Posledné dni som mal pocit, že verejné vyhlásenia japonských orgánov a spoločnosti TEPCO nesedia so skutočnou devastáciou jadrovej elektrárne vo Fukushima. Hodnoty nameranej rádioaktivity sa zdali aj laikom mierne vysoké, v porovnaní s deklarovanými škodami v objekte. Vývoj teploty v reaktoroch rovnako nenaznačoval výrazné pokroky. Človek sa radšej nechcel dozvedieť detaily, lebo aj bez nich, sa už svet zdá byť v absolútnom chaose. Ľudia dokonca začínajú aj takúto bezprecedentnú katastrofu, zatiaľ nejasných rozmerov, vnímať ako iba mierne vážnejšiu udalosť na druhom konci sveta.
Avšak predvčerom, ako obvykle mimo pozornosti mainstreamových médií, prešla spravodajskými servermi správa o možných kriminálnych obvineniach na vedenie spoločnosti TEPCO spred 34 rokov. Rovnako aj podozrenia o prešľapoch regulačných orgánov pri výstavbe jadrového reaktora. Áno, konšpiračných teórií je v poslednej dobe dostatok, avšak pri takejto katastrofe by mala ísť "sranda" bokom a prešetriť možné príčiny katastrofy s najvyššou prioritou. Dôvody si rozoberieme v nasledujúcom článku.
Ekologická katastrofa ropného gigantu BP, bola spôsobená snahou šetriť na bezpečnostných opatreniach. Podľa posledných informácií, to môže byť rovnako aj dôvodom, prečo dnes v Japonsku po tragických tsunami vidíme výrazne negatívny vývoj zatiaľ v jednom z problémových reaktorov. Agentúra Bloomberg zverejnila report, ktorý ak sa potvrdí, tak vedenie spoločnosti TEPCO bude pravdepodobne v očiach japonskej verejnosti na tom podobne ako spomínaná BP v USA, po ekologickej katastrofe v Mexickom zálive. Rovnako tak dôjde k prehodnoteniu dopadov na ekonomiku a obyvateľstvo. A určenie skutočného rozsahu katastrofy.
Bloomberg: ''jeden z poškodených reaktorov vo Fukushime sa mohol doteraz spoliehať na ochranný plášť, ktorý má výrobnú chybu. Vyjadril sa tak inžinier, ktorý pomáhal pri výstavbe ochranného plášťa reaktora takmer pred 40 rokmi.''
Mitsuhiko Tanaka sa vyjadril, že v roku 1974 pomáhal utajiť výrobnú závadu ochranného plášťa, vtedy v hodnote 250 miliónov dolárov, nainštalovaného v reaktore Fukushima Dai Ichi číslo štyri. Pracoval v tom čase pre spoločnosť Hitachi. Reaktor, ktorý Tanaka nazval časovanou bombou, bol uzatvorený pre údržbu 11.marca, kedy došlo k silnému zemetraseniu a následným vlnám tsunami. Tie spôsobili poškodenie chladiacich systémov a viedli k explóziám a únikom radiácie z viacerých reaktoroch. Tanaka si pri minulotýždňovom interview kládol otázku, čo by sa stalo, ak by tento reaktor bol v prevádzke počas zemetrasenia. Jadrovú energetiku Tanaka opustil po katastrofe v Černobyle, kedy si uvedomoval možné dopady svojich chybných krokov pri výstavbe elektrárne a nechcel sa podľa jeho slov, stať otcom japonského Černobyľu.
Viac detailov poskytuje správa Bloomberg naznačujúca korupčné a kriminálne pozadie, ktoré siaha od verejných orgánov až po súkromné spoločnosti, podieľajúce sa na výstavbe tejto jadrovej elektrárne. Tanaka pochybenia podľa jeho slov nahlásil už v roku 1988 japonskému Ministerstvu obchodu a zdokumentoval v knihe o dva roky neskôr s názvom: Why Nuclear Power is Dangerous.
Hovorkyňa Hitachi sa vyjadrila, že došlo k stretnutiu a diskusii o oprave poškodeného ochranného obalu v roku 1988 a prišli k záveru, že to nevytvára žiadny bezpečnostný problém. "Odvtedy sme náš pohľad nerevidovali", vyjadrila sa hovorkyňa.
Kenta Takahashi zo sekcie Bezpečnostnej agentúry pre Nukleárnu energie a priemysel /patrí pod ministerstvo obchodu/ nevedel potvrdiť, či predchodca tejto agentúry (The Agency of Natural Resources and Energy) vykonal vyšetrovanie Tanakových podaní o problematickom reaktore. Naoki Tsunoda, hovorca vlastníka jadrovej elektrárne TEPCO sa nemohol k veci okamžite vyjadriť, je pochopiteľné prečo. Tanaka viedol tím zodpovedný za ochranný obal a vie presne k akým pochybeniam došlo.
