch významne vzrástla. Je to len módna záležitosť alebo jednoduchosť, transparentnosť, nízke poplatky sú...
ako-si-vybrat-spravneho-forex-brokeraKaždý, kto je zaangažovaný do obchodovania na devízovom trhu vie, aká dôležitá je dobrá a spoľahlivá obchodná platforma a serióznosť firmy,...