Dôvody prečo treba byť skeptický k zverejneným informáciám a vyjadreniam predstaviteľov spoločnosti TEPCO:
Tanaka sa vyjadril, že ochranný tlakový obal v reaktore číslo 4 bol poškodený vo fabrike Babcock-Hitachu v meste Kure City, počas posledných fáz výroby, ktoré trvali dva a pol roka a stáli spoločnosť desiatky miliónov dolárov. Ak by bola chyba odhalená, spoločnosť sa podľa Tanaku mohla dostať do bankrotu.
V tlakovej peci o veľkosti malého lietadlového hangára bola v poslednej fáze ochranná nádoba korigovaná v miestach hlavných zvarov. Cylinder vysoký 20 metrov s priemerom 6 metrov bol ohriaty na 600 stupňov celzia, táto teplota roztavuje mäkké kovy.
Spevňovacie súčiastky, ktoré mali byť dovnútra umiestnené počas tejto poslednej fázy sa zabudli nainštalovať, alebo odpadli, keď sa cylinder presúval do taviacej pece. Po tom ako sa cylinder ochladil, pracovníci našli poškodený povrch, vyjadril sa Tanaka.
Ochranný obal sa zdeformoval tak, že jeho výška a šírka bola odchýlená od pôvodných plánov o 34 milimetrov, čo by podľa regulácie nukleárneho odvetvia malo znamenať úplné vyradenie z použitia. V záujme prežitia firmy a nepremrhania rokov práce však šéf Tanaku požiadal o opravu cylindra tak, aby sa chyba nedala spozorovať.
Tanaka: ''zachránil som firme miliardy jenov...získal som bonus 3 milióny jenov a v tom čase som sa cítil ako hrdina.''
Keď prišlo Tokyo Electric na kontrolu pokračovania prác na reaktore, tak namiesto kontroly sa venovali golfu a vyhrievaniu sa v teplých prameňoch, vyjadril sa Tanaka. Zároveň podotkol, že aj keby práce kontrolovali, chybu by pravdepodobne neodhalili, keďže títo ľudia nemali žiadne skúsenosti s konštrukciou súčiastok tohto typu.
Po mesiacoch počítačových výpočtov Tanaka prišiel so spôsobom ako upraviť steny cylindra, aby na pohľad všetko sedelo. Nikto však nevedel, aký dopad bude mať oprava na integritu zariadenia. Dnes je tento tlakový obal kľúčovou ochranou jadra reaktora číslo 4.
''takto popísané postupy, sú veľmi ďaleko od ideálneho stavu, najmä ak ide o tak kľúčový komponent. V závislosti na rozsahu deformácie môže dochádzať k praskaniu niektorých zvarov'', vyjadril sa Robert Ritchie, profesor pre výskum materiálov a inžinierstvo na University of California Berkley.
Otec japonského Černobyľu
Po katastrofe v Černobyle v roku 1986 bol Tanaka požiadaný o narozprávanie ruského dokumentárneho filmu o tomto incidente. Tím sovietskych filmárov natočil 30 hodín videa. Režisér tohto filmu umrel na dopady ožiarenia rok po dokončení natáčania. Po vzhliadnutí tohto filmu Tanaka vraj začal premýšľať o tom, čo vykonal a rozmýšľal, ako sa ľahko môže stať otcom japonského Černobyľu. Dva roky nato, bol incident nahlásiť a svoje pochybenie Ministerstvu obchodu. Vládne orgány odmietli vyšetrovanie, vyjadrenie znelo: ''pokiaľ Hitachi hovorí, že žiadnu chybu neurobilo, tak potom nie je žiadny problém.
Samozrejme, tieto informácie sa dostávajú na povrch vďaka neočakávanej katastrofe, ktorá postihla Japonsko v posledných týždňov zo všetkých strán. Rozporuplné informácie zo sveta blogerov a mainstreamových médií sa výrazne rozchádzajú a všetko nasvedčuje zatiaľ tomu, že sa používa taktika z Černobyľu, kedy je verejnosť zavádzaná.
Jednak o rozsahu dopadov na Japonsko, dôvodov ich vzniku a v neposlednom rade kriminálnych podozrení o snahe zakrývať riziko spôsobené zanedbaným bezpečnostných noriem. Existuje tak oprávnený dôvod na skepsu voči všetkým informáciám z japonských verejných inštitúcií a spoločnosti TEPCO, keďže nejde už iba o "hasenie" katastrofy, ale aj možnú snahu zakrývať závažné pochybenia z minulosti.
Skutočná otázka znie: Koľko má jadrová energia "svojich" Tanakov?
www.quadrilio.com
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |